На фондовия пазар в САЩ през 2025 г. способността на една компания да генерира стабилни печалби е изместена на заден план спрямо умението ѝ да разкаже завладяваща история.

Сред 10-те акции с най-голям ръст в индекса Russell 3000 от началото на годината, много от компаниите имат една тревожна обща черта: неубедителна или напълно липсваща история на печалби, пише MarketWatch.

Да вземем за пример Aeva Technologies – цената на акция нарасна с над 500% до края на търговската сесия в четвъртък - най-доброто представяне в широкия пазарен индекс на САЩ. Това се случва, въпреки че компанията отчита загуби през последните четири поредни тримесечия, според данни на FactSet.

Десетата най-добре представяща се акция – тази на OptimizeRx - почти е утроила пазарната си стойност тази година, въпреки че също е на загуба през три от последните четири тримесечия.

От 50-те акции в Russell 3000 с най-големи печалби от началото на годината, 45 са отчели поне една загуба през последните четири отчетни тримесечия, показва анализ на MarketWatch, базиран на данни от FactSet.

Много инвеститори залагат, че това ще се промени, фокусирайки се върху потенциала на компаниите, а не върху текущото им състояние.

„Малко ценови импулс, комбиниран с добра история, се възнаграждава щедро на този пазар“, коментира Мат Стъки, главен мениджър на активи в Northwestern Mutual Wealth Management.

Той и други експерти подчертават, че докато основни показатели като приходи и печалби понякога могат да бъдат пренебрегвани за кратки периоди, в дългосрочен план те почти винаги имат значение.

„Фундаментите са важни в дългосрочен план, но в краткосрочен – не значат нищо“, казва Денис Дик, главен стратег в Stock Trader Network. „А когато пазарът е силно спекулативен, фундаментите въобще не играят роля.“

Ако обаче компаниите не започнат скоро да излизат на печалба, инвеститорите може да се изправят пред болезнена реалност.

Вибрации от 2021 г.

Независимо дали са печеливши, или не, всички водещи акции тази година са подхранени от мощна импулсивност на ръстовете, която на много инвеститори изглежда неудържима.

Тази „импулсивна търговия“ залага на акции, които вече се представят добре. И макар да се наблюдава леко забавяне в началото на юли, предишните спадове през годината бързо бяха изкупени и пазарът продължи нагоре. След разпродажбата през април, която доближи S&P 500 до меча територия, тази тенденция се върна още по-силно.

Да, някои от „импулсивните“ фаворити вече показват признаци на подобрение във финансовите резултати. Акциите на Robinhood, Palantir и Carvana са нараснали съответно с 165%, 88% и 70% само за 2025 г. - след силно представяне и през 2024 г.

Борсовият фонд iShares Edge MSCI USA Momentum Factor ETF е нараснал с около 15%. За сравнение, индексът S&P 500 е добавил над 7% тази година, а Russell 3000 почти толкова. (Информацията за инвестиционната доходност в тази статия включва реинвестирани дивиденти и е актуална към 10 юли).

Дори някои позабравени „стойностни“ компании също се завръщат: акциите на Avis Budget са скочили със 135%, а тези на CVS Health – с 50%.

Завръщането на историята

За някои наблюдатели текущата ситуация напомня на еуфоричната търговия по време на пандемията – когато компании като Peloton и Zoom преживяха кратък бум, преди да донесат големи загуби на инвеститорите. Някои от звездите на онзи период – като Palantir и Carvana – оцеляха и дори просперират. Но други не успяха.

„Наистина има лек привкус на 2021 г. в това, което виждаме“, казва пред MarketWatch Бен Макмилан, инвестиционен директор в IDX Advisors.

Тогава манията по „мийм“ акциите достигна връх в началото на 2021 г. Но според Джоузеф Салуци от Themis Trading, има съществени разлики между тогава и сега.

Тогава инвеститорите се втурнаха към компании с носталгична стойност и отминала слава – като GameStop, AMC и BlackBerry – често с цел да предизвикат т.нар. „късо изстискване“.

„Мийм треската беше чиста лудост“, казва Салуци. „Това, което се случва сега, е нещо различно.“

Днес инвеститорите залагат на т.нар. „story stocks“ – компании, които се позиционират в нововъзникващи сектори като автономни автомобили, ядрена енергия, квантови изчисления, изкуствен интелект и други технологични тенденции.

Кога свършва приказката?

Кога ще приключи тази спекулация? Салуци предупреждава, че такива пазари могат да се задържат по-дълго от очакваното, а причината за краха често става ясна едва след факта.

Миналия път пазарната еуфория приключи с агресивното покачване на лихвите от Федералния резерв в началото на 2022 г. Този път, въпреки високите лихви, спекулациите не са се охладили.

Социалните мрежи като Reddit и X също допринасят за популярността на тези акции. Успехът на Nvidia вдъхновява много инвеститори да търсят следващото „голямо нещо“.

Макар академични изследвания да показват, че импулсивната стратегия може да носи извънредни печалби в дългосрочен план, тя също така е изключително уязвима на резки спадове, казва Стъки.

„Много от тези компании може и да се окажат успешни в бъдеще, но ще трябва да преминем през сериозни трусове по пътя. А някои просто няма да оцелеят.“

Макмилан също предупреждава, че балонът може да се спука, ако пазарът на труда в САЩ се охлади допълнително и икономическият растеж се забави. Ръстът в държавния дълг след приетия мегакрасив закон от президента Доналд Тръмп също може да предизвика реакция на облигационните пазари.

Той отбелязва и завръщането на спекулативни практики като SPAC (специално създадени компании за сливания), които бяха популярни по време на пандемията, но по-късно претърпяха срив.

Новата мода сред т.нар. „биткойн съкровищни“ компании, които имитират стратегията на MicroStrategy да държи огромни количества биткойн, също е червен флаг.

Или както Макмилан отбелязва: „Този влак може да продължи и през следващата година, но сметката ще дойде. Устойчивостта на златото и ръстът на дългосрочните лихви са признаци, че под капака вече има пукнатини.“