Окончателното търговско споразумение между ЕС и САЩ е „невъзможно“ преди 9 юли, затова политиците се стремят към по-малко подробно „принципно съгласие“, заяви в четвъртък председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен преди разговорите във Вашингтон.

ЕС и САЩ се доближават до предварително споразумение след почти тримесечни преговори, за да предотвратят заплахата на Доналд Тръмп да наложи 50-процентни мита върху стоки от ЕС през следващата седмица.

„Това е огромна задача, защото имаме най-големия обем на търговията в световен мащаб между ЕС и САЩ, 1,5 трлн. евро годишно - много сложна и огромна величина“, каза Фон дер Лайен на пресконференция, цитирана от Financial Times.

„Това, към което се стремим, е принципно съгласие“, заяви тя, добавяйки, че 90-те дни, които са предвидени за преговори, правят „невъзможно постигането на споразумение в детайли“.

По думите ѝ Обединеното кралство също се е съгласило на принципно споразумение със САЩ. „Доколкото съм информирана, до момента има само две държави, които са сключили такава сделка“.

САЩ обявиха споразумение с Виетнам в сряда.

И при двете сделки обаче „реципрочните“ мита на САЩ остават в сила. Виетнам прие 20%, а Обединеното кралство - 10%.

Комисарят по търговията на ЕС Марош Шефчович е днес във Вашингтон за разговори, за да настоява за сключване на сделка преди крайния срок 9 юли, след който Тръмп заплаши да увеличи „реципрочните“ мита до 50%.

Той ще се срещне с министъра на финансите на САЩ Скот Бесент, а след това съвместно с министъра на търговията Хауърд Лътник и търговския представител Джеймисън Гриър.

Лътник заяви, че страните, които не са сключили сделки, ще получат повишени мита след 9 юли.

Дипломати от ЕС казват пред FT, че блокът вероятно ще приеме 10-процентни общи налози, но все пак е искал да получи намаление на секторните мита за продукти като стомана - 50%, и превозни средства и части за тях - 25%.

Фридрих Мерц, германският канцлер, който е подложен на огромен натиск от страна на автомобилната си индустрия, повтори призива си от миналата седмица за бърза сделка.

„Тук не става въпрос за прецизно изработено, всеобхватно търговско споразумение със САЩ, договорено до последния детайл“, каза той.

"Залогът тук е бързото разрешаване на митническия спор, особено за ключовите отрасли на нашата страна - химическата и фармацевтичната промишленост, машиностроенето, алуминия, стоманата и автомобилния сектор. Имаме нужда от бърз резултат сега. По-добре бърз и лесен, отколкото дълъг и сложен, с преговори, които се проточват с месеци."

Обединеното кралство си осигури квота за износ на 100 000 автомобила годишно с 10-процентни мита. Износът от Обединеното кралство на самолетни двигатели и други космически компоненти за САЩ също е пощаден от американските налози.

Островът свали митата си за биоетанол само от САЩ и увеличи квотите за внос на говеждо месо от САЩ.

Американските мита обхващат около 380 млрд. евро от годишната търговия на ЕС със САЩ, което се равнява на около 70% от общата търговия.

САЩ обмисля да разшири обхвата на по-високите секторни налози върху стоки, включително медта, дървен материал, аерокосмически части, фармацевтични продукти, чипове и важни минерали, което би обхванало почти цялата търговия на ЕС.