С демократизацията на изкуствения интелект е важно нововъзникващите икономики да изградят своя собствена „суверенна технология“, категорични са участниците в панелната дискусия на конференцията East Tech West на CNBC в Банкок, Тайланд, миналия петък.

Терминът „суверенен AI“ се отнася до способността на дадена страна да контролира собствените си AI технологии, данни и свързана инфраструктура, като гарантира стратегическа автономност и същевременно отговаря на своите уникални приоритети и нужди в областта на сигурността.

Въпреки това, според участника в панела Касима Тарнпипитай, ръководител на стратегията за изкуствен интелект в SCB 10X, технологичното инвестиционно подразделение на базираната в Тайланд SCBX Group, тази суверенност към днешна дата липсва. По думите му много от най-известните големи езикови модели в света, управлявани от компании като Anthropic и OpenAI, са базирани на английския език.

„Начинът, по който мислите, начинът, по който взаимодействате със света, начинът, по който сте, когато говорите на друг език, може да бъде много различен“, акцентира Тарнпипитай.

Следователно е важно страните да поемат контрол над своите AI системи, като разработват технологии за конкретни езици, култури и страни, а не просто превеждат модели, базирани на английски език. Участниците в дискусията са обединени, че цифрово напредналият регион на АСЕАН, с общо население от близо 700 милиона души, е в особено добра позиция да изгради свой суверенен AI. Хората на възраст под 35 години съставляват около 61% от населението на азиатския регион, а около 125 000 нови потребители получават достъп до интернет ежедневно.

В този контекст Джеф Джонсън, управляващ директор на АСЕАН в Amazon Web Services, казва: „Мисля, че това е наистина важно и ние сме наистина фокусирани как можем да демократизираме достъпа до облака и изкуствения интелект“.

Модели с отворен код

Според участниците в дискусията един от ключовите начини, по които страните могат да изградят свои суверенни AI среди, е чрез използването на AI модели с отворен код.

„В Югоизточна Азия и особено в Тайланд има много талантливи хора. Би било жалко това да не бъде използвано по начин, който е публично достъпен или развива екосистемата“, казва Тарнпипитай от SCB 10X.

Според него използването на отворен код е начин да се създаде „колективна енергия“, която да помогне на Тайланд да се конкурира по-добре в областта на изкуствения интелект и да прокара суверенитета по начин, който е от полза за цялата страна.

Понятието „отворен код“ обикновено се отнася до софтуер, чийто изходен код е свободно достъпен. Това позволява на всеки да го разглежда, модифицира и разпространява. LLM играчи, като DeepSeek от Китай и Llama на Meta, рекламират своите модели като отворен код, макар и с някои ограничения.

Появата на повече модели с отворен код предлага на компаниите и правителствата повече възможности в сравнение с разчитането на няколко затворени модели, според Сесили Нги, вицепрезидент и генерален мениджър на ASEAN & Greater China в софтуерния доставчик Databricks.

Повечето експерти смятат, че имаменно отвореният код на изкуствения интелект е помогнал на Китай да ускори внедряването на технологията, да развие по-добре своята екосистема и да се конкурира със САЩ.

Достъп до изчислителни ресурси

Прем Паван, вицепрезидент и генерален мениджър на Red Hat за Югоизточна Азия и Корея, казва пред CNBC, че доскоро локализирането на изкуствения интелект е било фокусирано върху езика. Днес е по-важно да има суверенен достъп до модели, задвижвани от местен хардуер и изчислителни ресурси.

За развиващи се страни като Тайланд локализирането на изкуствения интелект може да бъде предложено от компании за облачни изчисления с местни операции. Те включват глобални играчи като AWS, Microsoft Azure и Tencent Cloud, както и суверенни играчи като AIS Cloud и True IDC.

„Ние сме тук, в Тайланд и в цяла Югоизточна Азия, за да подкрепим всички индустрии, всички бизнеси от всякакъв вид и размер, от най-малките стартиращи компании до най-големите предприятия“, казва Джонсън от AWS и добавя, че икономическият модел на облачните услуги на компанията улеснява „плащането за това, което използвате“, като по този начин намалява бариерите за навлизане на пазара и улеснява създаването на модели и приложения.

През април Агенцията за търговия и развитие на ООН (UNCTAD) обяви в доклад, че се очаква пазарната стойност на изкуствения интелект да достигне 4,8 трилиона долара до 2033 г. Тя обаче предупреждава, че ползите от технологията остават силно концентрирани, като някои страни рискуват да изостанат.

Сред препоръките на UNCTAD към международната общност за стимулиране на приобщаващия растеж са споделената инфраструктура за изкуствен интелект, използването на модели с отворен код и инициативи за споделяне на знания и ресурси в областта на технологията.