Въпреки че президентът на САЩ Доналд Тръмп във вторник потвърди намерението си да не отстъпва от новия срок 1 август за въвеждане на нови мита, Уолстрийт сякаш не е особено убеден.

Въпреки лекото понижение на американските акции в понеделник и известно колебание във вторник, финансовите пазари остават изненадващо спокойни през седмицата.

В понеделник Белият дом изпрати писма до над 10 държави, в които посочва тарифни ставки между 25% и 40%, които ще бъдат въведени, ако до 1 август не бъдат постигнати нови търговски споразумения.

По време на заседание на кабинета във вторник Тръмп заяви, че Европейският съюз може да очаква подобно писмо „до два дни“ и допълни, че някои страни може да се изправят пред мита до 70%. Според него промените в сроковете са „уточнение, може би“, но не и „отстъпление“.

За разлика от преди три месеца, когато изненадващото въвеждане на мита доведе до рязък спад на пазарите, този път трите основни борсови индекса на САЩ реагираха слабо.

Индексът S&P 500 спадна с по-малко от 0.1%, Dow Jones загуби 0.4%, а технологичният Nasdaq се повиши с под 0.1%.

Това се случи след спада в понеделник, който отдалечи S&P 500 и Nasdaq от рекордните им нива, след като Тръмп обяви нови мита срещу няколко държави, включително Япония и Южна Корея, които ще влязат в сила в началото на август, ако тези страни не намалят търговските си бариери.

„Тръмп вече няколко пъти премества крайните срокове - и всеки път пазарът реагира негативно“, казва пред MarketWatch Боб Ланг, анализатор в Explosive Options. „Но всеки път реакцията е по-слаба, така че пазарът вече свиква с мисълта, че той ще отстъпи“, допълва експертът.

„Наскоро постигнахме нови рекордни върхове при S&P 500 и Nasdaq, при това със силен обем на търговия и широко участие на различни сектори – това подсказва, че възходящият тренд продължава“, коментира още Ланг.

Оптимизмът се забелязва и другаде – индексът на малките компании Russell 2000 нарасна с 0.7% във вторник.

Индексът на волатилността VIX, известен още като "индекс на страха" на Уолстрийт, падна под дългосрочната си средна стойност от около 20, въпреки краткото му покачване в понеделник.

В понеделник Тръмп обяви, че САЩ ще наложат 25% мита върху вносни стоки от Южна Корея и Япония до 1 август, освен ако не бъдат постигнати търговски споразумения.

Във вторник президентът засили още повече натиска, заявявайки, че митата върху вносни фармацевтични продукти може да достигнат 200%, а върху вноса на мед – 50%.

Инвеститорите, които вече бяха ударени от срива на пазарите през април, сега се опитват да разчетат реториката на Тръмп и да преценят до какво реално ниво ще достигнат митата.

От една страна, митата могат да носят приходи на бюджета на САЩ, който се изправя пред нарастващ дълг и дефицит, особено след приемането на новия републикански бюджетен пакет. От друга страна, те могат да навредят на бизнеса и потребителите, като ударят икономиката и пазарите.

Някои анализатори обаче смятат, че Тръмп вече неколкократно е смекчавал или отлагал свои тарифни планове, така че е възможно Уолстрийт да преодолее и тази нова вълна на несигурност.

Също така, извън темата за митата, има и други положителни фактори, които биха могли да тласнат пазарите още по-нагоре.

Джош Шахтър, главен инвестиционен директор и портфолио мениджър в Easterly Snow, посочва, че новият бюджетен закон на Тръмп и очакванията за намаляване на лихвите от Федералния резерв засилват устойчивостта на пазара тази седмица.

„Има яснота по отношение на данъчната политика, а най-важното е, че инвеститорите очакват Фед да понижи лихвите няколко пъти до края на годината“, казва Шахтър пред MarketWatch. „Затова пазарът е склонен да пренебрегне шума около митата и да се фокусира върху по-оптимистичната перспектива за акциите.“

Очакванията клонят към намаляване на основния лихвен процент през септември. Според инструмента FedWatch на CME пазарите оценяват на 63% вероятността от намаление на лихвите на заседанието на Фед. Перспективата за намаление още през юли изчезна, след като последният доклад за заетостта в САЩ се оказа по-силен от очакваното.