Apple направи неочакван ход, който значително разклати върха на корпоративната ѝ структура. Компанията обяви, че главният оперативен директор Джеф Уилямс ще напусне поста си още този месец и ще се пенсионира до края на годината.

С това приключва една 14-годишна глава от историята на Apple, тъй като Уилямс е на тази позиция от 2010 г. и ръководи официалните операции на компанията. Негов наследник ще бъде досегашният старши вицепрезидент на операциите Сабих Хан.

Въпреки че и двамата са ветерани в компанията, започнали кариерата си в Apple още през 90-те години, за разлика от Хан, Уилямс редовно фигурира в управлението след смъртта на Стив Джобс и допринася за превръщането на Apple в компания на стойност трилиони.

След като Уилямс се оттегля, кой остава в надпреварата за върха?

През 2023 г. анализаторите сочеха именно Уилямс като най-логичната вътрешна кандидатура за главен изпълнителен директор.

„Може би никой, освен самия Кук, няма подобно цялостно разбиране за това как се поддържа Apple в движение, както Уилямс“, пише един от тях. „Той е поне толкова квалифициран – ако не и повече – от Кук, когато пое ръковдната роля.“

Но сега Уилямс напуска, за да прекарва повече време с „приятелите и семейството си, включително петте си внука“, а това отваря нова страница, както и друга интрига.

Ето кои са петте имена, които изпъкват като възможни наследници на Тим Кук в Apple, според информация на Fast Company:

Джон Търнъс – инженер с визия

Apple - Джон Търнъс

Търнъс е старши вицепрезидент по хардуерно инженерство от 2013 г. насам. През последните няколко години той е все по-видимо лице в Apple, особено по време на големите събития.

Сред постиженията му е ръководството на прехода от Intel процесори към Apple Silicon – изключително важен стратегически ход. Кариерата му започва в Apple през 2001 г. като продуктов дизайнер – профил, който напомня за самия Джобс и усета му към малките детайли.

Сабих Хан – архитектът на веригата за доставки

Apple - Сабих Хан

Доскоро Сабих Хан не изглеждаше като очевиден кандидат за главен изпълнителен директор на Apple, но сега, като нов главен оперативен директор и човек с 30-годишен стаж, той е вторият най-силен образ в компанията. Хан има задълбочено познание за глобалните операции – от източните фабрики до крайните потребители, а това го превръща в ценен кадър, особено в свят, белязан от геополитическо напрежение и търговски войни.

Крейг Федериги – лицето на софтуера (както и на шоуто)

Apple - Крейг Федериги

Федериги е може би най-добре познатото лице на Apple след Кук. Със сребристосива коса, чувство за хумор и силно присъствие на сцената, той ръководи софтуерното инженерство, включително разработката на iOS и macOS.

Отвъд шоуто обаче, той има и изключително добър усет за ролята на технологиите в обществото – качество, необходимо за лидер на една от най-влиятелните компании в света.

Еди Кю – господарят на услугите

Apple - Еди Кю

Кю управлява Apple Services – звеното, което стои зад Apple Music, iCloud, Apple TV+ и други. Под негово ръководство услугите се превръщат в истинска златна мина – от $4.8 милиарда приходи през 2014 г. до $100 милиарда през 2024 г. Той е и един от създателите на iTunes Store – революция в дигиталната дистрибуция на музика.

Грег Джозуиак – пазителят на историята

Apple - Грег Джозуиак

По-известен като „Джоз“, Джозуиак е старши вицепрезидент по маркетинг и човекът, който най-добре разбира как Apple се представя пред света.

През 2026 г. той ще отбележи 40 години в компанията – период, който обхваща всичко: от падението след Джобс до ренесанса и ерата на Кук. Той е сред основните фигури зад успеха на iPod – продукта, който предефинира Apple.

Когато Кук поема поста си през 2011 г., той е на 50. Днес е на 64, с близо 14 години начело на технологичния гигант. Абсолютно логично е инвеститорите и бордът да имат нужда от наследник, който може да остане поне едно десетилетие.

Уилямс се пенсионира на 63. Джозуиак е на 61, Кю – на 60, Хан – на 59, Федериги – на 56. Само Търнъс е на 50 – същата възраст, на която Кук става главен изпълнителен директор.

Така че, ако Търнъс запази темпото и Apple не прави резки ходове, той изглежда най-естественият наследник.

Все пак – възможна ли е намесата на външен човек?

Макар че Apple може да избере CEO отвън, подобен ход би бил радикален.

Изключения като бившия главен дизайнер Джони Айв биха могли да се приемат – но напълно външен човек би срещнал сериозна съпротива както вътре в компанията, така и от страна на инвеститорите.

Защо Кук трябва да остане поне до 2029 г.?

Това, че Уилямс си тръгва днес, не означава, че и Кук трябва да го направи. Да, Apple има план за приемственост. Да, CEO-то ѝ вече е в пенсионна възраст. Но глобалната бизнес среда е по-нестабилна отвсякога.

„Президентът на САЩ Доналд Тръмп, търговските войни и политиката „Америка на първо място“ поставят дори компании като Apple пред сериозни рискове“, пише в анализа.

„Но Apple има нещо, което много други нямат – главен изпълнителен директор, който има относително добри лични отношения с президента Тръмп. И това, независимо дали ни харесва, е изключително важно.“

Именно затова експертите смятат, че Тим Кук трябва да остане начело на компанията поне до 2029 г. – за да гарантира стабилност, предсказуемост и още няколко години с едно сигурно и изпитано във времето ръководство.