Европа е само на няколко години от възможността да разполага с автономни изтребители без пилоти, обявиха от най-ценният стартъп в областта на отбраната на континента след завършването на два тестови полета.

В двете учения над Балтийско море през май и юни Helsing, производител на дронове и компания за изкуствен интелект, е предала изцяло контрола на Gripen E на софтуера си.

Стефани Лингеман, старши директор на въздушното подразделение на компанията, коментира пред Financial Times, че експериментите – по време на които все пак е имало пилот, който да гарантира безопасността, в кабината – показва колко бързо напредва технологията.

Приемането на софтуера от въздушните сили в реални условия е въпрос на „години, а не десетилетия“, казва тя. „Очакваме това да се случи през настоящото десетилетие“.

По думите на Лингеман докато най-добрите пилоти на изтребители могат да очакват да натрупат 5000 летателни часа през цялата си кариера, на системата Centaur AI на компанията са били необходими едва 72 часа, за да натрупа един милион часа опит.

„Можете да постигнете свръхчовешки резултати много бързо, да реагирате на нови обстоятелства и не е необходимо да изпращате пилотите си в опасни ситуации“, казва тя. „Ето защо това е толкова революционно“.

Военните сили по целия свят – включително в САЩ, Русия и Китай – работят върху адаптирането на съществуващите изтребители, както и върху разработването на нови безпилотни самолети, които биха могли да работят заедно с тях и да подобрят техните възможности.

Тази тенденция представлява „промяна в парадигмата на въздушния бой по целия свят“, според полковник Кевин Андерсън от ВВС на САЩ.

На въпроса дали технологията ще премахне напълно нуждата от традиционни изтребители, Лингеман отговаря, че предвижда дълъг преходен период. Тя предполага, че пилотите първо ще летят с изтребители в съчетание с AI софтуер, който ще им помага да изпълняват сложни маневри и да откриват заплахи.

„Мисля, че ще има десетилетия, в които ще виждаме и двете“, обяснява тя. „И тогава постепенно операторите – както при дроновете – ще преминат към различни роли“.

Helsing е основана преди четири години, но бързо се превърна в една от най-големите стартиращи компании в Европа, тъй като войната в Украйна и оттеглянето на САЩ от европейската сигурност предизвикаха масивна кампания за превъоръжаване на континента. Инвестиционната компания на основателя на Spotify Даниел Ек проведе финансиране в размер на 600 млн. евро през юни, което оцени технологичната група на 12 млрд. евро на фона на нарастващия интерес към отбранителния сектор сред инвеститорите.

Helsing започна да се фокусира изцяло върху производството на софтуер за изкуствен интелект за настоящи и бъдещи оръжия, но оттогава се разшири и започна да произвежда свои собствени дронове и безпилотни подводни съдове. Въпреки че е основана от трима германци, компанията има офиси в Лондон и Париж, както и в Мюнхен и Берлин, и се представя като паневропейска компания в момент, когато континентът се опитва да увеличи отбранителните си способности и да насърчи местното производство.

Бурното развитие на индустрията за автономни оръжия повдига важни въпроси относно етиката, отговорността и бъдещето на войната.

Антоан Борд, вицепрезидент на Helsing за изкуствен интелект, казва пред Financial Times, че хората винаги са били в центъра на вземането на решения, когато става въпрос за използването на оръжия и софтуерни системи на Helsing. Но добавя, че е важно Европа да не се притеснява от разработването на технологии за автономни удари.

„Ако не го направим в Европа, съгласно нашите собствени ценности, това ще бъде направено другаде“, предупреждава той.

Все пак Симон Брюнжес, който ръководи отдела на Helsing за производство на въоръжени дронове, използвани в Украйна, добавя, че компанията „не иска да стига дотам“, когато става въпрос за използване на напълно автономни смъртоносни дронове, които сами решават какво да ударят и кога.

По време на неотдавнашно посещение в Украйна той вижда как детски градини и друга гражданска инфраструктура често се намират много близо до фронтовата линия.

„В такава среда искаме човек да взема решението“, казва той. „В други сценарии – пълномащабна война с Русия или Китай – това е друг въпрос“.

Helsing, която има споразумения за доставка на общо 10 000 дрона на Украйна, е обект на критики от страна на украинските войски заради производителността и цената на софтуера Altra и дрона HF-1 – „камикадзе“ модел, проектиран да се самоунищожи при сблъсък с целта.

Компанията признава, че HF-1 има „таван на възможностите“, но е уверена, че HX-2, следващият модел, който се тества в Украйна, ще представлява значително подобрение.