Председателят на Народното събрание Наталия Киселова издаде разпореждане, с което върна като недопустимо предложението на президента Румен Радев с искане за произвеждане на национален референдум, съобщиха от пресцентъра на парламента.

Предложението не беше разпределено, тъй като не е в съответствие с чл. 5, ал. 4, във връзка с чл. 4, ал. 3 и чл. 85, ал. 3 от Конституцията на Република България, чл. 140, параграфи 1 и 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз, чл. 3 от Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз, чл. 5 от Акта относно условията за присъединяване на Република България и Румъния и промените в Учредителните договори и чл. 9, ал. 4 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, се посочва в съобщението. 

Предложението на държавния глава и мотивите към него не са съобразени с Мотивите и диспозитива на Решение № 3 на Конституционния съд от 2024 г. по к. д. № 13/ 2023 г., отбелязват от пресцентъра на НС.

По-рано новината потвърди с публикация във Facebook лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, след като в изданията "24 часа" и "Дневник" съобщиха, че председателят на Народното събрание Наталия Киселова връща на президента предложението му за провеждане на референдум за еврото с аргумента, че то противоречи на Конституцията.

Така депутатите изобщо няма да разглеждат идеята на Румен Радев - един от двата сценария за действие, които партиите обсъждаха.

В късните следобедни часове стана ясно, че министър-председателят Росен Желязков и управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев са подписали позиция в подкрепа на въвеждането на еврото от 1 януари 2026 година, съобщи премиерът на брифинг в Народното събрание след заседание на Съвета за съвместно управление, цитиран от БТА.

По думите му, тази позиция потвърждава всички предприети действия, както от изпълнителната власт, така и от БНБ, въз основа на решението на Народното събрание през изминалите години в подкрепа на мерките за постигане на условията за конвергенция, както и за ефективното въвеждане на еврото с всички защитни механизми за българското общество, считано от 1 януари 2026 г.

"Смисълът на тази позиция е да дадем увереност на нашите партньори в Европейския съюз, че България цени върховенството на правото, че е правова държава и че поетите ангажименти следва да се изпълняват, така както са поети, и трябва да уважаваме усилията на българското общество през последните 20 години от момента, в който подписахме договора за присъединяване към Европейския съюз и неговата ратификация. Тази позиция е отворена, всеки един народен представител може да сложи своя подпис за нейната тежест пред европейските институции", посочи Желязков.

Припомняме, че на 9 май държавният глава обяви намерението си да предложи референдум за членството ни в еврозоната, а вчера - 12 май, предложението беше внесено в деловодството на Народното събрание с въпрос:„Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“

Още след новината от президента обаче от ГЕРБ призоваха идеята на президента изобщо да не стига до гласуване нито в комисии, нито в пленарната зала. И поискаха председателят на Народното събрание директно да го върне на подателя като недопустимо.

Тази сутрин финансовият министър Теменужка Петкова коментира преди заседанието на финансовите министри в Брюксел, че членството на България в еврозоната от 1 януари 2026 г. остава ключов приоритет за страната ни.

По думите ѝ, запазването на членството в еврозоната като ключов приоритет е изключително важно, тъй като този акт ще даде възможност България да запази своята икономическа и финансова стабилност в изключително турбулентни от геополитическа гледна точка времена, предаде БТА.

Въпреки опитите на президента да отклони страната ни от постигане на нейната стратегическа цел, продължаваме активна работа за това България да заеме своето достойно място в еврозоната, подчерта Петкова.

"Имах възможност вчера да представя последна информация за извършената работа в последния месец. Следващата важна стъпка е свързана с конвергентните доклади, които очакваме да излязат в началото на юни. Европейските институции потвърдиха своя ангажимент за това, че следваме предварително определения график по отношение на подготовката и разглеждането на докладите. България върви уверено към реализация на своя стратегически приоритет - членство в еврозоната от 1 януари 2026 г., въпреки всичко", допълни министърът.

От Брюксел еврокомисарят по въпросите на икономиката и производителността Валдис Домбровскис потвърди, че Европейската комисия предвижда да представи доклад за готовността на България за присъединяване към еврозоната в началото на юни.

"Не мога да коментирам вътрешнополитическите развития в България, но обсъдихме с министър Теменужка Петкова, заедно с представители на Европейската централна банка (ЕЦБ) и председателя на Еврогрупата този въпрос", кoментира Домбровскис на пресконференция в отговор на въпрос след днешното заседание на европейските финансови министри.

Посланието на министър Петкова бе много ясно - българското правителство и Българската народна банка (БНБ) внесоха искане за изготвяне на доклади. Правителството и БНБ се придържат към това искане, допълни той.