Мечтата на Путин за дигитална „стена“ постепенно се превръща в реалност
С премахването на VPN приложения от водещи онлайн магазини Русия прави още една крачка към изграждането на изолиран и напълно контролиран интернет, по модела на Китай
&format=webp)
Достъпът до външния свят през интернет става все по-ограничен за милиони руски граждани. През последната седмица руската регулаторна агенция Роскомнадзор нарежда премахването на VPN приложения от три големи онлайн магазина.
Това е част от поредица от мерки, чрез които Москва постепенно ограничава възможността на гражданите си да използват виртуални частни мрежи, които са основен инструмент за заобикаляне на онлайн цензурата в страната.
Според проучвания приблизително един на всеки четирима руснаци използва VPN услуга, за да избегне наблюдението от страна на държавата. Забраната на подобни приложения, които позволяват достъп до свободна информация и защитена комуникация, се разглежда като ескалация в дългосрочната стратегия за ограничаване на онлайн пространството, пише Fast Company.
„Русия предприема координирани действия, които са изцяло насочени към ограничаване на гражданския достъп до неконтролирана информация и защитени канали за комуникация“, посочва Алексей Козлюк, представител на VPN Guild – организация, свързана с индустрията за мрежова защита.
Според данни на TechRadar над 50 VPN приложения, достъпни в други региони, не са налични в руския Google PlayStore. Въпреки че Google се противопоставя по-усърдно на цензурата в сравнение с някои други компании, тенденцията е очевидна: достъпът до алтернативни канали за информация в Русия продължава да намалява.
Според Евгений Головченко, изследовател в Университета на Копенхаген, специализиран в онлайн цензурата, действията срещу VPN услугите са част от последния и най-радикален етап в опитите на Кремъл да установи контрол над интернет пространството. „Вече стоим на върха на стълбата на цензурата“, коментира той.
Въпреки всичко, подходът на Русия не е единичен случай. По мнение на Головченко Москва черпи вдъхновение от китайския модел – не само чрез блокиране на съдържание, но и чрез изграждане на алтернативни платформи, които са под по-строг държавен контрол. Законът за „суверенния интернет“, приет през последните години, цели да създаде паралелна инфраструктура, която да изолира вътрешния интернет от глобалната мрежа.
Стратегия от този вид изглежда цели не само технически контрол, но и културно и политическо пренасочване – от западни към местни платформи и съдържание. Това се вписва в по-широкия геополитически контекст, в който Русия се стреми да намали зависимостта си от западни технологии и информационни източници.
В рамките на планирания бюджет за периода 2025–2027 г. правителството на Русия заделя 60 милиарда рубли (близо 600 милиона долара) за разширяване на системите за дигитален контрол. Сред тях са и усъвършенствани технологии за дълбока инспекция на интернет трафика (Deep Packet Inspection), известни под името TSPU.
Те имат капацитет не само да засичат, но и ефективно да блокират цели VPN протоколи, включително в ситуации на регионално изключване на интернет.
„Някои VPN доставчици инвестират в технологии, устойчиви на подобен тип цензура, но руските власти вече започват да ограничават дори достъпа до информация за самите VPN услуги“, отбелязва Козлюк.
В резултат на подобни процеси обикновените потребители в Русия са все по-ограничени в достъпа си до независими източници на информация. Действията на Кремъл отразяват една по-мащабна тенденция: изграждането на „сплинтернет“ – термин, използван за описание на разпадащия се универсален интернет в множество регионални мрежи, контролирани от различни правителства и ценностни системи.
„Това, на което ставаме свидетели, не е просто класическа цензура, а системно изграждане на дигитални граници – с участието на държавата и, в някои случаи, с мълчаливото съдействие на международни технологични компании“, казва Козлюк в интервю за Fast Company.