Глобални рискове 2025: Конфликти, екстремни климатични условия, дезинформация
Това показва новият доклад на Световния икономически форум, изготвен в момент, когато близо 3000 лидери от над 130 държави се готвят за участие на срещата в Давос
Въоръжените конфликти, екстремните климатични условия и дезинформацията са основните глобални рискове за 2025 г, определени в новия доклад на Световния икономически форум.
Близо една четвърт (23%) от анкетираните във водещия „Доклад за глобалните рискове“ на WEF посочват въоръжените конфликти като най-належащ проблем за тази година.
За втора поредна година дезинформацията и дезинформацията са посочени като основни рискове за период от две години, докато екологичните проблеми, като екстремни метеорологични явления, загуба на биоразнообразие и разрушаване на екосистемите, доминират в класацията на 10-годишните рискове.
Екстремните метеорологични явления, които включват горещи вълни, торнадо и наводнения, заемат видно място както сред краткосрочните, така и сред дългосрочните рискове. Климатичната криза прави екстремните метеорологични условия по-чести и по-интензивни, допълва CNBC.
Докладът се публикува в момент, когато близо 3000 лидери от над 130 държави се подготвят за участие в годишната среща на WEF. Събитието започва Давос в понеделник.
„Нарастващото геополитическо напрежение, нарушаването на глобалното доверие и климатичната криза натоварват световната система както никога досега“, заяви Мирек Душек, управляващ директор на WEF.
„В свят, белязан от задълбочаващи се разделения и каскадни рискове, световните лидери имат избор: да насърчават сътрудничеството и устойчивостта или да се изправят пред задълбочаваща се нестабилност. Залогът никога не е бил по-голям“, допълва той.
В проучването се разглеждат рисковете в краткосрочен план до 2025 г., в краткосрочен и средносрочен план до 2027 г. и в дългосрочен до 2035 г.
През септември и октомври миналата година са анкетирани над 900 експерти по глобални рискове, политици и лидери в индустрията, за да бъде изготвен докладът.
WEF заяви, че въоръжените конфликти са пренебрегвани като водещ краткосрочен риск преди две години - развитие, което отразява ескалиращото геополитическо напрежение и все по-разчупения глобален пейзаж.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш вече предупреди, че светът е изправен пред най-големия брой конфликти от Втората световна война, като се позова на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, и на конфликтите в Близкия изток и Африка.
Някои от другите краткосрочни рискове, посочени в последния доклад, включват поляризация на обществото, кибершпионаж, замърсяване и неравенство.
„Ясно е, че светът е в тежко състояние и глобалният рисков пейзаж е като гнездо, където рисковете са взаимосвързани, наслоени един върху друг, което прави бизнес средата много, много трудна за навигация“, заяви Каролина Клинт, главен търговски директор в Marsh McLennan Europe.
Според нея, тези рискове не отразяват непременно новопоявила се тенденция, а по-скоро такава, която „става все по-агресивна“.
„Мисля, че се движим в епоха, белязана от нарастващо икономическо напрежение. Трябва да признаем, че фрагментацията не е теоретична грижа. Тя е нещо, на което трябва да се противопоставим днес. И така, това доведе до по-сложна и несигурна търговска среда“, допълва експертът.