Доходността по 30-годишните държавни облигации на САЩ се покачи до 5.03 % в ранната търговия в понеделник, стигайки до по-високо ниво от това по време на разпродажбата, свързана с тарифите миналия месец. Въпреки че по-късно се понижи, това е най-високото ѝ равнище от ноември 2023 г. насам. Доходността по облигациите се движи в обратна посока спрямо цените им.

Междувременно американските борсови индекси отбелязват спад, а щатският долар поевтинява с 0.7% спрямо кошница от основни валути, включително паунда и еврото.

Покачването на доходността на облигациите дойде след като Moody’s понижи кредитния рейтинг на САЩ в петък вечер, предупреждавайки за увеличаващия се държавен дълг и разширяващия се бюджетен дефицит. В неделя вечер, бюджетната комисия на Конгреса одобри законопроекта за данъчна реформа, предложен от новата администрация, който се очаква да влоши още повече публичните финанси.

Последните развития задълбочават притесненията на инвеститорите относно устойчивостта на американския държавен дълг, отбелязва Financial Times. САЩ и други развити икономики като Великобритания и Франция са под нарастващ контрол поради натиска, който по-високите лихвени проценти оказват върху държавните им бюджети.

Някои анализатори все пак смятат, че понижението на рейтинга няма да предизвика принудителни разпродажби на американски държавни облигации от банки, мениджъри на активи и институционални инвеститори, които ги разглеждат като най-големия и най-сигурен актив в света. От Barclays казват, че промяната в рейтинга едва ли ще има съществено отражение върху по-широките инвестиционни стратегии, които рядко се основават на рейтингови оценки.

Катлийн Брукс, директор на изследванията в XTB, коментира, че акциите са уязвими към отдръпване след рязкото им възстановяване от дъната през април. „Инерцията и растежът бяха най-големите фактори, които тласнаха S&P 500 нагоре, което прави американския индекс уязвим към внезапна промяна в настроенията, каквато видяхме днес“, казва тя, цитирана от MarketWatch.

„Като цяло не смятаме, че това понижение ще промени нещо фундаментално относно фискалната позиция на САЩ, така че информацията е без значение. Бюджетът на САЩ вероятно ще увеличи дефицита, което беше сигнализирано още през ноември преди изборите. Ако пазарът не реагира тогава, е малко вероятно да реагира и сега“, посочва Брукс.

Основното притеснение за инвеститорите остава до каква степен бюджетните преговори ще влошат дълговата картина на САЩ. В петък петима републиканци от бюджетната комисия на Камарата на представителите гласуваха против законопроекта, което временно блокира процеса. В неделя той бе приет с минимално мнозинство.

Тръмп оказа натиск върху съпартийците си да подкрепят законопроекта. В петък той написа в социалните мрежи: „Републиканците ТРЯБВА ДА СЕ ОБЕДИНЯТ зад ‘ЕДИНИЯ, ГОЛЯМ, ПРЕКРАСЕН ЗАКОН!’ Не ни трябват ‘ПОЗЬОРИ’ в Републиканската партия. СПРЕТЕ ДА ГОВОРИТЕ И ГО НАПРАВЕТЕ!“

Законопроектът, който включва стотици милиарди долари нови данъчни облекчения без компенсиращи съкращения в разходите, се очаква да увеличи федералния дефицит, който за 2024 г. е 6.4% от БВП - значително над нивата, смятани от икономистите за устойчиви в дългосрочен план.

„Законът допринася за повишаването на доходността по дългосрочните облигации“, казва пред FT Субадра Раджапа, ръководител на стратегията за лихвени проценти в САЩ към Société Générale.

По-големият дефицит означава повече емисии на държавни облигации. Някои инвеститори побързаха да продават облигации в очакване на допълнително предлагане и потенциални инфлационни ефекти от данъчните облекчения.

САЩ отдавна могат да си позволят значителни бюджетни дефицити заради икономическата си мощ и структурната роля, която доларът и американският държавен дълг играят в глобалната финансова система. Въпреки това, анализатори поставят под въпрос статута на американските активи като „сигурно убежище“, тъй като нестабилната политика на Вашингтон тревожи големите международни инвеститори.

Администрацията твърди, че данъчните облекчения ще стимулират растежа, ще повишат приходите и ще намалят дефицита. Но Комитетът за отговорен федерален бюджет прогнозира, че законопроектът може да добави до 5.2 трилиона долара към националния дълг за десетилетие.

И други облигационни пазари бяха засегнати, като доходността по 30-годишните британски облигации се покачи с 0.04 процентни пункта до 5.43%.