Сблъсъкът на гигантите разтърси американската политическа сцена през този уикенд, след като президентът Доналд Тръмп отправи остри критики към Илон Мъск заради решението му да създаде нова политическа формация, а именно American Party.

„Мисля, че е нелепо да се започва трета партия“, заяви Тръмп пред журналисти в неделя, преди да се качи на президентския самолет Air Force One, предава BBC.

„Страната винаги е била с двупартийна система и създаването на трета само допълнително затруднява нещата.“

Коментарът идва, след като Мъск публикува в социалната мрежа X, че вече е стартирал нова партия, която цели да се противопостави на това, което той нарича „Uniparty“ – съюз между републиканци и демократи.

Този ход бележи драматичен разрив в отношенията между двамата бивши съюзници, които доскоро демонстрираха близки връзки. Именно Мъск беше назначен начело на т.нар. Department of Government Efficiency (DOGE) – структура, изцяло фокусирана върху ограничаване на държавните разходи. В тази роля той нееднократно критикува политиките, водещи до увеличаване на американския дълг.

Днес обаче изглежда, че предприемачът открито влиза в политическия пейзаж с план, който надхвърля президентската надпревара. „Възможно е партията да подкрепи кандидат за президент в някакъв момент, но фокусът през следващите 12 месеца със сигурност ще бъде върху Камарата на представителите и Сената“, пише той в X.

И, естествено, отговорът на Тръмп не закъсня. В Truth Social той публикува гневен пост:

„Наясно съм, че Илон Мъск напълно излезе от релси – по същество се е превърнал в железопътна катастрофа през последните пет седмици.“

Президентът атакува и предложението на Мъск за въвеждане на Electric Vehicle (EV) Mandate, според което електромобилите трябваше да се превърнат в задължителен стандарт за американските граждани.

„Това щеше да принуди всички да си купят електрическа кола за кратък период от време“, пише Тръмп.

С приетия на 4 юли закон за данъци и бюджетни реформи администрацията му слага край на данъчните облекчения за EV.

„Хората вече могат да купуват каквото пожелаят – автомобили с бензинови двигатели, хибриди (които се представят много добре) или нови технологии, които предстои да се появят на пазара. Повече няма да има EV мандат“, подчертава Тръмп.

Законът, който разпали напрежението между двамата, предвижда повече разходи за гранична сигурност, отбрана и енергийно производство, но също така включва и оспорвани съкращения в здравеопазването и социалната подкрепа за най-уязвимите.