Представете си как изглежда типичният български инвеститор. Ако разполагате с последните данни за инвестиционните му нагласи, които предстои да видите, в главата ви вероятно ще изникне образ на нахакан трейдър с iPhone в ръка и отворен MacBook с графики. Или пък на някой амбициозен, но не особено информиран млад мъж, който цъка по платформите и чатовете в Telegram в търсене на бързи печалби.

Истината е далеч по-нормална и интересна.

Freedom24, която е част от листваната на Nasdaq международна група Freedom Holding Corp, работи като инвестиционна платформа активно на българския пазар вече година. Именно по този повод компанията сподели свежи данни за поведението на българските инвеститори, които към момента са акумулирали 11 милиона долара обем на търговия в платформата.

Средностатистическият български инвеститор е на около 35 години, следи пазарите редовно и добавя нови позиции към портфолиото си почти всеки месец. Въпреки че има солиден интерес към технологии и акции с потенциал за силен растеж, той не залага всичко на едно хвърляне на зара. Търси и стратегически продукти с фиксиран доход.

По-възрастните българи остават верни на класическите схващания за сигурност, показват наблюденията на Freedom24.

При тях преобладават депозити и инвестиции в недвижими имоти, а когато се стигне до финансовите пазари, предпочитанията клонят към стабилни и нискорискови продукти като държавни ценни книжа или ETF-и с по-консервативен профил.

На другия полюс обаче се набива на очи новото поколение инвеститори — хора, които са активни, търсят възможности отвъд банковия депозит и са готови да поемат повече риск. Именно те формират новата вълна, с отчетливо предпочитание към американските пазари.

Няма как да минем и без предпочитаните продукти на родните инвеститори.

Акциите на Nvidia заемат първото място в портфейлите им - не само защото компанията е в епицентъра на глобалния бум около изкуствения интелект, но и защото българите традиционно гледат към технологичните сектори за по-висока доходност. Любопитното е, че макар Nvidia да е световен феномен, не всички европейски държави я поставят толкова високо в личните си портфейли, колкото българите, каза пред Profit.bg Олга Милко, регионален директор на Freedom24 за Европа.

Презентация на Freedom24 за поведението на българските инвеститори, които към момента са акумулирали 11 милиона долара обем на търговия в платформата

В списъка с популярни акции сред българските инвеститори попадат също компании като CleanSpark, занимаваща се с крипто добив, BioSig Technologies - предприятие за експериментални медицински продукти, спортният гигант Puma, биофармацевтичната Compass Therapeutics и компанията за стейбълкойни Circle Internet Group.

Борсово търгуваните фондове също заемат сериозно място в портфейлите. Сред предпочитаните са S&P 500, China Bull 3x Shares, Roundhill Magnificent Seven ETF, както и по-дефанзивни инструменти като US Treasury 0-1Y Bd UCITS ETF и S&P 500 Information Technology Sector UCITS ETF.

Еврозоната и валутните възможности

Важен фактор, който също оказва влияние върху поведението на инвеститорите, е валутната среда и подготовката на България за членство в еврозоната.

„От известно време насам еврото е силно, докато щатският долар не е, което дава предимство на европейските инвеститори, когато купуват американски акции например. Пътят на България към еврозоната определено ще бъде от полза за местните инвеститори. Да си малък сред съседните гиганти може да бъде доста ограничаващо“, коментира Милко от Freedom24.

„Отваряйки финансовите си граници и присъединявайки се към големите играчи, България може да разкрие нови възможности и да извлече директни ползи до степен да бъде конкурентна на средноевропейските икономики“, добави тя.

Въпреки това Милко остава реалист по отношение на процеса и припомня, че не всичко зависи само от политическите декларации.

„Голямата инициатива за консолидирането на европейските пазари на този етап се изразява по-скоро като говорене, отколкото като действие. Много е важно да се уеднаквят всички регулаторни аспекти, тъй като местните органи в Европа са много различни.“

Интересен нюанс е, че според нея именно България се отличава положително сред част от страните в региона, когато става въпрос за отношение към чуждестранния бизнес.

„Българските регулатори са доста кооперативни, докато тези в други страни - не толкова. Според мен България цени и разчита на чуждестранния бизнес, поради което имаме добър опит с местни регулатори.“

Различни сме, но не съвсем

Поглеждайки отвъд границите ни, се вижда, че пазарните навици в региона имат прилики, но и съществени различия.

В Румъния, например, портфейлите отдавна не се градят само на ентусиазъм към технологични акции като Nvidia, Microsoft и TSMC. Румънските инвеститори комбинират рисковите експозиции със стабилни активи като американски ценни книжа, еврооблигации и стабилни фондове. Причината е, че макроикономическата среда в страната е всичко друго, но не и спокойна. По последни данни доходността по румънските държавни облигации достига 7,8%, а политическата несигурност, включително касирането на президентските избори през 2024 г., кара инвеститорите да търсят баланс между риск и защита.

В България инвеститорската култура все още е в преход. Въпреки доминиращия интерес към технологии и по-спекулативни активи, подготовката за еврозоната и приближаващата 2026 г. вече се отразяват на портфейлите. Според Freedom24 у нас расте интересът към по-дефанзивни инструменти с фиксирана доходност като VDST, TLT и MINT, свързани със стратегии за опазване на капитала.

„Това сочи към инвестиционна култура в процес на развитие и трансформация“, посочи Милко.