Кораловите рифове са една от най-важните екосистеми в океаните. Те са дом на една четвърт от цялата морска фауна, въпреки че покриват едва 1% от повърхността на морето, пише Fast Company.

В последните десетилетия обаче те изчезват със застрашителна скорост, а причините за това са много: климатични промени, замърсяване, разрушителен риболов и неконтролирано застрояване.

Добрата новина е, че нов документален филм хвърля светлина върху усилията да се запази животът под водата. Reef Builders проследява работата на инициативата Sheba Hope Grows – едно от най-мащабните усилия за възстановяване на коралови рифове в света.

Тя е ръководена от Mars Sustainable Solutions – дъщерна организация на Mars Inc., глобален гигант, известен не само с вкусните си шоколадови десерти, но и с бранда си за котешка храна – Sheba.

От 2019 г. насам, именно чрез програмата Hope Grows, компанията инвестира в устойчивост – и то не само на хартия.

„Кораловите рифове вероятно са най-важната екосистема за здравето на океаните. За съжаление, науката днес ни казва, че може да изгубим до 95% от тях в следващите 20 години“, предупреждава д-р Дейвид Смит, главен морски учен и директор в Mars Sustainable Solutions.

Към заплахите спадат и океанската киселинност, както и покачващите се температури, които водят до масови избелвания на корали.

Само тази седмица International Coral Reef Initiative обявява, че 84% от рифовете по света са засегнати от най-мащабното избелване, регистрирано до момента.

Още през 2006 г. екипът на MSS активно работи върху възстановяването на рифове, като инвестира милиони в научни разработки, материали и работа с местни общности. Един от най-важните инструменти са т.нар. „reef stars“ – метални конструкции, направени от локални материали, които служат като основа за растеж на коралите.

До момента програмата вече е поставила над 1 милион фрагмента от корали и над 87 хиляди reef stars, които за броени дни могат да покрият площ с размерите на баскетболно игрище.

В рамките на няколко години тези конструкции се срастват с околната среда, като връщат обитателите на рифа – риби, безгръбначни животни, а понякога дори и застрашени видове корали.

„Много от рифовете по света вече не могат сами да се възстановяват. Именно тук идва на помощ намесата на човека – за да помогне на екосистеми, изгубили естествения си капацитет за възстановяване“, обяснява Смит.

Трудно е да не си зададем въпроса: какво общо има марка за котешка храна с глобалната екологична кауза? Според Mars, връзката е логична – ако искаш да нахраниш домашните си любимци утре, трябва да се погрижиш за ресурсите и баланса в природата още днес.

Идеята, че глобални корпорации имат потенциала да се превърнат в част от решението, а не само от проблема, не е нищо ново, но документалният филм я показва по реален, мащабен и научно обоснован начин.

Reef Builders не просто разказва за една зелена инициатива, а показва как науката, бизнесът и общностите могат да работят заедно за възстановяването на нещо, което доскоро е изглеждало безвъзвратно изгубено.

Когато през 2019 г. първият проект на Sheba Hope Grows започва работа по възстановяването на кораловия риф Salisi’ Besar край бреговете на Сулавеси, Индонезия, никой не знае със сигурност дали мисията ще бъде успешна.

Пет години по-късно рифът е възстановен, а мястото е доказателство, че възстановяването на рифове в глобален мащаб не е утопия, а е напълно възможно.

„Този успех доказва, че мащабното възстановяване е напълно възможно“, казва Минди Бари, глобален маркетинг вицепрезидент на Sheba. „Именно това вдъхва надежда. И точно тази идеология има потенциала да вдъхнови и потребителите да осъзнаят, че не само има значение, но и има какво да се направи.“

Reef Builders проследява усилията на крайбрежни общности в Индонезия, Хавай, Кения и Австралия, които водят битка с изчезването на коралите.

„Зад възстановяването стои една научна програма с огромен мащаб“, обяснява д-р Смит. „Но това, което прави работата наистина ценна, е когато вземеш това знание и го споделиш с хората, които реално живеят с рифовете – рибари, местни семейства, пристанища, които зависят от тази екосистема.“

Именно там се крие връзката между науката и общността, която стои в основата на филма. Днес Sheba Hope Grows обхваща 72 възстановителни обекта по целия свят, всеки от които е избран стратегически – с внимание към местната култура, екологията и капацитета за ангажираност.

„Не ние сме тези, които възстановяват собственоръчно рифовете. Правят го общностите“, казва Смит. „Нашата задача е да покажем, че възстановяването е напълно възможно – бързо, ефективно и достъпно.“

Макар всеки регион да има своите специфични предизвикателства, човешките истории навсякъде звучат по един и същи начин – загуба, несигурност, надежда.

„Емоцията на хората, чиито животи зависят от рифовете, е онова, което най-силно се усеща“, казва Смит. „Имаш лаборатории, цифри, доклади… но в крайна сметка тук става въпрос за реални човешки промени.“

Въпреки значимостта си, кораловите рифове често се възприемат като нещо далечно и недостижимо.

Проучване, проведено от Wakefield Research по поръчка на Sheba, показва, че 70% от хората вярват, че рифовете нямат значение за ежедневието им. Истината обаче е друга – рифовете поддържат популациите на рибите, защитават бреговете и произвеждат значителна част от кислорода, който дишаме. Според изследвания, повече от 50% от кораловите рифове в света са изчезнали между 1957 г. и 2007 г.

Кризата се задълбочава – и така и нуждата от колективна реакция. „Няма да се справим сами. Това е път, по който трябва да вървим заедно“, казва Смит. „Въпросът е: кой ще направи първата стъпка – и кого ще повлече след себе си?“