Европейската комисия планира да използва средства на ЕС за закупуване на дялове в компании за изкуствен интелект и квантови технологии, които искат да увеличат мащаба си. Това е поредната мярка, която цели да неутрализира господстващото положение на САЩ в технологчния бизнес.

Според проект на стратегия, цитиран от POLITICO, през следващата година ЕС ще създаде нов фонд Scaleup Europe, който ще се управлява от частни лица и ще се съфинансира от частни инвеститори. Планът, който ще бъде публикуван в сряда, идва на фона на все по-силно изразените опасения за технологична зависимост от САЩ и други световни сили.

Фондът има за цел да се противопостави на „явния недостиг на финансиране“, който изпитват европейските компании при разширяването на рискови, капиталоемки технологии, нуждаещи се от инвестиции над 100 млн. евро.

Липсата на капитал за разширяване на мащаба „създава няколко риска за ЕС“, като например загуба на компании и критични технологии, се казва в плана, като се допълва: „За да се запълни тази празнина и да се укрепи икономическата сигурност и технологичният суверенитет на ЕС, е необходимо европейско разширяване на мащаба с критична маса, работещо при пазарни условия“,

Проектът показва, че Комисията увеличава усилията си да инвестира в компаниите с най-голям потенциал в блока. Фондът ще позволи както на ЕК, така и на инвеститорите да придобият пряк дял в компании, работещи в стратегически сектори като изкуствен интелект, квантови технологии, чисти технологии, полупроводници, съвременни материали и биотехнологии.

Европейският съвет за иновации на ЕС вече е правил такива инвестиции, но само за много по-малки компании, които тепърва стартират. Сега Комисията иска да позволи на стартиращите предприятия да установят бизнеса си по-бързо, евентуално в рамките на два дни, според проекта.

Изпълнителният орган на ЕС си е поставил за цел да „улесни процеса на създаване и разширяване на предприятията“, се казва в него. Поради това през първото тримесечие на следващата година тя ще представи нов режим с „единен набор от правила, основани на цифрови решения по подразбиране“ за създаване и разширяване на дейността на дружествата.

Комисията ще анализира дали компаниите ще могат да създават своите предприятия „по-бързо, в идеалния случай в рамките на 48 час“.

Технологичните стартъпи отдавна се противопоставят на продължителните процеси на създаване на предприятия, които често се налага да повтарят при разширяването на дейността си в нови държави.

Моделът на двудневна регистрация е известен от благоприятните за бизнеса американски щати като Делауеър.