Шон Diddy Комбс беше признат за виновен по обвинения, свързани с проституция, но оправдан по по-тежките обвинения, свързани с трафик на хора и участие в престъпна група (RICO), в едно от най-обсъжданите съдебни дела в САЩ за тази година.

След федералния процес с продължителност осем месеца, съдебните заседатели се произнесоха с присъда, която незабавно предизвика фурор в социалните мрежи – от пълно недоумение до ярост.

След цели три дни, прекарани в делиберации, Комбс беше признат за виновен само по две от общо пет обвинения. В съдебната зала 55-годишният рапър свежда глава в молитва и прегръща един от адвокатите си – Тени Герагос, съобщават Associated Press, цитирани от Fast Company.

Но кой всъщност е симпатичният адвокат, който успява да спаси най-несимпатичния си клиент?

В делото тежестта на фактите е огромна. Видео кадри с насилие, свидетелства за „деградиращи сексуални ритуали“, фотографии на посинени тела… И все пак, когато адвокатът на Комбс – Марк Агнифило – застава пред съдебните заседатели, той не прикрива нищо.

„Ние знаем за домашното насилие. Признаваме го“, откровено казва той по време на пледоарията.

Неговата стратегия – да „признаеш грозната истина“ и пръв да разкажеш за нея – се оказва абсолютно печеливша.

Агнифило, начело на екип от девет адвокати, успява да убеди заседателите да оправдаят Комбс по обвиненията в трафик на хора и рекет.

„Процесите винаги се свеждат до война на разкази“, казва Моира Пенза, бивш федерален прокурор, пред The Wall Street Journal. „А защитата имаше ясен, лесно разбираем наратив.“

Обвинителите се опитват да изградят образа на Комбс като ръководител на престъпна организация, в която се включват телохранители, подкупи, отвличания и нарочно предизвикани пожари.

Обвиненията включват и т.нар. „freak offs“ – партита със сексуален характер и наркотици, в които, според прокуратурата, бивши приятелки на Diddy са въвлечени насила.

Представената в съда картина е повече от ужасяваща.

Един от най-силните моменти е видеозаписът с нападението над Каси Вентура в коридора на хотел. Тя, както и още няколко жени, свидетелстват срещу Комбс за насилие, което им оставя не само физически, но и психически белези.

Но Агнифило не отбягва тези факти – той ги признава и ги пренасочва. Вместо да отрича, той се съсредоточава върху тезата, че макар и морално укорим, клиентът му в никакъв случай не е организирал престъпна схема.

Вместо сензационна защита – проста логика. Вместо театралност – човешко отношение. Адвокатът, известен с умението си да говори като „човек от улицата“, съчетава сарказъм, хумор и реални факти пред съдебните заседатели.

„Силата му е в способността да се свързва със заседателите и да обяснява сложни концепции по начин, който всеки да разбира“, казва адвокат Даниел Хоруиц.

Агнифило и екипът му – включително Тени Герагос (откриващата пледоария), Александра Шапиро (обжалвания, включително за Сам Банкман-Фрийд), Брайън Стийл (Young Thug) и Никол Уестморланд (също работила по казуси, свързани с RICO) – стратегически си разпределят кръстосаните разпити.

Анна Естево, например, поема деликатната задача да разпита Каси Вентура, която е един от най-важните свидетели на обвинението.

„Тя успява едновременно да покаже уважение към емоционалната тежест на показанията ѝ, но и да зададе изключително точни, целенасочени въпроси“, обяснява адвокат Ефи Бласбергер.

Но дори тази тактика идва с последствия.

След произнасянето на присъдата съдията използва признанието на защитата за насилието като основание да откаже освобождаване под гаранция за Комбс.

„Що се отнася до въпроса за насилието – вие самите го признавате в заключителната пледоария“, заявява съдията.

Но Марк Агнифило е ветеран от двете страни на съдебната зала.

Той започва кариерата си като федерален прокурор в Ню Джърси, а после работи и като щатски обвинител в Ню Йорк. Дълго време е част от кантората на Бенджамин Брафман – същият, който защитава Комбс още през 1999 г. по време на делото за стрелба в нощен клуб.

Миналата година Агнифило създава собствена компания и оттогава е в защита на имена като Мартин Шкрели, Роджър Нг (1MDB) и лидера на NXIVM – Кийт Раниере.

В случая с Diddy той прави нещо по-различно: признава част от вината, минимизира останалото и позволява на заседателите да решат каква присъда е достатъчна. Резултатът говори сам за себе си.

Сега Комбс е изправен пред потенциална присъда от до 10 години затвор. Реакциите в социалните мрежи не закъсняват.

„Присъдата за Диди ме шокира. Не очаквах нищо различно от виновен по всички обвинения“, пише потребител в X. Друг задава логичния въпрос: „Правилно ли съм разбрал – Диди не е виновен за трафик на хора, но е виновен за това, че е транспортирал някого с цел проституция? Как въобще се случва това?“

Журналистката Меган Къниф, която следи делото отблизо, определя резултата като сериозен провал за прокуратурата:

„Оправдаването по RICO, както и по трафик на хора, е възможно най-неблагоприятният изход за тях. Кога ще бъде пресконференцията им?“, пише тя в X.

Мнозина поставят под въпрос какъв прецедент създава това за бъдещи дела, свързани със сексуални престъпления.

„Делото на Diddy е доказателство, че можеш да направиш всичко, стига да имаш парите“, гласи един от коментарите, а друг допълва: „Присъдата за Diddy е брутална демонстрация на привилегии и на упорито недоверие към жените. Отвратително.“

Но докато едни изразяват солидарност към жертвите и възмущение от изхода на делото, има и друга група – хора, които прогнозират предстоящото „изпиране“ на публичния имидж на рапъра.

„Тези мнения за Diddy ще бъдат странни“, коментира потребител в X, а друг добавя: „Най-лошите хора ще празнуват, сякаш това е някакъв вид победа.“

Най-песимистичната прогноза гласи: „Diddy ще направи най-големия ребранд в американската история, а всички вие ще се хванете на въдицата.“

Съперникът му 50 Cent, който от години влиза в словесни престрелки с Комбс, също не пропусна момента.

В Instagram той го нарича „Гей Джон Готи“ – препратка към мафиотския бос, известен като „Тефлоновия Дон“ заради това, че дълго време се измъква от присъди.

След обявяването на присъдата, женската правозащитна организация UltraViolet публикува позиция, в която предупреждава за последиците от оправдателната част на решението.

„Това е решаващ момент за съдебната ни система – такъв, който заплашва да обезцени жертвоготовността на оцелелите, които намират сили да говорят, както и на всички онези, които са били малтретирани от Diddy, но не получават гласност“, заявява Ариша Хач, временно изпълняващ длъжността директор на организацията, в изказване, цитирано от The New York Times.