33 минути с Шараа: Срещата, с която Тръмп легитимира новата Сирия
Президентът е на четиридневно посещение в Близкия Изток, търсейки инвестиции в САЩ и геополитически сделки
&format=webp)
Президентът на САЩ Доналд Тръмп се срещна с новия лидер на Сирия в рамките на регионална среща на върха, след като обяви, че ще отмени тежките икономически санкции срещу разкъсваната от война страна и подписа редица инвестиционни споразумения със Саудитска Арабия в първия ден от своето посещение в Близкия изток.
Срещата, която според американски официален представител е започнала около 10 часа местно време, вероятно ще бележи повратна точка в глобалното приемане на новия президент на Сирия, Ахмед ал-Шараа, бивш съюзник на Ислямска държава в Ирак и Ал Кайда, който все още е в списъка на Вашингтон с терористи.
Той дойде на власт, след като през декември поведе свалянето на дългогодишния диктатор Башар ал-Асад.
Това е първата среща между президентите на САЩ и Сирия от 25 години насам, пише Тhe Wall Street Journal. Белият дом съобщи, че срещата е продължила 33 минути.
Изненадващото решение на Тръмп допринася за объркването на геополитиката в Близкия изток. По-меката политика на САЩ спрямо Сирия противоречи на военния подход на Израел и е пореден ход, който изненада или остави настрана израелците, включително по отношение на Газа, Иран и хусите.
Шараа се опитва да спечели подкрепата на САЩ за възстановяването на Сирия след повече от десетилетие на гражданска война, като се обръща към посредници в Израел и дава сигнали, че е готов да позволи на американски нефтогазови компании да работят в страната. Той иска да сподели с Тръмп своята визия за възстановяване по модела на Маршалския план, при който американски и други западни компании ще спечелят над Китай и други сили, предава WSJ.
Тръмп заяви във вторник вечерта в Рияд, че е решил да отмени всички санкции, наложени от Вашингтон на Сирия през последното десетилетие в опит да отслаби режима на Асад, след като е обсъдил въпроса с саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман и турския президент Реджеп Тайип Ердоган, които подкрепят Шараа.
Съобщението беше посрещнато с бурни аплодисменти от саудитския престолонаследник и публиката на препълнения американско-саудитски бизнес форум в Рияд, където Тръмп говори около 50 минути и получи многократни аплодисменти, след като разгледа макети на мегапроекти за строителство в цялото кралство.
Речта започна с песента „God Bless the U.S.A.“ на кънтри музиканта Ли Гринууд, преминавайки към имиграционната и търговската политика и завършвайки с любимата песен на Тръмп „YMCA“.
Сирийци и други хора в арабския свят празнуваха новините, като много от тях похвалиха саудитския престолонаследник за това, че е застъпил за тях пред Тръмп.
Държавната агенция Anadolu в Турция съобщи, че Ердоган е участвал виртуално в разговора в сряда, в който е бил и Мохамед Бин Салман.
Решението за отмяна на санкциите е взето в края на деня, в който Тръмп беше почетен от де факто саудитския владетел Мохамед, когото той похвали за преобразуването на пустинното кралство през осемте години от последната му президентска визита. Тръмп сключи сделки на стойност 300 милиарда долара със саудитците, с намерение да удвои тази сума в рамките на четири години.
///
Той отправи ултиматум към Иран: да вземе скоро решение да се откаже от стремежа си към ядрено оръжие или да се изправи пред нова кампания на „масивен максимален натиск“.
Този подход към Иран вероятно ще бъде представен, когато той се обърне към събралите се в Рияд арабски крале и емири, пристигнали от целия Персийски залив. Очаква се той да призове за сътрудничество между шестте страни от Съвета за сътрудничество в региона, които са партньори или съюзници на САЩ, но имат различни отношения с Техеран.
Тръмп обикаля Близкия изток, променен от почти две години война след атаките на Хамас срещу Израел на 7 октомври 2023 г., на които Израел отговори с военна кампания в Газа, при която загинаха десетки хиляди души. Друга израелска война миналата година срещу Хизбула, срутването на дългогодишния диктатор на Сирия и две преки престрелки между Израел и Иран оставиха Техеран значително отслабен.
Пътуването на американския президент също така го отвежда до бреговете срещу Иран, точно когато неговата администрация е ангажирана в дипломатически усилия за ограничаване на ядрената програма на Техеран. Четвъртият кръг от преговори между американски и ирански представители в неделя не доведе до ясен напредък.
В сряда следобед той ще отлети за Доха за разговори с емира на Катар шейх Тамим бин Хамад ал-Тани. Дискусията там ще включва енергетика и инвестиции, но вероятно ще се фокусира повече върху външната политика.
Катарците помогнаха за сключването на споразумение по време на първата администрация на Тръмп за прекратяване на войната на САЩ в Афганистан и сега са ключови посредници за освобождаването на заложниците, държани от Хамас в Газа, и за прекратяване на войната там.
Новата политика и срещата с Шараа е малко вероятно да бъдат добре приети от израелския премиер Бенямин Нетаняху, който не вярва, че сирийският лидер се е отказал от радикалното си минало и обещанията си да управлява инклузивно правителство.
След падането на Асад израелската армия бомбардира сирийски военни обекти и завзе части от граничната територия, като Нетаняху изисква сирийските сили да бъдат изтеглени от южната част на страната.
Въпреки че Тръмп ще бъде на кратко разстояние с самолет от Израел, той не планира да спира там, което е странен ход на фона на нарастващото напрежение с Нетаняху по отношение на Иран, продължаващите агресии на хусите от Йемен и съдбата на Газа.