Пакистанската армия обяви, че в събота сутринта е изстреляла вълна от ракети с малък обсег към Индия, след като най-голямата по население страна в света нанесе удари по въздушни бази в дълбоката част на Пакистан и конфликтът между двете ядрени сили се изостри до степен на пълномащабна война.

Пакистан заяви, че е започнал операция „Бунян-ун-Марсус“ – кръстена на фраза от Корана, която означава „стена от олово“ – в отговор на ракетните и дроновите атаки на Индия от 7 май.

Пакистанската армия заяви, цитирана от Financial Times, че е нанесла удари по склад за индийски свръхзвукови ракети „Брамос“ в индийския щат Пенджаб, по летището Удхампур в индийския подрегион Джаму и Кашмир и по летище в Патанкот, също в Пенджаб.

Исламабад също обяви, че Индия е нанесла удари по военни бази през нощта.

Анализатори коментират, че последните сражения представляват сериозно ескалиране на конфликта, който избухна в открити сражения в сряда, след като Индия отговори на това, което тя определи като терористична атака в Кашмир, подкрепена от Пакистан.

„Това е ескалация и от двете страни и по две причини“, казва Сушант Сингх, лектор по южноазиатски изследвания в Йейлския университет.

„Едната е изборът на високопрофилни военни цели като въздушни бази и фактът, че и двете държави твърдят, че са унищожили отбранителни единици на другата страна, което е сигнал, че ще предприемат по-мащабни действия при следващия удар."

Сингх добавя обаче, че засега сраженията са ограничени до въздушното пространство и никоя от страните не е мобилизирала войски, нито е обявила официално война.

В изявление късно през нощта, преди ударите срещу Индия, пакистанските военни заявиха, цитирани от FT, че съперникът им е изстрелял шест балистични ракети към три пакистански въздушни бази, включително Нур Хан близо до гарнизонния град Равалпинди, където се намира генералният щаб на армията. Според тях само няколко ракети са преминали въздушната отбрана и не са поразили „въздушни средства“.

Късно в петък индийските военни заявиха, че Пакистан е нанесъл удари по 26 места в спорната северна част на Кашмир, близо до южния край на границата между двете страни.

„Сред тях има и въоръжени дронове, които представляват потенциална заплаха за граждански и военни цели“, се посочва в изявлението.

Индийски областен служител в граничния град Раджури в управляваната от Индия част на Джаму и Кашмир е бил убит при обстрел от Пакистан, съобщи министър-председателят на региона Омар Абдула.

Премиерът Шехбаз Шариф е свикал среща на Националния команден щаб на Пакистан, който отговаря за ядрения арсенал на страната.

Пакистанската летищна администрация съобщи, че въздушното пространство ще бъде затворено до обяд.

В сряда Индия заяви, че е нанесла „прецизни удари“ по това, което според нея са терористични лагери в Пакистан и в частта от спорния регион Кашмир, която Пакистан администрира. И двете страни претендират за Кашмир.

Нападението е най-мащабната военна операция на Индия срещу съседката ѝ от войната в Каргил през 1999 г. и е в отговор на масовото убийство на 25 индийци и един непалец в Пахалгам, туристически център в Кашмир, управляван от Индия, на 22 април. Индия обвинява за нападението милитанти, подкрепяни от Пакистан, което Пакистан отрича.

Пакистан обвинява Индия в убийството на 33 цивилни, включително седем деца, от началото на въздушните и дроновите атаки в сряда, а политици обещаха да „отмъстят“ за загубените животи.

Индия описа ударите си срещу Пакистан като „измерени, не ескалиращи, пропорционални и отговорни“.

Дипломатическите усилия за разведряване на конфликта се засилиха тази седмица.

Марко Рубио, държавен секретар и съветник по националната сигурност на САЩ, се е обадил по телефона на пакистанския армейски шеф Мунир, за да призове към спокойствие и да предложи помощта си за започване на преговори между Индия и Пакистан „за да се избегнат бъдещи конфликти“, според изявление на Държавния департамент.

Саудитска Арабия изпрати тази седмица в Индия и Пакистан високопоставения дипломат Адел Ал-Джубейр. Страната заяви, че това е „част от усилията на кралството да деескалира и да сложи край на продължаващата военна конфронтация“ чрез разрешаване на всички спорове по дипломатически път.