Инфлацията в еврозоната отбелязва лек ръст и се повишава до 2% през юни, показват експресните данни на статистическата агенция Евростат.

Това означава, че потребителските цени вече напълно съответстват на целта на Европейската централна банка от 2%.

Икономисти, анкетирани от Reuters, очакваха показателят да достигне 2%, но през май той се понижи повече от очакваното до 1,9%, припомня CNBC.

Базисната инфлация, която изключва цените на енергията, храните, тютюневите изделия и алкохола, e непроменена на ниво от 2,3% през юни.

Внимателно следената инфлация в сектора на услугите се повишава до 3,3% през юни, след като през май се понижи значително до 3,2%, в сравнение с 4% през април.

Публикуваните през последната седмица индивидуални данни за инфлацията в основните икономики от еврозоната показват отслабване на хармонизирания темп на инфлация в Германия, слабо повишение във Франция и Испания, но никаква промяна в Италия през юни, което означава, че по-широкият показател за еврозоната вероятно ще се доближи до целевото равнище от 2%.

Това допълнително подхранва очакванията, че ЕЦБ ще намали лихвените проценти през третото тримесечие.

Във вторник главният икономист Филип Лейн заяви пред CNBC, че според него последният период на интервенции на паричната политика за овладяване на инфлацията е „приключил“.

„Смятаме, че последният цикъл е приключил, тъй като инфлацията се понижи от пиковите 10% до 2%, този елемент е приключил, но в перспектива трябва да сме готови да се уверим, че всяко отклонение, което видим, няма да промени средносрочната картина“, заяви той по време на годишния форум на ЕЦБ в Синтра, Португалия.

ЕЦБ трябва да остане зависима от данните, но няма да реагира на всяко изолирано „колебание“ в инфлацията занапред, уточни Лейн.

Анализаторите обаче предупредиха, че външните фактори все още могат да нарушат траекторията на дезинфлация, като фактори за такива опасения се посочват трайно високата инфлация в сектора на услугите, неотдавнашната колебливост на цените на петрола заради конфликта в Близкия изток и потенциалните търговски мита на САЩ.

Ако обаче икономическите шокове не се материализират през следващите няколко месеца и дезинфлационната тенденция продължи, икономистите смятат, че ЕЦБ ще е на път да запази лихвените проценти стабилни на следващото заседание през юли, но може да избере понижение през септември, допълва CNBC.