Deutsche Bank в четвъртък отчете печалба, надвишаваща прогнозите, и потвърди, че е напът да постигне целите си за цялата година, въпреки нееднозначните резултати в ключовото ѝ инвестиционно банкиране и силата на еврото спрямо щатския долар.

Нетната печалба е достигнала 1,485 млрд. евро през второто тримесечие, при прогноза на Reuters от 1,2 млрд. евро.

За сравнение, през юни 2024 г. банката отчете загуба от 143 млн. евро заради разходи, свързани с придобиването на Postbank.

Приходите за тримесечието възлизат на 7,804 млрд. евро, в съответствие със средната прогноза на анализаторите от LSEG - 7,76 млрд. евро.

Главният финансов директор на Deutsche Bank, Джеймс фон Молтке, казва пред CNBC, че „дисциплината в разходите, инерцията в бизнес направленията и цялостната ситуация изглеждат окуражаващо - затова сме уверени, че ще изпълним поставените цели“.

Банката отбелязва, че силата на еврото спрямо долара е оказала осезаем ефект върху резултатите, като Молтке я определя като „голям фактор, който се прокрадва навсякъде в цифрите“.

Акциите на Deutsche Bank се повишиха с над 4,51% малко след отварянето на пазарите.

Печалба преди данъци се равнява на 2,4 млрд. евро - ръст от 34% на годишна база.

Инвестиционното банкиране на Deutsche Bank отчита ръст от 3% на годишна база, до 2,7 млрд. евро, но със смесени резултати в отделните подразделения.

При приходите от дългови инструменти и валути банката отчита силен ръст от 11%, подкрепен от по-високи нетни лихвени приходи и повишена волатилност на валутните пазари.

В същото време, подразделението по първично предлагане и консултации отбелязва спад от 29% в приходите – до 416 млн. евро, поради „пазарна несигурност“ и отлагане на значими сделки за втората половина на 2025 г.

Фон Молтке отбелязва, че има известно „охлаждане“ в корпоративната активност и вземането на решения.

„Кредитният ръст е по-бавен, отколкото бихме искали“, допълва той, посочвайки ефектите от валутни преоценки в бизнесите, деноминирани в долари.

„Иначе има нормализация на маржовете по депозитите и някои допълнителни фактори - това задържа развитието в тримесечието.“

Европейските банки и пазарната среда

ЕЦБ понижи основната си лихва до 2% през юни и се очаква да я запази на това ниво на заседанието в четвъртък.

В същото време, засилените разходи за отбрана в Германия и Европа създават нови възможности.

В края на юни, изпълнителният директор на Deutsche Bank Кристиан Зевинг заяви, че Европа е „ясно подценявала нуждата от инвестиции“ в този сектор и че банката вече е разширила капацитета си за консултации по отбранителни сделки.

На вътрешнополитическо ниво, сътресенията от края на 2024 г. в Германия са се успокоили след предсрочните избори, довели до сформирането на коалиционно правителство начело с канцлер Фридрих Мерц. Според Фон Молтке, това стабилизиране вече се отразява положително върху доверието на инвеститори и клиенти, както и върху бизнес обемите.

„Това е реална промяна спрямо последните няколко години“, коментира той.

Търговската несигурност със САЩ

Въпреки това, най-голямата икономика в ЕС и третият по големина износител в света е изправена пред търговска несигурност, тъй като Европейският съюз се опитва да постигне споразумение с администрацията на Доналд Тръмп преди крайния срок - 1 август.

„Ако митата влязат в сила през август, не може да се изключи рецесия в Германия през 2025 г.“, предупреди гуверньорът на Bundesbank Йоахим Нагел миналата седмица.

Фон Молтке също признава, че американските мита могат да доведат до „доста рязко“ поскъпване на валутните преоценки и да се окажат сериозен „насрещен вятър“ за европейските износители, но добавя, че въздействието ще бъде „силно различно“ при индивидуалните корпоративни клиенти.