Принудителна миграция: Следващият огромен проблем за бизнеса в глобален мащаб
Майкъл Хейстингс, председател на SOAS University of London и професор по лидерство, призовава бизнес лидерите да помогнат на бежанците и търсещите убежище за достъп до качествено образование и работа
Наемането на работа, обучението и настаняването на бежанци и лица, търсещи убежище, е „следващото голямо предизвикателство“ за бизнеса, твърди дългогодишният преподавател по лидерство и вицепрезидент на УНИЦЕФ Майкъл Хейстингс.
„Огромният, грозен слон в стаята е миграцията. Над 120 милиона души вече са мигрирали от едно място, на което са живели, към друго, на което съществуват, често като бежанци или като мигранти, търсещи“, обяснява той, като се позовава на данните на ООН за принудително разселените хора.
Хейстингс призовава бизнес лидерите да „сграбчат“ проблема и да се запитат: „Как ще осигурим образование и заетост, правни услуги, установяване и настаняване, достойнство за младите перспективи, за жените?“, пише CNBC.
Страните с ниски и средни доходи приемат 75% от бежанците в света, а около две трети от тях живеят в бедност, по данни на Европейската комисия.
През цялата си кариера професор Хейстингс се застъпва за слабо представените групи в обществото, които сега са на фокус и в работата му като председател на SOAS University of London (бившето Училище за източни и африкански изследвания) и професор по лидерство в Университета на щата Юта.
Той оценява усилията на бизнес лидерите относно предизвикателството на изменението на климата, като са намаляване на въглеродните си емисии и използването на пластмаси за еднократна употреба, но отбелязва, че те трябва да отидат по-далеч.
„Корпоративният свят пропуска следващото голямо предизвикателство. Да, климатът е голям проблем. Ние сме се захванали с решаването му, но миграцията е следващото голямо нещо. Трябва да се справим и с него.“
Повечето бежанци (73%) по света идват от пет държави: Афганистан, Судан, Сирия, Украйна и Венецуела.
Според Европейската комисия те напускат домовете си поради конфликти, насилие или природни бедствия.
„Хората губят живота си, отчаяни да намерят бъдеще“, казва Хейстингс, описвайки хората, които се опитват да прекосят Средиземно море с гумени лодки, или да преминат границата между Мексико и САЩ, и Ламанша.
Професорът по лидерство, който е член на Камарата на лордовете във Великобритания, заяви, че британското правителство трябва да си зададе въпроса защо тези хора идват насам и какво може да се направи за тях.
„Нека инвестираме в перспективите на миротворчеството. Това е общоевропейски проблем. Това е проблем на световното развитие.“
След като преди това е заемал длъжности, свързани с корпоративната социална отговорност и гражданството, в организации като BBC и KPMG, сега проф. Хейстингс се фокусира върху лидерството с цел.
„Ако някой има цел, която управлява мисленет и следователно действията му, тя ще управлява разходите, времето ви, ще управлява емоционалните ви ангажименти. Моята цел е да се застъпвам за бедните и да подчинявам силата на проспериращите на потенциала на бедните“, допълва той.
Описва ролята на лидера като „слуга“, а не „контрольор“. „Един лидер, повече от всичко друго, трябва да е уязвим човек, който знае, че истинската цел е да даде възможност на другите хора да се издигнат.“, допълва професорът.