Тарифна гилотина и петролна драма: Пазарите навлизат в поредна гореща седмица
Европейските министри на финансите ще заседават в Брюксел в очакване на развръзка за тарифната пауза, докато ОПЕК се събира във Виена за годишна среща
&format=webp)
Ще падне ли гилотината на митата за партньорите на САЩ?
Това е въпросът, който се очаква да ескалира пазарното напрежение през новата седмица, след като на 9 юли изтича крайният срок за търговските преговори между САЩ и Европейския съюз, както и за други държави, бизнес партньори на най-голямата икономика в света.
Склонността на президента Доналд Тръмп да променя крайните срокове прави трудно ангажирането с голям план за покритие, ако датата бъде заменена с нова. Въпреки това, както видяхме при изненадващата рамка, договорена между САЩ и Китай в Женева през април, значението на крайните срокове не може да се подценява, пише CNBC.
Това, което знаем, е, че постигането на пълно търговско споразумение е „невъзможно“ преди крайния срок, по думите на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, и че най-доброто, на което Брюксел се надява, е „принципно споразумение“.
ЕС разчита да постигне поне минимално споразумение, за да покаже напредък и да избегне налагането на 50% данък върху продуктите, изнасяни от блока. Във вторник и сряда, когато европейските министри на финансите се събират на редовната си среща в Брюксел, би трябвало да има новини от развитието на преговорите, допълва CNBC.
Друго от предизвикателствата, което което е отправен световният фокус на пазарите, е семинарът на ОПЕК.
Събитието се завръща във Виена, където в сряда и четвъртък в двореца Хофбург е планиран международният семинар на производителите на петрол. Срещата предлага на делегатите два дни за дискусии и анализи по въпросите на енергийната сигурност и инвестициите.
Междувременно този уикенд членовете на ОПЕК+, по-широка група, която включва и производители на петрол извън ОПЕК, включително Русия, взеха решение за поредното (дългоочаквано) увеличение на добива на фона на волатилен месец за цените на суровия петрол.
На семинара във Виена към министрите ще се присъединят и изпълнителните директори на някои от най-големите енергийни компании в света, включително BP и Shell.
Главните изпълнителни директори ще бъдат в центъра на вниманието, тъй като както пазарните наблюдатели, така и журналистите ще търсят улики, че многократно отричаното поглъщане все още може да бъде на дневен ред, допълва CNBC.