Използвате ChatGPT за инвестиционни съвети? Ето как го правят професионалистите от Уолстрийт
Създаването на правилните подкани е ключът към получаването на полезни отговори
&format=webp)
Все повече хора се обръщат към чатботове с изкуствен интелект за финансова помощ – и стойността на отговорите, които получават, зависи изцяло от начина, по който формулират въпросите си.
В света на AI помощниците този процес е известен като „prompting“, или формулиране на команди. Вместо просто да помолят ChatGPT за „добри акции за инвестиция“, професионалистите от Уолстрийт знаят, че стойностните съвети изискват сериозен подход, включващ многопластови запитвания, диалог и проверка на източниците. Най-просто казано - чатботът може да звучи като човек, но е толкова добър инвеститор, колкото е добър този, който го използва.
Уолстрийт вече масово внедрява изкуствен интелект – 58% от инвестиционните професионалисти, анкетирани наскоро от Natixis, заявяват, че компаниите им вече използват AI инструменти в процесите си. Проучването обхваща 520 участници.
И обикновените потребители също все повече се обръщат към AI за финансова помощ. Най-бързо нарастващата категория команди в периода март–април 2025 г., според данни на Sensor Tower, е била свързана с икономика, финанси и данъци - 13% от всички заявки, спрямо 4% за същия период предишната година.
AI е полезен, но не и прозрачен
Макар че големите езикови модели (LLM), които задвижват чатботовете, могат да бъдат полезни за финансови въпроси, потребителите трябва да са наясно, че те работят като „черна кутия“ - логиката им не е прозрачна. Освен това използват източници с различно качество – от официална документация до произволни блогове. Затова е трудно да се прецени дали получената информация е най-добрата, както и дали изобщо е правилна.
Компаниите от Уолстрийт прилагат механизми за контрол, използвайки бизнес версии на публични AI модели, интегрирани с вътрешни бази данни, или чрез външни доставчици. OpenAI и Anthropic например предлагат корпоративни версии, които осигуряват по-големи възможности за анализ, поверителност и персонализация - но и на по-висока цена.
Пример: Платформата AlphaSense, използвана от инвестиционни компании, работи с публични LLM модели, но е добавила собствен софтуер, който автоматично възлага изследователски задачи въз основа на качени данни - като преписи от корпоративни разговори, отчети пред SEC и анализи от инвестиционни банки. Някои от тези стъпки могат да се приложат ръчно и от обикновени инвеститори, за да се повиши точността на отговорите от AI.
Как да извлечете най-много от един prompt (команда)
Дейв Уанг, бивш мениджър на фонд и настоящ AI изследовател, както и индивидуален инвеститор, споделя пред MarketWatch своя пететапен процес на подкани. Той го използва, за да получи оптимален финансов анализ, когато търси данни за акции или секторна информация.
1. Дайте му роля
Започнете разговора, като дадете на чатбота персона, например: „Ти си анализатор от страна на продавача“, „Ти си стратег“, „Ти си счетоводител“ и т.н. Това помага на AI събеседник ви да разбере какъв тип данни и детайли са важни. LLM моделите са обучени да различават функциите на различни пазарни роли.
2. Обяснете целта на въпроса
Това е най-важната част. AI не знае какво решение се опитвате да вземете. Ако не зададете ясна цел, може да получите обща и незначителна информация. Пример: вместо „Анализирай Apple“, кажете:
„Как придобиването на AI платформа би повлияло на приходите на Apple през следващите 2 години?“
3. Подайте конкретни данни
AI не винаги има достъп до най-новите данни. Подайте тикер, период, контекст и, ако е нужно, качете или посочете източник (уебсайт, SEC документ и т.н.). Например, можете да го накарате да прочете отчет и да извади ключовите рискове и финансови показатели. Но трябва винаги да проверявате какво е използвал като източник, защото понякога „измисля“ отговори, за да бъде полезен.
4. Определете аудиторията
Уточнете дали анализът е предназначен за институционални или индивидуални инвеститори - това ще помогне на модела да адаптира терминологията и структурата.
5. Задайте формат на отговора
Кажете как да бъде структуриран отговорът - с подзаглавия, списъци, таблици и т.н. Това подобрява четимостта, особено ако ще използвате съдържанието за презентация или инвестиционен доклад.
Една особена характеристика, открита специално в моделите на OpenAI, е, че те реагират на тона на потребителя. Ако сте мили с него, чатботът сякаш оформя отговора си в приятни, позитивно настроени отговори, които може да не оспорват предположенията на потребителя, отбелязва Уанг. Когато обаче подканите му са директни и строги, той е склонен да получава по-директни отговори, което е предпочитано при работа с финансови данни. Макар че не е твърдо правило, е добре да се има предвид.
И накрая, OpenAI има няколко версии на своите AI модели, които се различават. Безплатната версия не е толкова напреднала, колкото например моделите от „o-серията“, които имат по-добри възможности за разсъждение, или версията Deep Research, която може да провежда по-задълбочен анализ.
AI не заменя знанието
Нито една команда, независимо колко добре е формулирана, не може да замени експертизата на един инвеститор. Колкото по-добре разбираш какво движи стойността на една инвестиция, толкова по-добре ще можеш да използваш AI като инструмент.
„Инвестирането е като игра – условията постоянно се менят“, казва Уанг. „Ако не разбираш каква е самата игра, трудно ще оптимизираш стратегията си. AI може да ти помогне да надиграеш останалите - но първо трябва да разбереш правилата.“