Децата до 13-годишна възраст не бива да имат достъп до смартфон, показват резултатите от ново проучване, публикувано в Journal of the Human Development and Capabilities.

Според наблюденията, подрастващите, които използват смартфони преди тази възраст, е по-вероятно да имат мисли за самоубийство, лоша емоционална регулация, по-ниска самооценка, прояви на агресия и чувство за откъсване от реалността.

Технологичните устройства са повлияли в по-голяма степен на момичетата, отколкото на момчетата, като 9,5% от анкетираните се смятат за „борещи се“ с психичното си здраве в сравнение със 7% от другия пол, независимо от държавата им на произход, се допълва в изследването.

Децата под 13 години, които използват смартфон, са по-склонни да изпитват нарушения на съня, кибертормоз и негативни семейни отношения, твърди още проучването, цитирано от Euronews.

„Ограничавайте смартфоните като алкохола“

В проучването са използвани данни от самооценката на психичното здраве на 100 000 млади хора между 18 и 24 години. То е проведено от екип на изследователската организация с нестопанска цел Sapien Labs.

Изследователите са изготвили обща оценка на „психичното здраве“ за всеки профил въз основа на 47 социални, емоционални, когнитивни и физически функции, като установили, че резултатите за здравето на ума се влошават колкото по-дълго детето има достъп до смартфон.

Резултатите са по-лоши при 18-20-годишните, отколкото при 21-24-годишните в отговорите, което може да се дължи на продължителното излагане на екран по време на пандемията, се казва още в проучването.

Водещият автор Тара Тиагараджан настоява смартфоните да бъдат ограничени за лица под 13 години и да бъдат регулирани като алкохола и тютюна от държавните органи.

Този ход трябва да бъде съчетан с ограничения на платформите за социални медии, както и „задължително обучение по дигитална грамотност и налагане на корпоративна отговорност“.

„Първоначално бях изненадана от това колко силни са резултатите. Въпреки това, когато се замислите, си давате сметка, че че по-младият развиващ се ум е по-компрометиран от онлайн средата, като се има предвид неговата уязвимост и липсата на житейски опит“.

Какви правила вече функционират

Повечето от забраните за използване на смарттелефони са въведени в европейските училища, като частични такива има във френски, нидерландски, британски, италиански, унгарски, испански, ирландски, шведски, белгийски, гръцки, латвийски, люксембургски и финландски класни стаи.

В някои от тези страни, включително Франция, Нидерландия, Италия, Люксембург и някои испански региони, е въведена пълна забрана на мобилните телефони в училищата, така че те не могат да се използват по никое време на деня.

Други европейски държави, като Дания, Кипър, България и Португалия, също обмислят допълнителни ограничения за мобилните телефони, допълва Euronews.

По отношение на социалните медии министърът на изкуствения интелект на Франция също предложи общоевропейска забрана за използването им от лица под 15-годишна възраст.

Различно законодателство, като например Законът за дигиталните услуги, Директивата за аудиовизуалните медийни услуги и Общият регламент за защита на данните, включват разпоредби за предпазване на децата от вредно съдържание и защита на техните данни.