Главният икономист на ЕЦБ: Ценовите шокове от 2021 и 2022 г. са отстранени от системата
ЕЦБ трябва да остане зависима от данните, но няма да реагира на всяко изолирано „колебание“ в инфлацията занапред, смята Филип Лейн
&format=webp)
Последният период на интервенции от ЕЦБ по отношение на паричната политика за ограничаване на инфлацията е „приключил“.
Това коментира в интервю за CNBC главният икономист на Централната банка в еврозоната Филип Лейн.
„Смятаме, че последният цикъл е приключил, свалянето на инфлацията от пика от 10%, обратно до 2%, е приключило, но в перспектива трябва да имаме готовност да се уверим, че всяко отклонение, което видим, няма да промени средносрочната картина“, обясни той по време на годишния форум на ЕЦБ в Синтра, Португалия.
ЕЦБ трябва да остане зависима от данните, но няма да реагира на всяко изолирано „колебание“ в инфлацията занапред, допълни Лейн.
На въпрос какво означава да си „приключил“ с цикъла, той обясни, че ЕЦБ е успяла да премахне ценовите шокове от 2021 и 2022 г., които произтичаха от енергийната криза и ограниченията по веригата на доставки.
Финансистът обаче предупреди, че има „нови шокове, които удрят системата“ и към които паричната политика ще трябва да се адаптира, и че остава възможно „да се появят някои малко по-ниски циклични движения“.
Инфлацията в еврозоната достигна 1,9% през май, което е под целевото равнище на ЕЦБ от 2%. Междувременно основният лихвен процент беше намален до 2% от върховите 4% през последната година, като в момента очакванията на паричния пазар предполагат допълнително понижение с четвърт пункт до 1,75% до края на годината.
Във фокуса на ЕЦБ сега е комбинация от движения на енергийните пазари, валутните курсове и инфлационните очаквания, за да се гарантира, че банката няма да „реагира прекалено остро“ на малки отклонения в инфлацията.
Освен това тя следи да не се пренебрегват средносрочни промени в перспективите или „устойчиви“ фактори, оказващи влияние върху вътрешната икономика, допълва CNBC.
Също по време на форума в Синтра ръководителят на Белгийската централна банка Пиер Вунш заяви пред CNBC, че рисковете за инфлацията и растежа в еврозоната сега са насочени към понижаване.
„Съществува широк консенсус, че сме много близо до целта на ЕЦБ за инфлация от 2%, работата в по-голямата си част е свършена“, коментира той.
В Европа вече две години се наблюдава „относително бавен растеж“, но всяко възстановяване може да се забави поради глобалната несигурност, отбеляза експертът.
Според него, „ако се наложи да предприемем още стъпки, те вероятно ще бъдат в посока надолу, по-нататъшно намаляване. Не пледирам за такова, но мисля, че ако има някаква дискусия, тя е по-скоро в тази посока.“
ЕЦБ ще следи икономически данни в следващите месеци, за да отчете има ли подобрение при растежа, особено в производството, което може да наложи централната банка да е „малко по-подкрепяща“, ако такова не е на лице, допълни Вунш.