Мъск търси $12 млрд. чрез сложна схема, за да задържи xAI на повърхността
xAI планира да се възползва от пазара на частни кредити, за да намери необходимите средства за огромни центрове за данни
&format=webp)
Илон Мъск използва всяко възможно финансово средство, за да догони конкурентите си в битката за надмощие в изкуствения интелект. Само няколко седмици след като компанията му xAI набра 10 милиарда долара чрез продажба на акции и дългови инструменти, сега се готви да осигури още до 12 милиарда, предава Тhe Wall Street Journal.
Valor Equity Partners - инвестиционна компания, чийто основател Антонио Грасиас има близки връзки с Мъск - води преговори с кредитори за набиране на капитала. Средствата ще бъдат използвани за купуване на огромни количества от най-модерните чипове на Nvidia, които ще бъдат отдавани под наем на xAI за нов, огромен център за данни, предназначен да обучава и поддържа AI чатбота Grok.
Мъск се нуждае от цялата финансова мощ, до която има достъп, за да остане конкурентен в тази скъпа и бурна AI битка с добре финансирани съперници като Google, Microsoft и Meta.
Grok не успява да постигне дори близка популярност до ChatGPT на OpenAI и понесе удар по репутацията си по-рано този месец, когато публикува расистки и спорни коментари към потребители в социалната мрежа X.
xAI се извини за това, което нарече „ужасно поведение“.
С баланса на xAI вече под напрежение, Мъск проявява креативност, за да поддържа финансовия поток. SpaceX наскоро инвестира 2 милиарда долара в xAI, като на практика прехвърли средства от една своя компания към друга. За дълга от 5 милиарда долара, който xAI набра през юни, компанията е заложила най-ценния си актив - интелектуалната собственост зад Grok - като част от обезпечението, пише WSJ.
Вероятно стартъпът ще трябва да набере още средства през следващите месеци, предвид огромните суми, необходими за обучение на големи AI модели. За разлика от конкуренти като OpenAI и Anthropic, които имат партньорства с облачни гиганти, покриващи част от тези разходи, xAI на Мъск сам поема всички разходи за изграждане и поддръжка на своята AI инфраструктура.
В xAI парите излизат почти веднага след като влязат. Според източници на WSJ, компанията се очаква да изхарчи около 13 милиарда долара през 2025 г. Стартъпът не е печеливш и генерира съвсем малки приходи.
По-новият план на xAI да наема чипове чрез сложна дългова структура би спестил милиарди разходи, но ще доведе до нови финансови задължения.
Мнозина акционери и кредитори са били щедро възнаградени за доверието си в Мъск през годините, и някои смятат успехите му в преосмислянето на ракетния и електрическия транспорт за добра основа да вярват и в уникалния подход на xAI в сферата на изкуствения интелект. Мъск има предана база от последователи и много инвеститори вярват, че при нужда той ще използва други части от своята империя, за да спаси xAI.
Бяха нужни само 122 дни на xAI, за да построи първия си гигантски център за данни в Тенеси, наречен Colossus. Първоначално той съдържаше 100 000 графични процесора (GPU) на Nvidia - един от най-големите AI клъстери в света. Само 92 дни по-късно xAI удвои капацитета му до 200 000.
„Това е почти свръхчовешко и, доколкото ми е известно, има само един човек в света, който може да го направи“, каза изпълнителният директор на Nvidia Дженсън Хуанг в подкаст миналата година.
„Илон е уникален в разбирането си за инженеринг, строителство, големи системи и мобилизиране на ресурси.“
xAI заяви, че иска да разполага с един милион чипа за захранване на Grok. За да финансира втория си, още по-голям център - Colossus 2 - компанията се обръща към Valor. Фондове на Valor вече са инвестирали в SpaceX, Tesla, SolarCity, The Boring Company и Neuralink - все предприятия на Мъск.
Valor и други инвеститори от частния капитал ще вложат собствени средства в инвестиционна структура, която ще заеме още милиарди от фондове за частен кредит, за да купи чиповете за разширението. Плащанията по лихвите и главницата по този дълг, обезпечен с активи, ще идват от разходите на xAI за ползване на новите чипове. При неизпълнение кредиторите ще могат да изземат процесорите.
Основен спорен момент в сделката е колко голям да бъде заемът и кога точно да бъде изплатен. Някои кредитори настояват дългът да бъде върнат в рамките на три години и да има лимит на заетата сума, за да се минимизира рискът.
AI чиповете бързо губят стойност, защото постоянно се разработват по-мощни версии, търсенето на центрове за данни може да спадне или пък xAI да се провали по други причини.
Корпоративният дълг от 5 милиарда долара, който xAI емитира през последните седмици, включва облигации и заеми, обезпечени с оборудването и кода на Grok. Облигациите носят висока доходност от 12,5%.
При фалит на xAI кредиторите ще могат да отдадат под наем Colossus на други компании и ще имат претенции върху водещия AI модел, който е интегриран в проектите на Мъск.