„Устойчиви шокове“: Пауъл се готви да задържи по-дълго високите лихвени проценти
„Възможно е да навлизаме в период на по-чести и потенциално по-устойчиви шокове в предлагането - трудно предизвикателство за икономиката и за централните банки“, заяви председателят на Фед
&format=webp)
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че дългосрочните лихвени проценти вероятно ще бъдат по-високи, тъй като икономиката и политиката са в процес на промяна.
В коментарите си, които бяха съсредоточени върху прегледа на финансовата рамка на Централната банка, направен за последен път през лятото на 2020 г., Пауъл отбеляза, че условията са се променили значително през последните пет години.
През този период Фед стана свидетел на период на рязко покачване на инфлацията, което го тласна към исторически агресивни повишения на лихвените проценти, отбелязва CNBC.
Пауъл заяви, че дори при дългосрочните инфлационни очаквания, които до голяма степен съответстват на целта на Фед от 2%, ерата на почти нулевите лихвени проценти едва ли ще се завърне скоро.
„По-високите реални лихвени проценти може да отразяват и възможността инфлацията да бъде по-нестабилна занапред, отколкото в междукризисния период на 2010 г.“ – посочи председателят на Фед на конференцията Thomas Laubach Research Conference във Вашингтон.
„Може би навлизаме в период на по-чести и потенциално по-устойчиви шокове в предлагането - трудно предизвикателство за икономиката и централните банки.“
След финансовата криза през 2008 г. Фед задържа основния си лихвен процент по кредитите близо до нулата в продължение на 7 години. От декември 2024 г. овърнайт лихвеният процент по кредитите е в диапазона 4,25%-4,5%, като за последно се търгуваше на равнище 4,33%.
Забележките за „шоковете в предлагането“ са подобни на тези, които Джером Пауъл направи през последните седмици, предупреждавайки, че промените в политиката на САЩ могат да поставят Фед пред трудно балансиране между подпомагането на заетостта и контролирането на инфлацията.
Въпреки че не спомена митата на президента Тръмп в изказването си днес, председателят на Централната банка по-рано вече отбеляза вероятността митата да забавят растежа и да повишат инфлацията. Степента на всяко от тези въздействия обаче е трудно да се прецени, особено след като Тръмп отстъпи от по-агресивните мита в очакване на 90-дневен преговорен период, допълва CNBC.
Въпреки това Фед не е склонен да облекчава политиката си, след като миналата година намали референтната лихва с цял процентен пункт.
Що се отнася до текущия преглед на финансовата рамка, Фед ще трябва да разработи петгодишен план за начина, по който ще определя политиките си и начина, по който те ще бъдат предавани на обществеността.
Пауъл заяви, че този път процесът ще разгледа редица фактори. Те включват начина, по който Фед комуникира очакванията си за бъдещето, като същевременно ще включва и поглед назад към процесите, по които може да коригира последния преглед.
През лятото на 2020 г. Фед обяви подход на „гъвкава средна инфлационна цел“, който позволи инфлацията да се движи малко по-нагоре от нормалното в интерес на осигуряването на пълна и приобщаваща заетост.
Скоро обаче инфлационното таргетиране се превърна в „мъртвородена тема“, тъй като цените рязко се повишиха след пандемията, принуждавайки Фед да предприеме серия от исторически агресивни повишения на лихвените проценти.
В настоящия преглед на политиките в бъдеще ще бъде разгледано как Фед отчита „недостатъците“ в постигането на целите си за инфлация и заетост.
Централните банкери първоначално отхвърлиха рязкото покачване на инфлацията през 2021 г. като „преходно“ поради специфични за пандемията фактори.
„В досегашните ни дискусии участниците посочиха, че според тях би било уместно да преразгледаме формулировката около дефицитите“, отбеляза Пауъл.
„И на заседанието ни миналата седмица имахме подобна позиция по отношение на таргетирането на средната инфлация. Ще гарантираме, че новото ни консенсусно изявление е устойчиво на широк спектър от икономически среди и развития.“
Разглеждайки идеята за потенциалните шокове в предлагането и тяхното въздействие върху политиката, Пауъл заяви, че прегледът ще се съсредоточи върху комуникацията.
„Макар че академичните среди и пазарните участници като цяло оценяват комуникацията на Фед като ефективна, винаги има какво да се подобри.
В периоди с по-големи, по-чести или по-различни шокове ефективната комуникация изисква да предадем несигурността, която обгражда нашето разбиране за икономиката и перспективите. Ще проучим начините за подобряване на това измерение, докато напредваме.“, допълни Пауъл.
Той не посочи конкретна дата, на която прегледът ще бъде завършен, но уточни, че се очаква в „следващите месеци“.