Финансовият министър: Не се готвят актуализация на бюджета и повишаване на данъците
Данъчните приходи имат най-голям принос към държавната хазна, като нарастват с 3,3 млрд. лева или приблизително 15,1%, заяви Теменужка Петкова
&format=webp)
Правителството не готви актуализация на бюджета за тази година и не обмисля повишаване на данъците към този момент.
Това коментира финансовият министър Теменужка Петкова в интервю за bTV, цитирана от БТА.
"Към настоящия момент ние работим в режим изпълнение на Закона за държавния бюджет така, както е приет от българския парламент", каза Петкова в отговор на въпрос дали бюджетът ще бъде актуализиран.
Запитана дали се очаква повишаване на данъците, финансовият министър отговори отрицателно.
"Политиката на правителството и на всички партии, които подкрепят правителството, е, че не следва и нашата цел не е да вдигнем данъците. Напротив, данъците ще останат такива, каквито са към настоящия момент", каза Петкова, добавяйки, че бюджетът за 2025 година е бил изготвен с рамка да не бъде променяна данъчната система на страната и да не бъдат въвеждани нови данъци или да бъдат увеличавани съществуващи.
Теменужка Петкова обясни, че заложените мерки за повишаване на събираемостта на приходите и борбата със сивата икономика на практика са в сила от 1 май тази година, тъй като в началото на годината правителството работеше в условия на т. нар. удължителен закон за бюджета.
Към 31 май приходите по Консолидираната фискална програма са 31,5 млрд. лева, което е с 3,2 млрд. лева повече спрямо същия период на миналата година. Данъчните приходи имат най-голям принос, като нарастват с 3,3 млрд. лева или приблизително 15,1 процента ръст, каза Петкова.
По думите ѝ по-високата събираемост се обяснява с мерките, които са приети и с работата, която Националната агенция за приходите и Агенция "Митници" вършат.
"Очакванията и прогнозите на приходните агенции са, че през второто полугодие на 2025 година ще се проявяват ефектите на мерките за повишаване на събираемостта", каза тя.
Петкова посочи, че заложените приходи в бюджет 2025 година са амбициозни, но тази амбиция се дължи на прекомерната амбиция в разходите, които бившият финансов министър Асен Василев е заложил.
Тя даде за пример, че само ръстът на разходите за социални и здравноосигурителни плащания през 2025 г. спрямо 2024 година е 5,5 млрд. лева - само в рамките на една година. Как смятате, че това може да бъде компенсирано и преодоляно, коментира Петкова.
"Приходите са амбициозни, но аз имам уверението на колегите от двете приходни администрации и техните анализи, които показват, че очакваният ефект от тези приходи ще бъде реализиран през второто полугодие на 2025 г. Нека да оставим колегите да работят спокойно и да видим какви ще бъдат резултатите", каза министърът.
По думите й по същото време на миналата година е имало бюджетен излишък в размер на 147 млн. лева, който се е формирал от дефицит в размер на 900 млн. лева по националния бюджет и излишък по средствата от Европейския съюз от 1,1 млрд. лева.
"Тогава към тази дата, за да се получи този излишък, на практика не са извършвани никакви разходи, свързани с усвояването на европейски средства, с реализиране на проекти по Плана за възстановяване и устойчивост. Това е резултат от нищоправенето по отношение на европейските средства", каза Петкова.
Финансовият министър определи предоговарянето на плащанията по Националния план за възстановяване и устойчивост като голям успех за правителството и страната. Това ще донесе 6,174 млрд. лева на българския бюджет за периода 2025 - август 2026 година, като в тези 6 млрд. се включва и размерът на първото плащане което България получи, обясни тя.
"До настоящия момент ние сме разплатили по плана над 1,150 млрд. лева, т.е. плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост вече достигат 2,7 млрд. лева. Всичко това е изключително важно и на практика ще даде възможност да се реализират всичките тези важни за страната проекти, които ще доведат ди икономически растеж", каза Петкова.
По отношение на възнагражденията на младите лекари в България, финансовият министър посочи, че управляващите търсят решение на проблема и изрази увереност, че такова ще бъде намерено.
"Младите лекари са изключително важни, искаме те да останат в България", каза тя.
По отношение на членството на България в еврозоната, Петкова е категорична, че то носи само ползи за страната, като определи действията на президента Румен Радев във връзка с предложението му за референдум като неуспешен опит за отклоняване на страната от пътя й към постигането на тази стратегическа цел.
"Членството ни в еврозоната ще носи само и единствено ползи за България. Поставя ни в друга орбита, на друго място, поставя ни редом до държави като Германия, Франция, Италия. България ще има правото да взема решения, свързани с икономическото и финансово развитие на Европейския съюз“, каза тя.
По думите ѝ, опитът на други страни, присъединили се към еврозоната, показва, че в първия месец има опити за необосновано спекулативно повишение на цените, като тези опити се пресичат чрез контрол от страна на държавата.
Тя посочи, че НАП, Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията са се включиха много активно в целия процес и са на своите места.
"Ще бъдат на място във всеки един обект колкото е необходимо, за да можем да гарантираме спокойствието на българските граждани", каза Петкова.