Европейските компании за производство нa батерии намаляват амбициите си и сключват сделки с азиатски конкуренти, след като фалитът на Northvolt постави под съмнение опитите на региона да изгради независима индустрия.

Шведската група беше едно от най-добре финансираните стартиращи предприятия в Европа през последното десетилетие и набра 15 млрд. долара от правителства и инвеститори, преди да фалира през март. Сега Northvolt е поучителна история за други стартиращи предприятия, които са ключови за постигането на стратегическата цел на ЕС да прекъсне зависимостта си от Китай по отношение на батериите.

Клиентите преминават към електрически превозни средства, но играчите от Стария континент остават с години зад китайските и корейските си конкуренти. Затова групи като френските Automotive Cells Company и Verkor, както и германската PowerCo, се опитват да увеличат производството на батерии с висока мощност и да се противопоставят на азиатските си колеги като CATL и BYD. Те обаче са изправени пред още по-предизвикателна икономическа среда, като в същото време трябва да убедят потенциалните си финансови поддръжници, че няма да се наложи да инвестират прекалено много, както и че няма опасност да загубят вложенията си.

„Инвеститорите искат от компаниите да докажат, че не са следващият Northvolt“, казва пред Financial Times представител на индустрията по време на скорошната конференция Batteries Event, проведена в Дюнкерк.

Европа иска до 2030 г. 90% от батериите да се произвеждат на територията на континента. Но производственият капацитет все още ще изостава от този на Китай. Анализаторите на McKinsey Battery Insights очакват обявеният производствен капацитет на батерии в Европа да достигне 720 гигаватчаса (GWh) през 2030 г., в сравнение със 150 през миналата година. За континентален Китай прогнозата е за 4 370 GWh.

Въпреки че някои азиатски компании имат операции в Европа, ръководители и политици твърдят, че европейските играчи също трябва да допринесат за усилията.

„Имаме нужда от тази индустрия в Европа, не за да осигури 100%, а за да осигури значителна част“, казва Ян Винсент, главен изпълнителен директор на ACC. „Това е важен елемент от европейския суверенитет“.

Междувременно европейските производители на автомобили, включително Stellantis и Renault, вече оборудват автомобилите си с батерии, произведени от азиатски компании, които разширяват господстващото си положение в областта на технологиите.

CATL и BYD наскоро представиха батерии, които могат да бъдат напълно заредени в рамките на пет минути. По този начин те дадоха заявка за преодоляване на една от най-големите бариери пред развитието на електромобилите и оказват натиск върху европейските конкуренти да покажат, че могат ефективно да увеличат производството си.

ACC, съвместно предприятие на Stellantis, Mercedes-Benz и TotalEnergies, се стреми към 16GW капацитет за първия индустриален блок на площадката си в Дуврен, Северна Франция, до 2026 г. То е изправено пред предизвикателства, подобни на тези, с които се сблъска Northvolt - как да поддържа висок производствен добив и да ограничи скъпоструващото генериране на скрап при производството на акумулаторни клетки.

„До средата на 2026 г. се намираме в период, в който ще получим много удари, но все още няма да достигнем пълния си оборот“, казва Винсент, добавяйки, че компанията трябва да премине през тази „долина на смъртта“.

За да запази капитала си на фона на забавящия се пазар на електромобили, ACC се отказа от плановете си да открие нови заводи в Германия и Италия. Компанията също така води разговори с неназован „китайски партньор“, за да вземе ноу хау от производствените му процеси и да ускори усилията си да навакса изоставането.

Northvolt се изчерпа, като се опита да създаде верига от услуги, свързани с батериите, включително рециклиране и производство на катоди - грешка, която останалите групи искат да избегнат.

„Northvolt имаше големия лукс да успее бързо да набере много пари. Това може да е причината за тяхното падение“, казва банкер, работещ в сектора.

PowerCo, притежаваният от Volkswagen производител на акумулаторни клетки за електромобили, също намали първоначалните си планове. Очаква се той да започне да произвежда батерии в преустроения си завод в Залцгитер тази година, но ще изгради една, а не две производствени линии, както беше предвидено първоначално.

Подкрепяната от Renault Verkor, която набра над 2 млрд. евро за изграждането на гигафабрика в Дюнкерк, ще възприеме „скромен“ подход, като се заеме с по-малко проекти и се съсредоточи върху един клиент, разкрива пред Financial Times главният изпълнителен директор Беноа Леманян и добавя:

„Трябва да бъдем скромни при създаването на първата част от проекта, дори ако на хартия звучи добре да имаме множество различни работни потоци“.

Verkor ще доставя батерии за някои от спортните автомобили и микробусите на Renault.

Кевин Брундиш, ръководител на LionVolt, е сред ръководителите, които предупреждават да не се поема по капиталоемкият път на Northvolt, а да се акцентира на по-малки проекти. Нидерландският стартъп използва технология, разработена за първи път в полупроводниковата индустрия. Чрез нея той произвежда клетки, които осигуряват до два пъти по-голям пробег от сегашните модели батерии и се зареждат два пъти по-бързо.

Компаниите не трябва да се „опитват да се конкурират с предприятия, които имат 10 години преднина“, категоричен е той.

LionVolt е набрала 30 млн. евро за търговското производство на своите патентовани аноди в Айндховен и за фабрика в Шотландия.

Експерти предупреждават, че целта на Европа да стане самодостатъчна в производството на батерии няма да бъде постигната без по-голямо публично финансиране, подобно на това, на което се радват китайските компании.

През последните години ACC, Verkor и тайванският разработчик на твърдотелни батерии ProLogium получиха над 3 млрд. евро от френските публични фондове, за да започнат дейност в „долината на батериите“ в Дюнкерк, която се ползва и с достъп до ядрена енергия. Но кметът на града Патрис Вергрие предупреждава, че ще бъде трудно да се поддържа такава подкрепа заради високия бюджетен дефицит на Франция.

„Франция е подпомагала тези индустрии, но днес разполагаме с по-малко средства и се обръщаме към Европейската комисия, казвайки: Не е ли този проект за реиндустриализация европейски проект?“, посочва той.

Говорител на Комисията обяснява пред изданието, че „конкурентоспособността на нашата промишленост е приоритет номер едно“, и посочва, че нейният проект Clean Industrial Deal е „отключил“ 100 млрд. евро за насърчаване на чистото производство.

Винсент от ACC и Леманян от Verkor призовават за обединяване на финансирането около предприятия, които реално могат да произвеждат батерии в голям мащаб, и „консолидация“ в сектора.

„Дори и със силни акционери, компаниите в индустрията са подложени на много сериозен натиск“, казва Винсент. „Обръщаме се към Европейската комисия с думите: Нуждаем се от помощ, за да преминем през тази долина на смъртта“.