На фондовия пазар в САЩ се усеща оптимизъм относно предстоящата седмица, тъй като корпоративните отчети най-сетне ще заемат централно място въпреки продължаващите притеснения относно митата, наложени от президента Доналд Тръмп, и натиска му върху Федералния резерв.

Тази седмица се очакват докладите за приходите и печалбите за второто тримесечие на Coca-Cola, Alphabet, Tesla, T-Mobile US, AT&T, Intel, Blackstone, Deutsche Bank и Nasdaq.

„Сезоните на отчитане на печалбите винаги са важни, но това е първият, в който получаваме информация за това как компаниите се справят с митата“, казва пред MarketWatch Томас Хейнлин, инвестиционен стратег в U.S. Bank Asset Management Group.

Тръмп вече въведе минимум 10% мита за всички държави, които влязоха в сила на 5 април. Ефектите от тази мярка би трябвало вече да се отразяват в начина, по който корпоративните ръководители коментират резултатите и очакванията си.

Президентът на САЩ обеща да наложи още по-високи мита от 1 август, ако не бъдат постигнати нови търговски споразумения. Но инвеститорите, които преди това бяха изненадани от временните отстъпки и последвалите ръстове на пазарите, не изглеждат особено впечатлени от последните заплахи.

В петък индексът Dow Jones Industrial Average загуби 142 пункта (0.3%) и завърши седмицата с минимален спад от 0.1%. S&P 500 леко се понижи за деня, но приключи седмицата с ръст от 0.6%. Nasdaq Composite се повиши леко, достигайки нов рекорден връх и отбелязвайки 1.5% ръст за седмицата.

Нови оценки за печалбите

Въпреки по-високите мита много анализатори очакват отчетите за второто тримесечие да надминат прогнозите, осигурявайки стабилна подкрепа за борсовото рали.

Досега резултатите изглеждат обещаващи. От 53 компании от S&P 500, отчели резултати до петък (около 11% от индекса), 85% надминават очакванията на анализаторите, със средно 4%, според данни на Fundstrat. Сред тези, които не оправдават прогнозите, средното отклонение е 3%.

Повечето банки, които откриха сезона на отчетите миналата седмица, представиха силни резултати, надминавайки прогнозите на анализаторите.

Приходите от търговска дейност на Goldman Sachs и Bank of America се оказаха по-високи от очакваното, тъй като финансовите институции са успели да се възползват от засилената пазарна волатилност през второто тримесечие, посочва Антъни Саглимбене, главен пазарен стратег в Ameriprise Financial. Резултатите отразяват и устойчивото потребление и доброто състояние на бизнес активността, допълва той.

С поглед напред, Майкъл Ароне, главен инвестиционен стратег в State Street Investment Management, очаква повечето компании да надминат прогнозите. Той предвижда ръст на печалбите за второто тримесечие от около 9% на годишна база – значително над сегашните очаквания. Ако се сбъдне, това ще е „достатъчно, за да поддържа пазарното ралито“, казва Ароне пред MarketWatch.

Към 30 юни анализаторите прогнозираха ръст на печалбите за S&P 500 от 4.9% на годишна база за второто тримесечие, според FactSet. Към 18 юли тази прогноза е повишена на 5.6%. Все пак, дори ако печалбите достигнат този ръст, това ще бъде най-слабият темп на растеж от четвъртото тримесечие на 2023 г., според FactSet.

Въпреки оптимизма, не всички са убедени, че пътят напред ще бъде гладък. Акциите остават уязвими заради митата и нарастващите притеснения относно независимостта на Федералния резерв.

„Не съм сигурен, че компаниите, особено тези, които биха пострадали сериозно от митата, ще излязат с уверени прогнози и ще кажат: ‘Всичко е наред, ще имаме силни резултати и през останалата част от годината’“, коментира Антъни Саглимбене от Ameriprise Financial.

„По-вероятно е да видим по-предпазливи прогнози – което е приемливо, стига големите технологични компании да потвърдят очакванията за третото и четвъртото тримесечие. Ако това се случи, тогава пазарите могат да продължат умерено нагоре“, добавя той.

Освен отчетите, над пазара продължават да тегнат и други рискове – включително крайният срок в началото на август за въвеждането на нови мита от страна на Тръмп.

Ароне от State Street изразява и по-дългосрочни притеснения, че Фед може да бъде прекалено рестриктивен в своята парична политика, което би забавило още повече икономиката.

Акциите, облигациите и доларът поевтиняха рязко в сряда, след като Bloomberg съобщи, че Тръмп възнамерява скоро да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл. Пазарът на акции все пак бързо се възстанови, след като Тръмп заяви пред репортери в Белия дом, че „няма планове“ да освобождава Пауъл.

Освен заради събитията във Вашингтон, пазарът може да навлезе и в сезонно слаб период – август и септември исторически са най-слабите два месеца за американската борса, според Саглимбене от Ameriprise.