През първата половина на 2025 г. световните акции са се повишили до безпрецедентни нива, въпреки че тарифните удари на президента на САЩ Доналд Тръмп разтърсиха целия свят.

Индексът MSCI All Country World, който измерва представянето на над 2500 акции от развитите и развиващите се пазари, се е повишил с близо 10% от началото на годината и на 4 юли достигна рекорден връх.

Европейските акции се превърнаха в изненадващите звезди на 2025 г., като Гърция, Полша, Чешката република и Испания водят в света по ръст от началото на годината, според данни на Morningstar, цитирани от CNBC.

За сравнение, американските акции са се покачили сравнително слабо в светлината на разколебаното доверие след хаотичната политика на Тръмп.

„Глобалната търговска война, която САЩ започна, беше и ще продължи да бъде катализатор за това превъзходство на акциите извън САЩ“, казва Питър Буквър, главен инвестиционен директор в Bleakley Financial Group.

Междувременно Южна Корея се откроява като най-добре представящата се страна в Азия на фона на разнопосочните резултати в региона, докато Тайланд, Турция, Индонезия и Саудитска Арабия тънат в дъното на глобалната класация.

Европейското възраждане

Гърция е най-добре представилият се пазар на акции от началото на годината с ръст от почти 60%, а пазарните наблюдатели твърдят, че има място за още скокове.

„От известно време Гърция се откроява в Източна Европа, подкрепена от възстановяващата се икономика, реформите в банковия сектор и силния туризъм“, казва Габриел Сакс, инвестиционен директор на Aberdeen за акции на глобалните развиващи се пазари.

Ангажиментът на правителството за постигане на фискални излишъци и предсрочно погасяване на спасителните заеми също повишава доверието на инвеститорите.

Джордж Ефстатопулос, портфолио мениджър на мулти-активи във Fidelity International, очаква гръцките акции да продължат да се представят по-добре, добавяйки, че те са силно зависими от банките, които надминават очакванията и се насочват нагоре.

Европейските пазари се отличават в глобален мащаб през първата половина на годината. полша и чешката република се нареждат на второ и трето място по резултати, като от началото на годината досега са спечелили съответно 56% и 52%.

Сред десетте най-добре представящи се компании осем са от европейските пазари.

Освен Гърция, Полша и Чешката република, други имена включват Испания, Италия и Германия.

Пазарните наблюдатели обясняват ралито в Европа с коктейл от възстановяващ се растеж, предишно подценяване и изтегляне на капитали от американските акции в началото на годината, тъй като доверието в американските активи е подложено на все по-голямо изпитание.

Освен това митата на Тръмп ще продължат да създават условия за запалване на европейския растеж, смятат пазарни стратези, анкетирани от Natixis, които добавят, че акциите в областта на отбраната могат да продължат да предлагат значителна възвръщаемост.

Европейските отбранителни акции и банковите сектори, които са ключови за пазарното представяне на региона, също са по-малко изложени на тарифни войни.

За сравнение, измерителят на американския фондов пазар на Morningstar е нараснал само с около 7%, което го поставя по-надолу в списъка по отношение на представянето му от началото на годината.

Въпреки това отливът на американски активи, който се е ускорил през април тази година, до голяма степен е обърнал посоката си, като основните бенчмаркове - S&P 500 и Nasdaq Composite - наскоро достигнаха рекорди.

Разнопосочно представяне на Азия

Сред разнопосочните резултати на азиатските бенчмаркове Южна Корея прави впечатляващо завръщане през 2025 г., като отбелязва 30% ръст от началото на годината и заема регионалната лидерска позиция.

Въпреки вътрешнополитическите сътресения и 25-процентната тарифа върху износа за САЩ, пазарните перспективи на страната остават „сравнително добри“, тъй като ставката на митата вече е била фактор в оценката, казва Даниел Ю, глобален стратег в Yuanta Securities, пред CNBC.

Той добавя, че има шанс за по-ниска ставка, ако преговорите продължат до 1 август, когато ще влязат в сила обявените през април мита за страните, които не са постигнали споразумение.

Във фундаментален план избирането на нов президент от опозицията по-рано тази година повишава настроенията на инвеститорите и поражда надежди за дългоочаквани реформи в корпоративното управление, казва старши анализаторът на акции в Morningstar Кай Уанг, който отбелязва по-доброто представяне на ключови сектори, като корабостроенето и съвременните чипове с високоскоростна памет.

През юни лидерът на опозицията Ли Дже Мюн спечели предсрочните президентски избори в страната след месеци на сътресения, предизвикани от неуспешния опит на бившия президент Юн Сук Йол да въведе военно положение.

Китай, който през по-голямата част от тази година се намира под прицела на администрацията на Тръмп, е поскъпнал с над 17% от началото на годината.

С поглед към останалата част от годината HSBC вижда катализатори в потенциалното поскъпване на юана, подобренията в приходите, както и политическата подкрепа.

Ето и изоставащите:

В дъното на класацията е Тайланд. Фондовият пазар на страната от Югоизточна Азия се е сринал с над 13% от началото на годината на фона на политическите сътресения, корупционните скандали, икономическите проблеми и влиянието на американските мита върху ключовия сектор за износ на автомобилни части.

Турция, чиито фондови пазари са на предпоследно място по резултати, има икономически насрещни ветрове, които са също толкова изразени, като политическите репресии и скачащата инфлация плашат инвеститорите.

„Арестът на кмета на Истанбул попари зараждащите се признаци на оптимизъм“, казва Сакс от Aberdeen, който не вижда голям шанс за устойчиво възстановяване без убедителни промени в политиката.

Сривът на валутата на страната също е засилил загубата на доверие от страна на инвеститорите и изтичането на капитали. От началото на годината турската лира се е обезценила с почти 13% спрямо американския долар.

Все пак, за да поставим нещата в контекст - 2025 г. досега е доста оптимистична за акциите, като само пет фондови пазара са отбелязали загуби от началото на годината досега, според капиталовите измерители на Morningstar.

„Най-лошото от негативните шокови изненади може да е зад гърба ни след “Деня на освобождението“, казва Ефстатопулос от Fidelity International, който има предвид името, което Тръмп даде на мащабната си тарифна политика на 2 април.

Макар че несигурността все още е висока, той отбелязва, че ключов пазар като Китай стимулира икономиката си и че Федералният резерв на САЩ върви по пътя на понижаването на лихвите, макар и бавно.

„Най-консервативното във фискално отношение правителство, това на Германия, сложи край на десетилетията на строги бюджетни икономии, като всичко това би трябвало да е положително за глобалния растеж.“