Климатичните промени сриват застрахователните системи и променят световната икономика
В един свят, засегнат от нарастващи природни рискове, традиционните застрахователни модели вече не са приложими. А това може да има ефекта на снежната топка
Опустошителните горски пожари в Лос Анджелис ясно показаха една заплаха: изменението на климата подкопава застрахователните системи, на които собствениците на жилища разчитат, за да се предпазят от бедствия. Този срив започва да става болезнено видим, тъй като семействата и общностите в Града на ангелите се борят за възстановяване.
Друга заплаха обаче остава по-малко разпозната: Този срив носи сериозни рискове за стабилността на финансовите пазари далеч отвъд обхвата на пожарите.
Вече повече от десетилетие е широко прието, че човечеството има три възможности за избор, когато става въпрос за реакция на климатичните рискове: да се адаптира, да ги намали или да пострада. Известна степен на страдание е неизбежна - в крайна сметка хората вече са повишили средната глобална температура с 1,6 градуса по Целзий спрямо прединдустриалните нива. Ето защо е толкова важно да има функциониращи застрахователни пазари.
Макар че застрахователните компании често са определяни като злодеи, когато системата работи добре, те играят важна роля за подобряване на социалното благосъстояние. Когато застрахователят определя премии, които точно отразяват риска - което икономистите наричат „актюерски справедливо застраховане“ - това помага на хората да споделят опасностите ефективно. По този начин всеки човек е по-сигурен, а обществото - по-добро.
Но мащабът и интензивността на пожарите в Южна Калифорния, свързани отчасти с изменението на климата, включително рекордно високите глобални температури през 2023 г. и 2024 г, поставят на преден план нов голям проблем. В свят, засегнат от нарастващ климатичен риск, традиционните застрахователни модели вече не са приложими.
Как изменението на климата разрушава застраховането
Исторически погледнато, застрахователната система работи, като разчита на експерти, които проучват записи на минали събития, за да оценят колко вероятно е да се случи дадено събитие. След това те използват тази информация, за да определят колко да заплатят на даден притежател на полица. Това се нарича „определяне на цената на риска“.
Когато американците се опитват да вземат пари назаем, за да си купят жилище, те очакват, че ипотечните кредитори ще ги накарат да закупят и поддържат определено ниво на застрахователно покритие, дори ако са решили да се самозастраховат срещу малко вероятни допълнителни загуби. Но благодарение на изменението на климата рисковете са все по-трудни за измерване, а разходите са все по-катастрофални. Това показва, че е необходима нова парадигма.
„Калифорния даде началото на такава парадигма със своята програма за справедлив достъп до застраховане, известна като FAIR. Когато беше създадена през 1968 г., авторите ѝ очакваха, че тя ще осигури застрахователно покритие за малцината собственици, които не могат да получат нормални полици, тъй като са изправени пред специални рискове, свързани с излагането на необичайни климатични условия и местен климат“, обяснява пред Fast Company Гари Йохе, професор по икономика и екологични изследвания към Huffington Foundation. „Но покритието на програмата е ограничено до 500 000 долара на имот - доста под загубите, които хиляди жители на Лос Анджелис изпитват в момента. Общите загуби само от първата седмица на горските пожари се оценяват на над 250 млрд. долара“.
Как застраховането може да разруши икономиката
Подобно състояние на нещата е опасно не само за собствениците на жилища и общностите - то може да доведе до широко разпространена финансова нестабилност. През последните няколко години централните банкери по целия свят изразяват подобни опасения.
Голямата рецесия от 2007-2009 г. показа, че на пръв поглед локални проблеми могат да се превърнат в снежна топка.
„В този случай стойността на непрозрачни пакети от деривати върху недвижими имоти се срина от изкуствено и неустойчиво високи нива, оставяйки милиони ипотеки в САЩ „под вода“. Цената на тези имоти вече не надвишаваше ипотечните задължения на собствениците, така че най-добрият избор за тях беше просто да се откажат от задължението да изплащат месечните си вноски“, припомня експертът. „Заемодателите бяха принудени да отнемат ипотеките, често с огромни загуби, а сривът на пазарите на недвижими имоти в САЩ предизвика глобална рецесия, която се отрази на финансовата стабилност в целия свят“.
Имайки предвид този опит, през 2020 г. Управлението за федерален резерв на САЩ предупреждава, че „характеристиките на изменението на климата също могат да увеличат уязвимостта на финансовата система“. Централната банка отбелязва, че несигурността и разногласията относно рисковете, свързани с климата, могат да доведат до внезапно намаляване на стойността на активите, което да уязви хората и предприятията.
По това време Фед има предвид конкретен пример за не особено вероятна заплаха, основана на климата - глобалните рискове от внезапно голямо увеличение на глобалното морско равнище в продължение на 20 години. Разрушаването на ледената покривка на Западна Антарктика би могло да предизвика такова събитие, а крайбрежните райони по света няма да имат достатъчно време да се адаптират.
Сега Фед трябва да разгледа друг сценарий - такъв, който не е хипотетичен.
Неотдавна централната банка подложи американските банки на „стрес тестове“, за да оцени тяхната уязвимост към климатичните рискове. При тези упражнения тя иска от тях да реагират на хипотетични, но не и неправдоподобни сценарии за разпространение на климатични промени, които биха застрашили стабилността на цялата система.
Сега е време да се разбере дали плановете, породени от тези стрес тестове, могат да проработят в условията на огромни горски пожари, обхванали градска зона, която е и финансов, културен и развлекателен център на света. А централните банки и финансовите институции по целия гледат със затаен дъх какъв ще е резултатът.