Икономиката на Китай е нараснала по-бързо от очакваното през второто тримесечие, което поставя страната на път да постигне целта си за растеж от 5% за цялата година и облекчава част от натиска върху управляващите да въвеждат допълнителни стимули за подкрепа на растежа.

Според Националното статистическо бюро на Китай, брутният вътрешен продукт (БВП) на страната се е увеличил с 5.2% през второто тримесечие, изпреварвайки прогнозата от 5.1% на икономистите, анкетирани от Reuters. Въпреки това темпът е леко по-бавен в сравнение с 5.4% през първото тримесечие.

През юни растежът на продажбите на дребно се забавя до 4.8% на годишна база, спрямо 6.4% през май, и остана под очакванията на анализаторите за 5.4%. Продажбите в сферата на общественото хранене (храни и напитки) нарастват само с 0.9% - най-слабото представяне от декември 2022 г., когато страната все още се възстановяваше от пандемията, според данни на Wind Information.

Промишленото производство обаче се повишава с 6.8% на годишна база, надминавайки средната прогноза от 5.7%.

Инвестициите в дълготрайни активи са нараснали с 2.8% през първата половина на годината, под очакванията за 3.6%. Инвестициите в недвижими имоти се свиват с 11.2%, ускорявайки спада спрямо 10.7% за първите пет месеца. Също така се отчита забавяне на инвестициите в инфраструктура и производство.

Вътрешното потребление е допринесло с 52% от БВП през първата половина на годината.

Очаква се плавно покачване на потребителските цени през второто полугодие, като властите се стремят да стимулират потреблението, без да допускат разрушителна ценова война.

„Въпреки че растежът вероятно ще се забави през втората половина от годината, правителствената цел от 5% изглежда постижима“, казва пред CNBC Тианчен Сю, старши икономист в Economist Intelligence Unit, който не очаква нови мащабни стимули от китайските управляващи след заседанието им в края на юли.

„Ако рискът от търговска война отслабне поне в краткосрочен план, шансът за мащабен фискален стимул от Китай също намалява“, казва Дживей Джан, президент и главен икономист в Pinpoint Asset Management.

Неочакван търговски обрат

През април президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи митата върху китайски внос до рекордните 145%, което предизвика пакет от стимули от страна на Китай - финансова подкрепа за износители, субсидии за компании, наемащи млади кадри, както и програми за подмяна на битова техника с цел стимулиране на вътрешното търсене.

През май двете страни постигнаха временно примирие, като се договориха да отменят по-голямата част от наложените мита. След среща в Лондон през юни, търговските екипи очертаха рамка, включваща ускорено одобрение от Китай за износ на редкоземни елементи, а Вашингтон обеща да облекчи ограниченията за китайски студенти и за достъп до американски технологии.

До 12 август Пекин трябва да постигне постоянно търговско споразумение със САЩ.

Призиви за нови стимули

Въпреки че китайската икономика остава стабилна тази година благодарение на силния износ и политическа подкрепа, повечето икономисти са предпазливи и призовават за допълнителни фискални стимули.

През май китайските власти въведоха поредица от мерки, включително намаляване на лихвите и инжектиране на ликвидност в системата, които носят положителни резултати.

Износът също остава устойчив, въпреки натиска. Износът за САЩ се свива с 10.9% до юни, но търговията със страни от Югоизточна Азия и ЕС е нараснала съответно с 13% и 6.6%.

Този ръст обаче е бил постигнат основно чрез ценови отстъпки, което е влошило търговските условия на Китай и е засилило дефлационния натиск, подчертава пред CNBC Луиз Лу, ръководител на отдела за Азия в Oxford Economics.

Според съвместен доклад на Хуан Ипинг, съветник на Китайската народна банка, и още двама икономисти, властите трябва да въведат до 1.5 трилиона юана фискални стимули, за да насърчат потреблението на домакинствата и да компенсират ефекта от американските мита, както и да продължат намаляването на лихвите.

„Показатели като слаб индекс на потребителските цени, ниско доверие в производствения сектор, предпазлив кредитен растеж и висока безработица сред мигриращите работници показват уязвимост“, заявяват авторите на доклада.

Необходими са структурни реформи във фискалната политика, пенсионната система и финансовия сектор, за да се постигне по-устойчив и балансиран растеж, заключават икономистите.