Слуховете, че президентът на САЩ Доналд Тръмп възнамерява скоро да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, първоначално доведоха до срив на фондовите пазари и долара в сряда, докато доходността по дългосрочните държавни облигации на САЩ рязко нарасна (тя се движи обратно на цените им).

Драмата обаче се оказа краткотрайна. По-малко от час след като The Wall Street Journal и Bloomberg News съобщиха за предполагаемите планове за уволнение, Тръмп заяви пред репортери в Белия дом, че няма намерение да освобождава Пауъл. Това бързо върна акциите на положителна територия.

Американските борсови индекси в крайна сметка се повишиха, като Nasdaq Composite постигна трето поредно рекордно затваряне - най-дългата подобна серия от декември насам. S&P 500 се повиши с 19.94 пункта, или 0.3%, до 6,263.70, а Dow Jones Industrial Average също приключи деня на зелено.

Валутните трейдъри и инвеститорите в облигации обаче не побързаха да променят курса. Доходността по 30-годишните облигации на САЩ спадна, макар и да остана над най-ниските си нива за деня, а доларовият индекс ICE отслабна с 1,2%, въпреки че по-късно възстанови част от загубите си.

„Дори и след отстъплението, вероятността Тръмп да уволни Пауъл се увеличава - това ясно се вижда по пазарната реакция“, коментира пред Financial Times Бил Кембъл, портфолио мениджър в компанията DoubleLine, специализирана в облигации.

Главният икономист на JPMorgan за САЩ Майкъл Фероли добави в бележка до клиенти: „Непосредствената криза може и да е отминала, но едва ли сме свидетели на края на тази сага.“

Защо доларът отслабва – и какво означава това за инвеститорите

MarketWatch цитира Джордж Чиполони, дългогодишен мениджър на активи, според когото всичко това трябва да е сериозен сигнал за инвеститорите и Белия дом.

От завръщането си в Овалния кабинет през януари, Тръмп неведнъж е тествал границите с противоречиви политически решения, като често ги е оттеглял, ако пазарната реакция не му хареса, отбелязва Чиполони.

Инвеститорите усетиха това още в началото на април, когато Тръмп изненада пазарите с агресивни мита, само за да ги отложи седмица по-късно с 90-дневен гратисен период. Крайният срок вече е изместен за 1 август, а самият Тръмп даде знак, че не чувства нужда да спазва какъвто и да е срок.

Тази тенденция дори си спечели акронима „TACO“ – „Trump Always Chickens Out“ („Тръмп винаги се отказва/отмята“).

Досега инвеститорите до голяма степен пренебрегваха заплахите на Тръмп – както за митата, така и за уволнението на Пауъл. Но реакцията на пазарите в сряда – особено при облигациите и валутите – може да показва отслабващо доверие в ключови сегменти на финансовата система.

Облигационният пазар е истинският шеф

Най-големият риск според Чиполони е, че в даден момент Тръмп може да загуби доверието на играчите на облигационния пазар. Ако това се случи, последиците ще се усетят не само от инвеститорите, но и от купувачите на жилища и потребителите.

„Той не се страхува от нестандартни действия“, казва Чиполони. „Изглежда, че през целия си мандат ще управлява именно по този начин.“

Но ако доходността достигне 5.5% или 6%, облигационният пазар ще покаже на Тръмп кой е истинският началник. А при такива нива акциите със сигурност няма да реагират добре, допълва експертът.

Майк Ридел, мениджър на активи във Fidelity International, допълва по темата пред FT, че повишаването на доходността по дългосрочния дълг е „точно реакцията, която бихме очаквали, ако пазарът се тревожи за независимостта на централната банка“.

Въпреки официалните му отричания, някои наблюдатели очакват Тръмп да направи опит за отстраняване на Пауъл, дори след като Върховният съд намекна през май, че би блокирал подобен ход. На платформата за залагания Kalshi, шансовете за уволнение на Пауъл нарастват още от юни.

Президентът на САЩ и неговите съюзници нападат Пауъл по две основни линии. От една страна, Тръмп – който публично е наричал шефа на Фед „тъпак“ – настоява централната банка на САЩ да намали лихвите с до 3 процентни пункта – от сегашните 4,25–4,5%. Централната банка обаче се въздържа от подобен ход, отчасти поради опасения, че митата, наложени от самия Тръмп, ще засилят инфлационния натиск.

От друга страна, високопоставени служители от администрацията обвиняват Пауъл в лошо управление на ремонт за 2,5 млрд. долара на централата на Федералния резерв във Вашингтон. Директорът на Бюджетната служба към Белия дом Ръсел Воут твърди, че проектът е „грубо“ зле ръководен и „разточителен“. Федералният резерв отговори, публикувайки често задавани въпроси относно ремонта, в които обяснява, че превишаването на бюджета се дължи отчасти на неочаквани обстоятелства.

Според американското законодателство, членовете на управителния съвет на Федералния резерв могат да бъдат отстранени само при наличие на основателна причина. Нито един американски президент досега не е опитвал да отстрани председател на Фед.

Тези предпазни механизми съществуват с причина. Кати Джоунс, главен стратег по дългови инструменти в Schwab Center for Financial Research, коментира пред MarketWatch, че дори само подозрението за вмешателство в независимостта на централната банка може да предизвика сериозна реакция на пазарите. „Това е опасна игра“, казва тя пред MarketWatch.

Дори Фед няма пълен контрол върху дългосрочните лихви

Макар че Тръмп заяви, че едва ли ще уволни председателя на Фед, той така и не изключи напълно тази възможност.

Но дори да го направи, желаният от него ефект – по-ниски лихви – може и да не се реализира.

„Президентът навлиза в опасно блато“, казва пред MarketWatch Кент Енгелке, главен икономически стратег в Capitol Securities Management. Според него, дори и Тръмп да уволни Пауъл, председателят на Фед е само „говорител“ на по-широк консенсус в Комитета по парична политика (FOMC), а не самостоятелен автор на решенията.

Ако Тръмп иска Фед да следва неговите желания, ще трябва да отстрани не само Пауъл, но и всеки член на Комитета, който му се противопоставя, допълва Енгелке.

А реалността е, че централната банка има ограничено влияние върху дългосрочните лихви. Инвеститорите си припомниха това, когато Фед понижи основната лихва със 100 базисни пункта в края на 2024 г. - вместо да спаднат, дългосрочните лихви се покачиха, отбелязва MarketWatch.

Опасни сравнения с Турция

„Атаките срещу независимостта на централната банка, или назначаването на човек, който ще изпълнява поръчки по лихвените проценти, силно ми напомнят за Турция“, казва пред FT Дезмънд Лакман от мозъчния тръст American Enterprise Institute, визирайки практиката на турския президент Реджеп Тайип Ердоган да уволнява гуверньори на централната банка, които не спазват неговите искания за ниски лихви.

Макар че повечето инвеститори очакват Пауъл да изкара пълния си мандат до май, атаките на Тръмп засилват спекулациите, че той ще номинира наследник, който е по-склонен да подкрепи политиката на ниски лихви.

Марк Даудинг, главен инвестиционен директор за дългови инструменти в RBC BlueBay Asset Management, казва пред FT, че опасенията за независимостта на Фед допринасят за покачването на инфлационните очаквания в САЩ. Той обяснява: „Ако Пауъл бъде отстранен, пазарът ще приеме, че новият председател ще бъде избран, за да следва политическите желания на Тръмп и ще започне агресивно да понижава лихвите.“