Първата година на Стармър: Успехи навън, проблеми у дома
Големите обещания, особено в областта на икономиката, не се осъществиха и в резултат на това популярността на лейбъристкия премиер се срина в проучванията
&format=webp)
Измина една година, откакто Лейбъристите се върнаха на власт във Великобритания с убедителна победа. Това създаде усещане, че партията е обърнала нова страница след 14 години в опозиция.
Но последните 12 месеца бяха повече от бурни за британския премиер Киър Стармър.
Големите обещания, особено в областта на икономиката, не се осъществиха и в резултат на това популярността му се срина в проучванията. Когато стана министър-председател преди година, 44% от анкетираните от YouGov избиратели имаха положително мнение за него. До май тази година този процент спадна до рекордно ниско ниво от 23%, въпреки че оттогава рейтингът му се подобри и през юни достигна 28%, пише CNBC.
Основната мисия на правителството беше да даде тласък на растежа и да подобри благосъстоянието на хората, но една година по-късно оптимизмът в бизнеса, производителността и създаването на работни места остават слаби – отчасти под натиска на увеличението на националната минимална заплата и социалните осигуровки на работодателите. Междувременно високите разходи по заемите и инфлацията продължават да тежат на финансите на домакинствата.
Въпреки че Обединеното кралство отбеляза по-голям от очаквания растеж през първото тримесечие, икономистите очакват ситуацията да се влоши оттук нататък, особено като се има предвид, че въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, все още е несигурно.
Междувременно министърът на финансите Рейчъл Рийвс обеща да оздрави публичните финанси, но ангажиментът ѝ да изключи както увеличение на данъците за работещите, така и увеличение на заемите, я постая в трудна позиция. В крайна сметка мандатът на Рийвс се отличава с поредица от обратни завои по отношение на социалните помощи, съкращения на разходите в нейната „Пролетна декларация“ и спекулации дали тя ще остане на поста си до края на годината.
Предстоят трудни решения
С малко място за маневри, анализаторите сега виждат нарастваща вероятност за нови данъчни увеличения в този „есенен бюджет“ – когато канцлерът ще представи следващите планове на правителството за данъчно облагане и разходи – в ход, който е малко вероятно да спечели благоразположението на избирателите към Лейбъристите.
„Когато става въпрос за есенния бюджет, независимо кой е министърът на финансите, той ще трябва да вземе някои наистина трудни решения“, коментира пред CNBC Симон Питауей, старши икономист в Resolution Foundation. „Спазването на съществуващите фискални правила е наистина от решаващо значение, което би дало сигнал за надеждност и доверие на пазара. Някаква комбинация от по-високи данъци и по-ниски разходи към края на прогнозния период може да бъде пътят напред“.
На фона на вътрешните проблеми, Лейбъристите безспорно постигнаха някои успехи на международната сцена, като правителството сключи три „исторически“ търговски споразумения с Индия, САЩ и ЕС. Макар че много политически коментатори приветстват тези развития като значителни пробиви, общото икономическо въздействие все още не е ясно.
Това не беше достатъчно, за да възстанови рейтинга на Лейбъристите. Според проучване на YouGov популярността на Киър Стармър сред обществото падна до рекордно ниско ниво през май.
„Мисля, че възстановяването на отношенията с Европейския съюз е важно. Има още дълъг път да се извърви, но това ни връща на разумна пътека и мисля, че той се е справил с тази невероятно трудна задача да работи с президента Тръмп, наистина доста умело“, казва Филип Райкрофт, бивш постоянен секретар в Министерството за излизане от Европейския съюз. „Имаме търговско споразумение, което се провъзгласява за историческо, но аз не бих го нарекъл така. То по същество ограничава щетите, които Тръмп би нанесъл на нашата търговия. И всичко това е изисквало да се преглътнат доста унижения“.
По думите му „трябва да вземеш тези решения, като имаш предвид националния интерес, и затова опитът да яздиш този тигър е правилното нещо, а той досега се справя доста добре“.
Настъплението на Reform UK
В същото време, докато популярността на Стармър страда, конкурентната партия Reform UK печели популярност. Последните проучвания на YouGov показват, че партията на Найджъл Фараж е напът да спечели най-много места, ако изборите се проведат тази година.
„Възходът на Reform UK илюстрира нивото на недоволство от политиката и политическите резултати“, казва Райкрофт, като отбелязва, че „това трябва да може да се поправи с добра политика, но ще отнеме време“.
„Мисля, че винаги съществува риск политиците да реагират, като ограничат политиките си в отговор на подобен натиск от страна на обществото, като по този начин не вземат трудните решения, необходими за справяне с проблемите, които водят до това недоволство. Затова моето предположение е, че обичайното формулиране на политики няма да бъде достатъчно, за да се справи с основното недоволство, което води до възхода на Reform UK“, акцентира той.
Но колкото и лоши да са перспективите за Лейбъристите, с още четири години до следващите избори, Стармър все още може да има време да обърне кораба.
„Така че се връщаме към въпроса: ще се възползва ли лейбъристкото правителство, с това голямо мнозинство, от момента и ще направи ли някои от промените, от които страната се нуждае, за да даде на хората усещането, че отново сме на прав път?“, казва в заключение Райкрофт.