Да клекнеш или да се бориш? Белият дом поставя сложна дилема пред ЕС
Перспективата за сключване на споразумение – каквато и форма да приеме то – поставя ЕС пред трудно решение: да приеме предложеното или да се опита да извоюва по-изгодни условия
&format=webp)
Търговско предложение от САЩ, което може да пристигне в пощенската кутия на Европейския съюз в най-скоро време, ще го изправи пред важен избор: да приеме един далеч от съвършен вариант сега или да рискува, за да си осигури изключения за ключови индустрии в последния момент, пише POLITICO.
В началото на тази седмица Вашингтон предложи сделка, която ще фиксира базова тарифа от 10% и ще предостави известно облекчение на европейската авиационна и спиртна промишленост. А сега администрацията на Доналд Тръмп твърди, че подобна сделка е само въпрос на време.
„Европейският съюз, за негова чест, вече е направил значителни, реални предложения за отваряне на селскостопанските си и други пазари“, разкрива пред CNBC министърът на търговията Хауърд Лутник във вторник вечерта. „Президентът има тези сделки на бюрото си и обмисля как да ги използва“.
Документът на бюрото на Тръмп обаче трудно може да бъде описан като „споразумение“. Вместо това той представлява едностранно решение за определяне на нови тарифни ставки от 1 август. В понеделник американският президент изпрати писма до 14 държави, в които ги информира, че ако не бъде постигнато споразумение, от началото на следващия месец те ще бъдат обложени с по-високи тарифи. Тези държави се считат за такива, с които преговорите досега са се провалили.
Европейската комисия, която все още не е получила такова уведомление, заявява, че усилията ѝ за преговори са предпазили блока от по-високи тарифи.
„Важно е, че докато други страни се сблъскаха с по-високи тарифи от страна на САЩ в резултат на писмата, които президентът Тръмп изпрати в понеделник, нашите преговори спасиха ЕС от по-високи тарифи“, заяви в сряда пред европейските законодатели Марош Шефчович, главният преговарящ по търговските въпроси на ЕС. „Споразумението, което се стремим да финализираме, не е краят, а по-скоро ново начало. Аз го виждам като основополагаща рамка, която проправя пътя за бъдещо пълноценно търговско споразумение между ЕС и САЩ“.
Игра в защита
Перспективата за сключване на споразумение – каквато и форма да приеме то – поставя ЕС пред труден дилема: да приеме предложеното или да се опита да извоюва по-изгодни условия, след като Тръмп отложи крайния срок за въвеждане на митата с три седмици до 1 август.
„Ако получим писмо от САЩ, трябва да обсъдим дали да го приемем“, казва пред репортери в сряда Бернд Ланге, висш европейски законодател, който е председател на търговската комисия на Европейския парламент от над 10 години. „Споразумението не е диктат“.
В предложението си от тази седмица Вашингтон обаче не даде никакви индикации, че ще освободи чувствителни отрасли като автомобилния, стоманодобивнния, алуминиевия или фармацевтичния, както поиска ЕС. Брюксел също не получи никакви гаранции, че Вашингтон няма да направи поредния обрат по отношение на митата.
Досега изпълнителният директор на ЕС Урсула фон дер Лайен представя стратегията си – да играе предимно защитно в трудните преговори – като успешна. И тя има право: ЕС не е получил писмо от Тръмп от типа на изпратените до Япония и Южна Корея, в което се заплашва с 25-процентно мито върху всички износи. Поне не и засега.
Освен катастрофалното въздействие, което такива високи мита биха имали върху европейските износители, Фон дер Лайен е напълно наясно, че в момент на руска агресия е заложена и сигурността на блока. Това принуждава нейния търговски екип да действа предпазливо с Тръмп, който освен че заема твърда позиция по отношение на митата, заплашва да оттегли военната подкрепа на САЩ за Украйна.
Досега преговорният курс на Комисията до голяма степен отразява призивите на някои от водещите държави членки на ЕС - като Германия или Италия - за бързо споразумение със САЩ – дори и на цената на потенциално болезнени отстъпки.
В изказване на заседание на кабинета във вторник Тръмп посочва, че „ЕС са много твърди, но сега са много мили с нас и ще видим какво ще се случи“.
Затягане на позицията
Въпросът е: дали да си мил води до някакъв резултат?
Не всички дипломати и политици в Брюксел мислят така. Ланге, германски социалдемократ, предупреждава пред POLITICO, че едностранно споразумение може да не получи подкрепата на парламента.
Обединеното кралство и Виетнам, които вече са сключили споразумения със САЩ, „и двете искаха бързи резултати и в крайна сметка САЩ се оказаха големият победител“, предупреждава по-рано Ланге в интервю за германската вестникарска група RND.
Удълженият краен срок „е в полза на ЕС“, казва на свой ред Дейвид Клейман, старши експерт по търговия в мозъчния тръст ODI в Брюксел, посочвайки предстоящите съдебни производства в САЩ срещу тарифите на Тръмп и изискванията за вътрешна координация в рамките на ЕС.
Това обаче до голяма степен ще зависи от готовността на ЕС да заеме по-твърда позиция в преговорите. Часовникът тиктака към крайния срок за стартиране на първия кръг от ответни мерки, обхващащи внос от САЩ на стойност 21 милиарда евро, в понеделник, когато министрите на търговията на блока също трябва да се срещнат в Брюксел.
„Ако не постигнем справедливо търговско споразумение със САЩ, ЕС е готов да предприеме контрамерки“, предупреди германският министър на финансите Ларс Клингбейл във вторник в коментар пред Бундестага.