Глобалните пазари ще продължат да изпреварват американските, „диверсификация“ е водещата тема
Интровертният завой на Америка при втория мандат на президента Тръмп - и отражението му върху т.нар. „американска пазарна изключителност“ - е от много по-голямо значение за инвеститорите в момента, отколкото през последните години
&format=webp)
Международните борсови индекси може и да се охлаждат през юли спрямо американските си конкуренти след силно първо полугодие, но е твърде рано да се обявява краят на „партито“ извън САЩ.
Въпреки че американският пазар на акции достигна нови рекордни върхове, щатският долар трудно намира сили за устойчиво възстановяване, след като преживя най-слабото си първо полугодие от времето на администрацията на Никсън насам.
Интровертният завой на Америка при втория мандат на президента Тръмп - и отражението му върху т.нар. „американска пазарна изключителност“ - е от много по-голямо значение за инвеститорите в момента, отколкото през последните години.
„Определено наблюдаваме силно представяне тази година“, казва за превъзходството на международните акции през 2025 г. Кен Райън, мениджър на активи в Parnassus Investments, която управлява активи на стойност 48 милиарда долара. Все пак тя изразява притеснение пред MarketWatch, че много американски инвеститори може да са „малко лениви“ по отношение на риска от пристрастие към местния пазар, особено предвид възстановяването до рекордни нива и две последователни години с над 20% ръст.
След дълъг период на изоставане, Райън вижда потенциал големите чуждестранни компании да се възползват от глобалната надпревара в изкуствения интелект и други фактори, насърчаващи растежа извън САЩ.
По-конкретно, Германия и други европейски държави се насочват към по-щедра фискална политика, докато администрацията на Тръмп е съсредоточена върху данъчни облекчения и намаляване на правителствения апарат. Освен това, за разлика от други централни банки, които намаляват лихвите, Федералният резерв запазва изчаквателна позиция заради несигурността около митата.
„Трябва да наблюдавате различни глобални тенденции и да не сте прекалено концентрирани само в едно направление“, добавя Райън.
САЩ и другите
Глобалните пазари се движат нагоре през 2025 г., отчасти благодарение на стремежа на Тръмп да преразгледа военните и търговските съюзи на Америка, което кара други държави да се подготвят за нов световен ред.
Най-големите управляващи активи компании в света забелязват това.
Акциите на компании от отрасъла на отбраната и авиацията в Европа се представят особено добре от януари насам, както и тези на банки и производители на полупроводници.
„Ангажиментът на Европа да увеличи разходите за отбрана - и да ги насочи колкото се може повече към местни производители - е сериозен източник на подкрепа за печалбите“, пише Хелън Джуъл, главен инвестиционен директор за EMEA в BlackRock Fundamental Equities.
В бележка до клиентите от понеделник тя посочва, че обемите на пътувания надвишават нивата отпреди пандемията, но в същото време има недостиг от около 2000 нови самолета от времето на COVID-19 - което предполага „много силна ценова мощ“ за големите самолетостроителни компании.
Според нея, европейските софтуерни и чип-компании също ще се възползват от надпреварата с изкуствения интелект в американската технологична индустрия. BlackRock е управлявала активи за 12.5 трилиона долара през второто тримесечие.
Въпреки понижението през юли, акциите на развитите пазари извън САЩ са поскъпнали с 16.6% на база на ценова възвръщаемост от началото на годината по данни към края на миналата седмица, според Dow Jones Market Data за индекса MSCI World ex-USA.
За сравнение, индексът S&P 500 отчита ръст от 7.1% за същия период.
Акциите на развиващите се пазари също надминавар тези в САЩ през първата половина на годината, с повишение от 15.3%, сочат данни на Pimco.
Поток на средства
В понеделник S&P 500 и технологичният Nasdaq Composite се повишиха съответно с 0,1% и 0,4%, за да затворят на рекордно високи нива, докато Dow Jones Industrial Average завърши сесията с незначително понижение.
Това се случва въпреки предстоящото въвеждане на по-високи глобални мита от страна на Тръмп на 1 август.
В прогнозата си за второто полугодие, Pimco посочва, че бързото възстановяване на американските акции прикрива „продължаващи рискове и загубата на възможности от недостатъчна експозиция към глобалните пазари“. Компанията управлява активи за 2.1 трилиона долара към края на юни.
„Нищо, което ще се случи на 1 август, не е непременно окончателно, стига администрацията на САЩ да остане отворена към диалог, както се вижда от писмата на Тръмп отпреди две седмици“, отбелязват стратезите по лихвените проценти на Macquarie Тиери Уизман и Гарет Бери.
Още един важен фактор според Райън от Parnassus Investments са валутите - исторически международните акции се представят добре, когато доларът отслабва.
Според FactSet, индексът ICE U.S. Dollar Index е паднал с 9.8% за годината до понеделник.
Освен това, инвеститорите са вложили 116.3 милиарда долара във фондове за акции извън САЩ от началото на годината, докато само 33.6 милиарда са влезли във фондове, инвестиращи в американски акции, според анализатора на EPFR Уинстън Чуа.
За сравнение, през цялата минала година 417.6 милиарда долара са били насочени към американски фондове - почти двойно повече от тези, инвестирани в международни.
Чуа отбелязва, че тези потоци показват тенденция към пренасочване от американските към международните акции, породена от несигурност около митата, инфлацията и геополитическото напрежение.
Извън акциите, глобалните инвеститори в облигации също намират алтернативи на американските държавни ценни книжа, тъй като дългосрочните лихви в Обединеното кралство, Япония и Германия рязко нарастват тази година, отбелязват Лорънс Гилъм, главен стратег по облигации, и Адам Търнкуист, главен технически стратег в LPL Financial.
„В резултат на това лихвените проценти са значително по-високи в много неамерикански пазари, което може да намали желанието на чуждестранни инвеститори (които държат 30% от щатските облигации) да купуват американски държавни ценни книжа“, пишат те в прогноза от понеделник.
Ето какво още се случи на Уолстрийт в първата за седмицата търговска сесия:
Акциите на Verizon скочиха с 4%, след като телекомуникационният гигант отчете силни резултати и подобри перспективите си.
Акциите на Stellantis се покачиха с близо 1%, въпреки че автомобилният производител отчете загуба за второто тримесечие, тъй като митата са намалили печалбите.
Domino's падна с близо 1%, след като веригата пицарии отчете печалби, които бяха малко под прогнозите на Уолстрийт.
Акциите на технологичните компании с мега-капитализация бяха предимно по-високи, като Alphabet се покачи с около 3%, Broadcom добави близо 2%, а Amazon и Meta Platforms се повиши с над 1%. Акциите на Microsoft и Apple се покачиха леко, докато Nvidia и Tesla леко паднаха.
Newmont Mining и Barrick Mining се повишиха с около 3%, тъй като цената на златото достигна най-високото си ниво от месец. Фючърсите на златото се повишиха с 1,7% до 3415 долара за унция в късната следобедна търговия.
Биткойнът беше на цена от 117 300 долара, след като в края на миналата седмица цифровата валута скочи над 120 000 долара, недалеч от историческия си връх от около 123 000 долара, тъй като Конгресът одобри знаково законодателство, което има за цел да въведе криптовалутите по-категорично във финансовия мейнстрийм.
Доходността по 10-годишните държавни облигации на САЩ, която влияе върху разходите по заеми, особено ипотеки, беше на 4,38%, което е спад от 4,43% при затварянето в петък.
Индексът на щатския долар, който измерва представянето на долара спрямо кошница от чуждестранни валути, падна с 0,7% до 97,85.
Фючърсите на West Texas Intermediate, бенчмаркът за суров петрол в САЩ, се понижиха с 0,4% до 67,10 долара за барел.