Основните борсови индекси на САЩ отбелязаха ръст за втори пореден месец
S&P 500 и Nasdaq Composite се повишават съответно с 5% и 6,6% през юни, а Dow Jones се е увеличил с 4,3% за месеца
&format=webp)
Уолстрийт затвори нагоре в понеделник, последния ден на юни, продължавайки ралито, което тласна основните индекси до рекордни върхове, докато инвеститорите следят отблизо събитията, свързани с търговските преговори на САЩ и обсъжданията на бюджетните законопроекти в Конгреса.
S&P 500 и Nasdaq Composite се повишиха с по 0,5%, а Dow Jones Industrial Average добави 0,6%. Това се случва след като основните американски борсови индекси завършиха предходната седмица на зелено, като бенчмаркът S&P 500 в петък удари първия си рекорд от февруари, а технологичният Nasdaq Composite достигна нов връх за първи път от декември 2024 г.
Пазарните настроения напоследък са подсилени от по-спокоен геополитически сценарий след примирието между Израел и Иран, надеждите, че САЩ ще постигнат търговски споразумения, които ще доведат до по-ниски тарифи, и оптимизма, че Федералният резерв може да намали лихвените проценти през следващите месеци.
S&P 500 и Nasdaq Composite се повишават съответно с 5% и 6,6% през юни, а Dow Jones се е увеличил с 4,3% за месеца.
В понеделник инвеститорите приветстваха новината, че Канада е отменила данъка си върху дигиталните услуги в опит да възобнови търговските преговори със САЩ. Междувременно участниците на пазара следяха новините от Сената, който се очаква да продължи гласуването днес по „големия красив законопроект“ на президента Доналд Тръмп.
Акциите на най-големите технологични компании в света, които помогнаха за ускоряването на скорошното рали, бяха смесени в понеделник.
Apple затвори с 2% по-високо, като се покачи след публикация на Bloomberg News, че компанията обмисля да използва технологии от Open AI или Anthropic за гласовия асистент Siri.
Гигантът в производството на чипове Broadcom също спечели около 2%. Nvidia, Microsoft и Meta Platforms се повишиха по-леко.
Акциите на Amazon и Tesla се понижиха с близо 2%, Alphabet също падна леко.
Сред другите забележителни движещи сили в технологичния сектор, акциите на Palantir скочиха с над 4%, възстановявайки се от 9% спад в петък, след като производителят на софтуер за анализ на изкуствен интелект обяви партньорство с Accenture за работа за федералното правителство.
Акциите на Hewlett Packard Enterprise и Juniper Networks се покачиха съответно с 11% и 8,5%, за да поведат напредъка на S&P 500, след уреждане на дело на Министерството на правосъдието, оспорващо придобиването на доставчика на мрежово оборудване и услуги от HPE.
Акциите на Goldman Sachs се покачиха с 2,5%, водейки печелившите в Dow, докато JPMorgan Chase, Wells Fargo и Citigroup се повишиха с около 1%, след като резултатите от стрес тестовете на Федералния резерв, публикувани късно в петък, показаха, че големите финансови институции в САЩ биха могли лесно да преживеят рецесия.
Доходността по 10-годишните държавни облигации на САЩ, която влияе върху разходите по заеми, падна до 4,23% от 4,28% при затварянето в петък, търгувайки се на най-ниското си ниво от началото на май.
Индексът на щатския долар, който измерва представянето на долара спрямо кошница от чуждестранни валути, спадна с 0,6% до 96,81, търгувайки се на най-ниското си ниво от три години.
Биткойнът се търгуваше на ниво от 107 400 долара в късния следобед в САЩ.
Фючърсите на West Texas Intermediate, бенчмаркът за суров петрол на САЩ, се понижиха с 0,8% до 64,95 долара за барел. Цената на WTI скочи до над 77 долара в началото на миналата седмица на фона на опасения, че доставките на петрол могат да бъдат нарушени от боевете в Близкия изток, но падна рязко, след като тези опасения отшумяха.
Фючърсите на златото се повишиха с 0,8% до 3 315 долара за унция в късния следобед. Цената на благородния метал скочи над 3 400 долара в началото на миналата седмица на фона на геополитическа несигурност.