Две от най-големите петролни компании в Близкия изток намаляват своите многомилиардни придобивания, тъй като очакванията за продължителен спад в приходите от петрол ограничават глобалните им сделки.

Saudi Aramco, най-големият производител на суров петрол в света, и Abu Dhabi National Oil Company, известна като Adnoc, бяха най-активните купувачи в сектора през последните три години. Te обявиха придобивания на стойност над 60 млрд. долара с цел разширяване в секторите на газа, химикалите и смазочните материали.

Но хора, запознати с плановете на петролните гиганти, посочват пред Financial Times, че енергийните гиганти от Персийския залив сега са забавили своите дейности по сливания и придобивания, за да преоценят ситуацията, тъй като влиянието на по-ниските цени на петрола започва да се усеща. Референтните цени на суровия петрол са спаднали от над 80 долара за барел през януари до 67 долара тази седмица, въпреки скока по време на неотдавнашния конфликт между Израел и Иран. Анализаторите очакват свръхпредлагането на пазара да окаже допълнителен натиск върху цените.

Саудитска Арабия вече заяви, че ще „прецени“ разходите си в резултат на по-ниските цени на суровия петрол, които сега са паднали под прага на рентабилност за някои страни от Персийския залив.

Висш банкер в енергийния сектор разкрива, че правителствата на Саудитска Арабия и ОАЕ са казали на Saudi Aramco и Adnoc да „се фокусират повече върху дивидентите и по-малко върху растежа“.

Все пак някои сделки вероятно ще продължат, казват източниците на изданието, особено в сектора на газа, но не със същото темпо. Те потвърждават също така, че нито една от двете компании не е подала оферта за покупка на Castrol, бизнеса с лубриканти, пуснат за продажба от BP.

„Във всяка несигурна среда е необходимо да бъдем по-избирателни“, коментира мениджър на Saudi Aramco пред Financial Times, добавяйки, че нетният доход на компанията се променя с 900 млн. долара за всеки 1 долар спад в цената на петрола.

Всяко отстъпление би се отразило на глобалния енергиен пазар на сливания и придобивания, като се има предвид мащабът на дейността на компаниите от Персийския залив.

Saudi Aramco обяви сделки на стойност най-малко 8 млрд. долара през последните три години, включително дял в китайската нефтохимическа компания Rongsheng, покупката на бизнеса с втечнен природен газ MidOcean, сделка за американската марка смазочни материали Valvoline и инвестиция в Horse Powertrain, компания, която проектира и произвежда двигатели с вътрешно горене. Миналия месец компанията заяви, че проучва възможността да купи част от проекта за втечнен природен газ на Woodside Energy в Луизиана и обмисля как да доставя повече втечнен природен газ в Индия.

Амин Насер, главен изпълнителен директор на Saudi Aramco, наскоро коментира, че по-ниските цени на петрола са повлияли на финансите на компанията, добавяйки, че винаги се стреми „да подобрява ефективността на разходите ни“. Едновременно с това той акцентира, че финансовата стабилност на Saudi Aramco ѝ позволява „да инвестира антициклично“.

Adnoc е още по-активна и работи по сделки на стойност над 52 млрд. долара, според Dealogic. Те включват оферта от 18,7 млрд. долара за австралийския производител на петрол и газ Santos, сделка от 15,5 млрд. долара за германската химическа група Covestro и сделка за създаване на химическа компания на стойност 60 млрд. долара, наречена Borouge Group International, в която ще има 47% дял.

За да улесни това, компанията от Абу Даби е създала „вътрешна инвестиционна банка“ и миналата година стартира XRG, платформа за придобивания в чужбина. През юни XRG обяви амбицията си да бъде сред трите най-големи химически групи и сред петте най-големи играчи в сектора на газа, като заяви, че ще започне да работи за постигането на тази цел „незабавно“. Тя също така е определила като приоритет инвестициите в САЩ по време на втория мандат на Доналд Тръмп.