ОИСР: Богатите страни ще изпитат рязък спад на БВП заради застаряващото население
Съотношението между хората в надтрудоспособна възраст и тези между 20 и 64 години вероятно ще надхвърли 75% в Италия, Япония, Полша, Испания и Южна Корея
&format=webp)
Доходите в богатите страни ще растат много по-бавно със застаряването на населението през следващите десетилетия, освен ако не успеят да убедят повече жени, възрастни хора и мигранти да работят, обяви Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в сряда.
Базираният в Париж изследователски орган твъди, че в резултат на по-ниската раждаемост до 2060 г. броят на хората в трудоспособна възраст в 38-те страни членки на организацията ще намалее с 8%, а в повече от една четвърт от тези страни ще спадне с над 30%.
Тъй като хората живеят по-дълго, съотношението между хората в надтрудоспособна възраст и тези между 20 и 64 години вероятно ще скочи до 52% до 2060 г. от 31% през 2023 г.
В Италия, Япония, Полша, Испания и Южна Корея това съотношение ще надхвърли 75%.
В резултат на това икономическият продукт на глава от населението - ключов фактор за доходите - ще нараства с по-бавни темпове, тъй като по-малка част от общото население ще работи.
„Влиянието на застаряващото население застрашава самия двигател на икономическия растеж, който зависи от човешките ресурси, за да произвежда продукция“, казва Стефано Скарпета, директор по заетостта на ОИСР, цитиран от The Wall Street Journal.
„Икономиката навлиза в нова ера, в която предизвикателството се измества от недостиг на работни места към недостиг на служители.“
ОИСР изчислява, че брутният вътрешен продукт на глава от населението ще се увеличава със средногодишен темп от едва 0,6% през годините до 2060 г., което е спад от 1% през десетилетието до 2020 г.
САЩ и Ирландия ще бъдат изключения с непроменен темп на нарастване на БВП на глава от населението, а Дания, Франция и Португалия ще отбележат само скромно забавяне.
В САЩ това се дължи на факта, че делът на населението, което е на разположение за работа, вече е намалял през последните десетилетия.
Изследователският орган отбелязва, че във всички негови членове това забавяне може да бъде избегнато, ако повече жени, по-възрастни хора и мигранти се присъединят към работната сила.
Според изчисленията, ако всички страни успеят да задържат възрастните хора на работа толкова дълго, колкото водещите икономики, ръстът на доходите на глава от населението би могъл да се повиши с 0,2% в половината от членовете на ОИСР.
Подобно въздействие би имало и включването на повече жени в работната сила, докато повишаването на темпа на имиграция също би повишило ръста на доходите, макар и в по-малка степен.
Намаляването на миграцията, към което се стремят САЩ и някои други страни, би затруднило увеличаването на доходите.
„Редовната трудова миграция допринася за растежа на БВП на глава от населението в САЩ“, казва Стефан Карчило, ръководител на отдел „Работни места и доходи“ в ОИСР, пред WSJ.
„Преминаването към политика на нулева миграция би могло да намали растежа на БВП на глава от населението средно с около 0,1% годишно от сега до 2060 г.“
Редица правителства предлагат стимули в опит да увеличат раждаемостта, включително данъчни облекчения за унгарските майки, които се увеличават с броя на децата.
Въпреки че е малко вероятно те да бъдат напълно успешни, ОИСР коментира, че е твърде късно програмите, насочени към повишаване на раждаемостта, да окажат влияние върху доходите през следващия четвърт век.
„Не може да се очаква, че дори и най-добрите политически практики ще върнат равнището на раждаемост до нивата на заместване. Дори и да успеят, по-високите нива на раждаемост днес ще се материализират в кохорти в трудоспособна възраст не по-рано от 20-25 години.“
ОИСР е скептична и по отношение на потенциала на изкуствения интелект да помогне за компенсиране на намаляването на броя на работниците, като твърди, че няма заместител на хората.
„Някои отхвърлят демографското предизвикателство като нещо, което ще бъде решено с помощта на изкуствения интелект“, казва Скарпета. „Въпреки че AI може да подобри производителността, той в никакъв случай не е заместител или сребърен куршум за липсата на човешки служители.“
ОИСР предупреждава, че освен забавянето на растежа, неуспехът да се удължи продължителността на трудовия живот и да се наемат повече жени и мигранти ще „повдигне сериозни въпроси, свързани със справедливостта“, тъй като по-младите ще трябва да произвеждат повече и да плащат по-високи данъци, за да поддържат жизнения стандарт на по-възрастните.