МАЕ прогнозира най-бавния ръст на търсенето на петрол от 2009 насам, извън пандемията
Консултативният орган по енергетика очаква глобалното потребление да се увеличи със 700 000 барела на ден през тази година
&format=webp)
Международната енергийна агенция (МАЕ) обяви, че очаква глобалното търсене на петрол да нарасне с най-бавен темп от 2009 г. насам, извън пандемията, на фона на ранни признаци, че американските мита оказват натиск върху икономическата активност.
Консултативният орган по енергийни въпроси очаква потреблението да се увеличи с едва 700 000 барела на ден през тази година. Това би било най-малкият ръст на годишното търсене от края на световната финансова криза от 2008, с изключение на 2020 г., когато търсенето се сви с 8,7 млн. барела на ден, тъй като правителствата затвориха ключови сектори на икономиката, за да ограничат разпространението на Covid-19, припомня Financial Times.
В месечния си доклад за пазара на петрол МАЕ намалява прогнозата си от предишната оценка за растеж от 720 000 барела на ден, след по-ниско от очакваното търсене през второто тримесечие на годината, особено в нововъзникващите пазари.
Макар забавянето на растежа през последните три месеца да е „отчасти свързано с климатичните условия“, МАЕ отбелязява и влиянието на икономическата несигурност, предизвикана от изненадващите мита, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп на много търговски партньори.
„Въпреки че може да е прекалено рано да се приписва този по-бавен растеж на вредното влияние на митата, проявяващо се в реалната икономика, най-големите тримесечни свивания се наблюдаваха в страни, които се оказаха в центъра на митническия хаос“, се посочва в доклада.
Тези страни включват Китай, Япония, Корея и Мексико, където търсенето на петрол е спаднало на годишна база съответно с 160 000 барела на ден, 80 000 барела на ден, 70 000 барела на ден и 40 000 барела на ден. В САЩ отстъплението е с 60 000 барела на ден, докато Европа и нововъзникващите пазари извън Азия са се оказали „по-устойчиви“, става ясно още от доклада.
Прогнозата на МАЕ е в противоречие с тази на петролния картел ОПЕК+, който предвижда, че търсенето ще нарасне с 1,3 млн. барела на ден през тази година. Очакванията на двете организации се разминават все повече през последните години. Лидерите на ОПЕК редовно критикуват МАЕ за предполагаема политическа пристрастност.
През април членовете на ОПЕК+ отмениха дългосрочните съкращения на производството, които първоначално бяха приети като мярка за повишаване на цените, с аргумента, че търсенето е достатъчно силно, за да поеме допълнителното предлагане.
Световното производство на петрол през юни е било с 2,9 млн. барела на ден по-високо в сравнение с година по-рано, посочва МАЕ в доклада си, като добавя, че 1,9 млн. барела на ден от това увеличение на предлагането са дошли от членовете на ОПЕК+.
Тъй като организацията взе решение да прекрати съкращенията, прогнозите са, че световното предлагане на петрол ще се увеличи с 2,1 млн. барела на ден през тази година - до 105,1 млн. барела на ден - надхвърляйки търсенето от 103,7 млн. барела на ден.
Повечето търговци очакват този излишък да се отрази на цените през втората половина на годината, като някои анализатори прогнозират, че цената на суровия петрол тип Брент ще падне под 60 долара за барел през четвъртото тримесечие.
В петък сутринта Брент се търгуваше на цена 68,80 долара за барел - ръст от 0,2% в сравнение с ден по-рано.