Митата на Тръмп подхранват инфлацията в САЩ до 2,7%
Неочаквано рязкото увеличение през юни е сигнал, че налозите на президента на САЩ повишават потребителските цени
&format=webp)
Потребителските цени в САЩ са се повишили през юни, след като митата на президента Доналд Тръмп започнаха бавно да си проправят път в икономиката.
Индексът на потребителските цени, който представлява широкообхватен измерител на разходите за стоки и услуги, се е увеличил с 0,3% през месеца, като по този начин 12-месечната инфлация възлиза на 2,7%, съобщава Бюрото за трудова статистика на САЩ. Данните са в съответствие с консенсуса на Dow Jones, въпреки че годишният темп е най-високият от февруари насам.
Като се изключат волатилните цени на храните и енергията, базисната инфлация се повишaва с 0,2% през месеца, а годишният темп се покачва до 2,9%, което съответства на прогнозите. Месечното равнище е малко под очаквания за нарастване с 0,3%.
Преди юни инфлацията като цяло беше с низходящ наклон за годината, като основният индекс на потребителските цени достигна 3% годишно още през януари и следващите месеци напредваше постепенно по-бавно въпреки опасенията, че търговската война на Тръмп ще доведе до скок на цените.
Макар че данните за юни са разнопосочни по отношение на това какво е влиянието на митата върху цените, има ясни признаци, че митата оказват въздействие.
Пазарите до голяма степен приемат доклада за инфлацията с разбиране. Борсовите индекси стартираха разнопосочно, докато доходността на държавните ценни книжа беше предимно отрицателна.
На фона на досегашните приглушени оценки за инфлацията Тръмп настоява Федералният резерв да понижи лихвените проценти, което не е правил от декември насам. Президентът заяви, че митата не влошават инфлацията, твърдейки, че отказът на Фед да облекчи лихвите повишава разходите, които САЩ трябва да плащат по нарастващия си проблем с дълга и дефицита.
Централните банкери, начело с председателя Джером Пауъл, отказаха да отстъпят. Те настояват, че сега икономиката на САЩ е в достатъчно силна позиция, така че Фед може да си позволи да изчака, за да види какво въздействие ще имат митата върху инфлацията. Тръмп на свой ред призова Пауъл да подаде оставка и със сигурност ще посочи някой друг за поста, когато мандатът на председателя изтече през май 2026 г.
Пазарите очакват Фед да запази задържането на лихвените проценти на заседанието си в края на юли, а след това да ги намали с четвърт процентен пункт през септември.