Организацията на страните износителки на петрол (OPEC) потвърждава мнението си, че световното търсене на горива ще продължи да се увеличава до средата на века и че не се вижда пик на хоризонта.

В годишния си доклад за дългосрочните енергийни тенденции картелът повишава прогнозата си, като предвижда търсенето на петрол да достигне 113,3 млн. барела дневно през 2030 г. и почти 123 млн. през 2050 г., в сравнение с 103,7 млн. през миналата година.

Очаква се петролът да заема близо 30% от енергийния микс, а в комбинация с газа да остане над 50% през периода.

„Петролът е в основата на световната икономика и е от основно значение за нашето ежедневие“, казва OPEC, цитирана от The Wall Street Journal.

„На хоризонта не се вижда пик на търсенето на петрол.“

Членовете на групата - чиито икономики разчитат до голяма степен на приходите от износа на петрол - традиционно заемат по-оптимистична позиция от други прогностици.

Международната агенция по енергетика, която представлява най-големите държави-потребителки на петрол, очаква ръстът на световното търсене да се стабилизира до края на десетилетието.

Докладът от четвъртък идва в момент, когато цените на петрола се колебаят около 70 долара за барел, а пазарните нагласи са натежали от несигурността около тарифната програма на Доналд Тръмп. Важен фактор са и опасенията за свръхпредлагане след последното увеличение на добива от страна на OPEC+.

С изключение на въглищата, търсенето на всички основни енергийни източници ще нарасне до 2050 г., като най-голямо увеличение ще има при възобновяемите енергийни източници - основно вятърна и слънчева енергия - и природния газ, добавя Организацията. Очаква се ядрената енергия да отбележи значителен подем след години на застой.

По-голямата част от миналогодишния ръст на търсенето на енергия идва от рязкото увеличаване на потреблението на електроенергия, подхранвано от бързото разрастване на центровете за данни и изкуствения интелект, особено в САЩ, Европа и Китай, добавя OPEC.

Прогнозата за търсенето зависи от очакванията за стабилен демографски и икономически растеж.

Очаква се до 2050 г. световното население да достигне 9,7 млрд. души от малко над 8 млрд. в момента, главно благодарение на значителен скок в регионите извън ОИСР, докато икономиката се предвижда да расте със среден темп от 2,9% годишно.

Междувременно картелът също така твърди, че енергийните политики в големите икономики се променят, тъй като страните се борят с нарастващ брой предизвикателства.

Въпреки че амбициозните политически цели остават в сила, според OPEC се появява нарастваща вълна на отпор и контрол върху плановете за климатичното изменение, особено в САЩ и други развити икономики.

За да се отговори на бъдещото търсене, ОPEC твърди, че петролният сектор трябва да привлече 18,2 трилиона долара инвестиции през следващите 25 години, като по-голямата част от тях да бъдат насочени към сегмента на добива, който обхваща проучването и сондирането.

Предвижда се доставките от държави извън алианса да се увеличат с 5,6 млн. барела дневно между 2024 и 2050 г.

В рамките на групата OPEC+ предлагането се очаква да нарасне с 15 млн. барела дневно до 2030 г. и да достигне 64,1 млн. барела дневно до 2050 г. Според картела това означава, че делът на групата в световното предлагане на течни горива ще нарасне до 52% в средата на века от 48% през миналата година.