Президентът на САЩ Доналд Тръмп вече е насочил вниманието си към търговските преговори с Европейския съюз, след като обяви рамково споразумение с Япония.

„Утре идва Европа, а в следващите дни очакваме и други“ заяви той, без да уточни подробности.

Натискът върху преговарящите от ЕС и САЩ да постигнат споразумение до 1 август се засилва, като администрацията на Тръмп изглежда решена да не променя повече графика за въвеждане на митата.

Мита в размер на 30% върху вноса от ЕС в САЩ трябва да влязат в сила следващия месец, а ответни мерки от страна на Брюксел може да последват скоро след това.

Първият пакет от ответни мита от ЕС, който вече засяга американски стоки на стойност 21 милиарда евро, засега е поставен на пауза до 6 август, докато се подготвят допълнителни действия.

Споразумението между САЩ и Япония обаче изглежда е породило позитивни очаквания сред анализаторите.

„Сделката с Япония значително засили надеждите, че и ЕС може да постигне търговско споразумение,“ пишат стратези и икономисти от Deutsche Bank Research в доклад, цитиран от CNBC.

Кацуихико Айба, икономист в Citi, посочва в отделен анализ, че конкретните детайли от сделката между Япония и САЩ може да повлияят на преговорите с ЕС.

„Значимо е, че митата върху автомобилите бяха намалени без въвеждане на таван за износа на автомобили от една голяма индустриална държава, което може да има отражение върху преговорите с ЕС и Южна Корея,“ отбелязва той.

Споразумението между САЩ и Япония включва базова митническа ставка от 15%, като според информация на Reuters митата върху автомобилите също ще бъдат намалени до това ниво - при положение, че сега са 25%.

Осигуряването на по-ниски налози за ключови сектори отдавна е част от приоритетите на ЕС в търговските преговори, като анализатори очакват, че блокът може да приеме базисна тарифа в замяна на секторни облекчения.

Според данни на Европейския съвет, превозните средства са сред трите най-големи категории износ от ЕС към САЩ.

Общоевропейският индекс Stoxx 600 се търгуваше с повишение от 1% в сряда, около час след отварянето на пазарите, като акциите на автомобилния сектор скочиха с около 3,5%.

Докато Европа с нетърпение очаква развитие по търговските преговори със САЩ, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и на Европейския съвет Антонио Коща са на посещение в Азия.

Те трябва да се срещнат с японски лидери в сряда, преди срещата на върха ЕС-Китай в четвъртък, като търговията най-вероятно ще е основна тема.

Протекционистката търговска политика на Тръмп допълнително изостря вече съществуващите напрежения между ЕС и Китай, коментират експерти пред CNBC.

Те отбелязват притесненията на Пекин, че САЩ могат да окажат натиск върху ЕС да затегне позицията си спрямо Китай.

Търговският комисар на ЕС Марош Шефчович заяви във вторник в X, че е провел „важен видеоконферентен разговор“ с китайския министър на търговията Уан Уънтао, без да даде повече подробности.

Германският софтуерен гигант SAP също заяви в сряда, че напрежението около митата в САЩ забавя вземането на решения от страна на клиентите му, но че търговското споразумение с Япония дава повод за предпазлив оптимизъм.

„В някои сфери, които са най-засегнати от тези политически решения, като публичния сектор в САЩ, а също и много големите производствени компании с комплексни глобални вериги за доставки, имаше една или две големи сделки, които бяха отложени в края на миналото тримесечие“, коментира финансовият директор на SAP Доминик Асам пред CNBC.

„Сега трябва да видим колко бързо можем да наваксаме. Това зависи до голяма степен от това как ще се развие общата обстановка. Очевидно последните събития в Япония ни дават известна надежда, но е твърде рано да се правят спекулации“, добавя той.

„Колкото по-бързо несигурността отмине, толкова по-уверени ще бъдем в резултатите за цялата година“, казва още Асам.

През март SAP се превърна в най-голямата публично търгувана компания в Европа, изпреварвайки френския луксозен концерн LVMH и производителя на Ozempic Novo Nordisk по пазарна капитализация, след като първо насочи бизнеса си към облачните технологии, а след това към изкуствения интелект.

SAP вече реализира по-голямата част от приходите си от облачни услуги и се фокусира върху това как AI може да се възползва от огромния набор от данни за финансите, продажбите и веригата за доставки, за да повиши ефективността на бизнеса.

САЩ е един от основните пазари на компанията и инвеститорите се питат как SAP ще бъде засегната от евентуален търговски спор.

По време на телеконференция с анализатори във вторник, главният изпълнителен директор Кристиан Клайн заяви, че SAP наблюдава „силен импулс“ от скорошното увеличение на разходите за национална сигурност в Европа, което е доведело до огромни печалби за акциите на компаниите в сектора на отбраната през тази година, някои от които са клиенти на SAP.

Текущите поръчки за облачни услуги, ключов показател за компанията, са се увеличили с 28% на база постоянен валутен курс до 18,05 милиарда, което анализаторите от Deutsche Bank определиха като „силно“ в доклад от сряда.

„Като цяло, виждаме, че SAP продължава да се представя много добре в една предизвикателна среда, подпомагана от силната си продуктова гама, AI пътната карта и структурните дългосрочни проекти за миграция към облака. Новите успехи включват знакови клиенти като Alibaba през второто тримесечие“, коментират анализаторите от Deutsche Bank.

Други реакции обаче бяха по-малко положителни, като анализаторите от TD Cowen и Piper Sandler понижиха целевите си цени за акциите.