Часовникът на климатичната криза тиктака: Колко ни остава до повратния момент?
Светът се доближава до критичния праг от 1.5°C затопляне, а вероятността от рекордни температури, суши и климатични сътресения нараства с всяка изминала година
&format=webp)
Глобалните температури вероятно ще поставят нов рекорд в рамките на следващите пет години – с 80% вероятност това да се случи поне веднъж, показва нов доклад на Световната метеорологична организация (WMO).
Данните са тревожни не само заради очакваните екстремни суши, наводнения и пожари, но и заради нещо доста по-шокиращо: за първи път се отчита реална, макар и малка, вероятност Земята да преживее година с над 2°C затопляне спрямо прединдустриалната епоха – и то още преди края на десетилетието, пише The Guardian.
След последните години, които са белязани от най-високите температури в историята на измерванията, актуализираният климатичен доклад за съжаление чертае все по-мрачен сценарий.
В него със 70% сигурност се прогнозира, че средната температура за периода 2025–2029 г. ще бъде над 1,5°C спрямо нивата от прединдустриалната ера. Това приближава света опасно близо до най-амбициозната цел от Парижкото споразумение, въпреки че тя се измерва на база 20-годишен период.
Още по-смущаваща е вероятността от 86%, че само в една от следващите пет години ще бъде преминат прагът от 1,5°C. За сравнение – през 2020 г. тази вероятност е била едва 40%. През 2024 г. светът вече е преминал границата в рамките на една цяла година – нещо, което до 2014 г. изглеждаше немислимо.
Възможността да бъдат достигнати дори 2°C затопляне, и то в рамките на петгодишен хоризонт – макар и с 1% вероятност – вече не се изключва. По мнение на експертите от британската метеорологична служба Met Office, Барселонския център за суперкомпютърни изчисления и още 13 водещи института, това би изисквало съвпадение на няколко силни климатични явления – включително мощно Ел Ниньо и позитивна Арктическа осцилация.
„Шокиращо е, че 2°C вече изглеждат напълно възможни“, коментира Адам Скеиф от Met Office. „Вероятността в момента е само 1%, но тя ще расте с всяка изминала година.“
Но глобалното затопляне не засяга всички по един и същи начин. Например арктическите зими ще се затоплят 3,5 пъти по-бързо от средното за планетата – най-вече заради топенето на морския лед, което води до по-слабо отражение на слънчевата светлина обратно в космоса. В същото време се очакват повече суши в Амазония и повече валежи в Южна Азия, Сахел и Северна Европа, включително Великобритания.
Според Леон Хермансон от Met Office, който оглавява изготвянето на доклада, 2025 г. почти сигурно ще бъде сред трите най-топли години, измервани до момента.
„Картината е притеснителна – особено що се отнася до топлинните вълни и влиянието им върху човешкото здраве“, подчертава Крис Хюит от WMO.
Въпреки това, надеждата все още не е загубена. Според него все още е възможно да се ограничат най-лошите последици от климатичната криза – ако светът драстично намали емисиите от въглища, газ, нефт и дървесина.
„1.5°C не е неизбежна съдба. Но само с действия ще остане цел, а не реалност, която вече сме надминали“, категоричен е той.