Tesla и Apple вече не заслужават място във „Великолепната седморка“. Кои звезди трябва да ги заменят?
Топ мениджър на технологичен фонд твърди, че Oracle и Broadcom в момента са по-добри инвестиции. Ето защо
&format=webp)
„Великолепната седморка“ има нужда от освежаване.
Ако сте инвестирали в така наречените акции от „Великолепната седморка“, има как да подобрите представянето на портфейла си: извадете Tesla и Apple.
Запазете останалите пет: Nvidia, Microsoft, Amazon.com, Alphabet и Meta Platforms.
След това, заменете Tesla и Apple с Oracle и Broadcom.
Това е препоръката на Вимал Пател, мениджър на фонда Columbia Seligman Global Technology Fund. Мнението му заслужава внимание, тъй като неговият фонд изпреварва конкурентите си с шест процентни пункта годишно за последните пет години, според Morningstar Direct.
Пател има сериозни технологични познания - висше образование по електроинженерство и опит в индустрията, преди да премине към управление на фондове. Той и екипът му работят в Менло Парк, Калифорния - сърцето на технологичните иновации.
MarketWatch разглежда логиката зад решението му да се откаже от две компании от „седморката“ и защо избира точно тези две за заместители.
Излизат от групата:
Tesla
Производителят на електромобили беше отлична инвестиция, но според Пател е време да се оттеглите от нея.
За разлика от много други технологични фондове, неговият не държи акции на Tesla. Причината е засилената конкуренция в сектора - както от традиционни автопроизводители, така и от китайски компании. Това според него ще доведе до забавяне на растежа на продажбите и натиск за понижаване на цените, което ще свие маржовете. „Това е ценова война“, казва той.
А какво ще кажем за автономните таксита и хуманоидните роботи на Tesla? Пател остава скептичен: „Още не е ясно дали Tesla ще успее срещу Waymo и с роботите. Ние не инвестираме в надежди и мечти.“
В понеделник акциите на Tesla паднаха с близо 7% до най-ниското си ниво за месец, след като главният изпълнителен директор Илон Мъск, който беше гласовит критик на огромния закон за данъци и разходи на Тръмп, одобрен от Конгреса миналата седмица, обяви през уикенда, че създава нова политическа партия. Мъск, който доскоро ръководеше правителствения Департамент за ефективност на правителството, участва в публична вражда с Тръмп през последните няколко седмици, което поражда опасения сред инвеститорите относно потенциалното въздействие върху Tesla.
Apple
Apple има лоялна потребителска база, заключена в екосистемата от хардуер, софтуер и услуги. Но потребителите показват признаци на „умора от ъпгрейди“ на iPhone. „Чакахме нов цикъл на растеж за iPhone, но такъв не се случи“, казва Пател. Допълва, че AI стратегията на Apple е разочароваща.
Друг проблем е геополитическият риск - въпреки че Apple прехвърли част от веригата си на доставки в Индия, компанията все още е силно зависима от Китай. Това я прави уязвима спрямо търговското напрежение между Вашингтон и Пекин. „От всички компании във Великолепната седморка, Apple е най-застрашена“, казва експертът.
Към 31 март фондът на Пател все още държи Apple, но с по-малка тежест спрямо референтния индекс.
Влизат в групата:
Oracle
Oracle дълго време беше стабилен доставчик на бази данни с умерен растеж. Но това се променя, благодарение на нарастващия бизнес с Oracle Cloud Infrastructure (OCI) - платформа, която вече конкурира Amazon Web Services, Microsoft Azure и Google Cloud.
„Компанията става следващият голям доставчик на облачни услуги“, казва Пател. В последното тримесечие облачните приходи на Oracle са нараснали с 27% до 6,7 милиарда долара, а общите приходи - с 11% до 15,9 милиарда.
Главният изпълнителен директор на Oracle, Сафра Кац, прогнозира 40% ръст на облачните приходи през следващата година. „Компанията е на път да стане не само най-голямата в света по облачни приложения, но и сред лидерите в инфраструктурата.“
Oracle също така е играч в сферата на изкуствения интелект. Предлага на компаниите възможност да използват свои езикови AI модели върху собствените си данни чрез продукта Oracle 23 AI. „Никой друг не прави това - затова бизнесът ни с бази данни ще расте драстично“, заяви наскоро съоснователят Лари Елисън.
Очаква се приходите да нараснат с 16% до 67 милиарда долара за следващите 12 месеца, спрямо 9% за последната година.
Broadcom
Големите облачни компании като Amazon, Alphabet и Microsoft плащат високи суми за чипове на Nvidia. За да спестят разходи обаче, те също така разработват собствени специализирани чипове - с помощта на Broadcom.
„Вместо да харчат масово за чипове на Nvidia, компаниите създават свои чрез Broadcom. Това значително намалява разходите и потреблението на енергия“, казва Пател.
През последното тримесечие приходите от AI чипове на Broadcom са нараснали с 46% до 4,4 милиарда долара, а общите приходи - с 20% до 15 милиарда. Очаква се 60% ръст на AI приходите в следващото тримесечие - до 5,1 милиарда.
Освен това Broadcom доставя мрежови чипове за компании като Cisco и Arista Networks, както и безжични чипове за смартфони. Broadcom е най-голямата позиция във фонда на Пател към края на първото тримесечие.
А какво става с останалите от „Великолепната седморка“?
Nvidia ще продължи да расте, благодарение на силното търсене в областта на AI инфраструктурата. Очаква се нова вълна от растеж с корпоративни AI решения като Microsoft Copilot.
Microsoft и Amazon ще се възползват от ръста на търсенето на облачни услуги, свързани с AI.
Meta използва AI за създаване на рекламни кампании и ще извлече ползи от това.
Amazon, Meta и Alphabet ще се справят добре и в потребителските си сегменти, благодарение на стабилната икономика.
Alphabet изглежда стабилна - въпреки опасенията, че AI ще подкопае търсачката Google, новата функция AI Overview се представя достойно спрямо конкуренти като ChatGPT.