Reuters: ЕС иска незабавни облекчения за ключови сектори при сделка със САЩ
Автомобилите остават „червена линия“ в преговорите между Брюксел и Вашингтон, които имат коренно противоположни цели за развитието на сектора в Европа и зад Океана
&format=webp)
Европейският съюз настоява за незабавни облекчения от митата в ключови сектори като част от търговска сделка със САЩ, която трябва да бъде сключена до 9 юли.
Въпреки това обаче, Блокът очаква дори и най-доброто споразумение да включва известна асиметрия, коментират дипломати от Брюксел пред Reuters.
Двете страни работят за принципно споразумение, като окончателните детайли ще бъдат уточнени по-късно.
В краткия преговорен документ, изпратен от Вашингтон миналата седмица, администрацията на Тръмп обаче е представила само това, което очаква от Брюксел, без да направи каквито и да е отстъпки, заявиха информирани дипломати.
За всяка сделка Брюксел иска в замяна намаляване на базовите мита до нивата отпреди Тръмп или мита нула за нула в случаите, когато такива са съществували. Това означава конкретно по-ниски тарифи за алкохолните напитки и медицинските технологии, върху които САЩ прилагат своята 10% тарифа.
ЕС иска също така споразумение, което да обхваща търговските самолети и части, фармацевтичните продукти и полупроводниците – сектори, на които САЩ все още не са наложили допълнителни мита.
През юни Тръмп заяви, че митата върху фармацевтичните продукти ще бъдат обявени „много скоро“.
Освен това, ЕС настоява за отстъпки от президента по отношение на 25-процентното мито за автомобили и автомобилни части, заявиха дипломатите, и незабавно намаляване на митата за внос на стомана и алуминий, които Тръмп повиши до 50% през юни.
Един от дипломатите коментира, че автомобилите са „червена линия“ в преговорите. Брюксел и Вашингтон имат противоположни цели, тъй като Тръмп иска да съживи производството в САЩ, докато Брюксел иска да отвори пазарите за своя сектор, който се бори с високите енергийни разходи и конкуренцията от Китай.
На трето място, ЕС настоява облекчаването на митата да започне веднага след постигане на първоначално споразумение, а не седмици или месеци след окончателна сделка.
Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович и началникът на кабинета на председателя на ЕК Урсула Фон дер Лайен – Бьорн Зайберт заминават за Вашингтон по-късно тази седмица с надеждата да постигнат споразумение, допълва Reuters.
Доналд Тръмп Тръмп постави на пауза налагането на по-високи мита до 9 юли, за да сключи сделки със световните търговски партньори.
Той заяви, че за страните без споразумение базовите мита на САЩ върху стоки от 10% ще достигнат до 50%. За ЕС тази ставка е 20%, въпреки че президентът заплаши с 50% мито върху целия внос от ЕС.
Седмица преди крайния срок до изтичането на паузата, ЕК съобщи на 27-те държави членки, че все още са възможни всички варианти – от успешно рамково споразумение до по-високи мита, които да обхванат допълнителни сектори, допълват дипломатите.
Ако целта за предварително облекчаване на митата не се осъществи, Брюксел ще трябва да избере дали да приеме значителни дисбаланси или да отговори с контрамерки.
Друг сценарий би могъл да бъде удължаване на крайния срок. В понеделник министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт заяви, че всяко удължаване ще бъде решение на Тръмп, като сделките трябва да бъдат приключени до 1 септември, допълва Reuters.