Софтуер - следващият експлозивен хоризонт за инвеститорите в AI според BlackRock
Акциите на софтуерните компании изглеждат изключително обещаващи, тъй като те улесняват достъпа на потребителите и бизнеса до възможностите на изкуствения интелект
&format=webp)
Акциите, които движат надпреварата в изкуствения интелект, отбелязаха силно възстановяване.
ETF фондът Roundhill Magnificent Seven отново премина в положителна територия миналата седмица, след като компенсира всички загуби, натрупани от началото на годината.
Но докато инвеститорите се връщат към големите имена в сектора, може би пропускат къде ще се случат истинските пробиви в развитието на AI – а именно в софтуерния сектор.
Според Тони Ким, ръководител на отдел "Фундаментални акции" в глобалния технологичен екип на BlackRock, следващият важен етап в развитието на AI ще бъде експлозията от нови приложения, идваща от софтуерната индустрия – индустрия, която се очаква да навлезе във всяка сфера на обществото, отбелязва MarketWatch. Казано по-просто, софтуерните компании изграждат мост между AI и неговото реално прилагане в бизнеса и ежедневието на хората.
MarketWatch интервюира Ким в края на годишната технологична обиколка на BlackRock – петдневен тур, включващ срещи с около 25 технологични компании в Силициевата долина и Сан Франциско. Заключението му след тези срещи е, че развитието на AI продължава с пълна скорост. Въпреки опасенията за състоянието на американската икономика, геополитическото напрежение или появата на по-евтини модели като този на китайския играч DeepSeek, американските компании не забавят темпото в разработването на AI. А софтуерните компании, които вече прилагат изкуствен интелект в своите продукти, са добре позиционирани да бъдат следващите големи печеливши от тази експанзия.
На онези инвеститори, които се притесняват дали търсенето на AI ще бъде достатъчно, за да оправдае високите очаквания и значителните инвестиции в инфраструктура от страна на гиганти като Nvidia, Ким предлага да си зададат няколко основни въпроса:
Променил ли е AI всички възможни сектори?
Всеки човек ли разполага с AI асистент в ежедневието си?
Използват ли всички компании AI агенти в работния процес?
Има ли работещи в пълна степен автономни превозни средства и роботи?
Отговорът на всички тези въпроси е „не“, казва Ким. Това означава, че AI тепърва започва своя път.
Освен това възможностите на технологията се подобряват с изключително бързи темпове, което предполага, че ще бъдат открити нови приложения и ефективности, за които все още дори не подозираме. С течение на времето разходите за разработка и използване на AI също се очаква да намалеят.
Що се отнася до Nvidia, компанията е в самия епицентър на AI революцията, тъй като ще има необходимост от множество така наречени „фабрики за изкуствен интелект“ – както в САЩ, така и по света – които да захранват всички нови приложения.
По време на конференцията за финансовите резултати за първото тримесечие главният изпълнителен директор Дженсън Хуанг подчерта, че създаването и внедряването на такива фабрики ще бъде ключов двигател на растежа. Именно това търсене компенсира спада в приходите от Китай вследствие на американските експортни ограничения върху продукта H20.
Въпреки че експертът на Black Rock остава позитивно настроен към бъдещето на Nvidia, той е още по-въодушевен от възможностите в софтуерния сектор, където компаниите интегрират AI в своите продукти.
Потенциалът на софтуерните акции в ерата на AI
Софтуерният сектор може да бъде разделен на две основни категории: бизнес (enterprise) и потребителски (consumer-facing) приложения – и инвеститорите трябва да наблюдават и двете, отбелязва Ким. Сред потребителските компании се нареждат Intuit (софтуер за данъчно облагане) и Duolingo (обучение по езици). Примери за бизнес ориентирани са Salesforce (управление на взаимоотношения с клиенти) и Autodesk (технологии за проектиране).
Според екипа на BlackRock по фундаментални технологии има няколко ключови причини да се фокусираме върху софтуерните компании още в ранния етап на AI бума. На първо място, тези компании могат да увеличат конкурентното си предимство, като изграждат или придобиват собствени AI системи и оперират с уникални набори от данни. С други думи, те могат да се разграничат от конкуренцията чрез използване на специфични, недостъпни за други, данни.
Софтуерният сектор изобилства от нови AI технологии, които могат да бъдат приложени във всяка индустрия. В центъра на нарастващото търсене ще бъде агентният изкуствен интелект– системи, които могат да вземат решения и предприемат действия. Тези инструменти могат да управляват инвентар, да помагат на програмисти, да съдействат на лекари при грижата за пациенти или дори да проектират сгради.
Допълнително предимство на софтуерните компании е способността им бързо да мащабират бизнеса си, тъй като разчитат основно на облачни услуги, а не на скъп хардуер. Това им позволява да увеличават клиентската си база без значително повишение на оперативните разходи. В резултат на това, софтуерните компании обикновено реализират по-високи маржове на печалба – средно около 80% за абонаментен модел, според данните на BlackRock.
Освен това, повечето софтуерни компании имат повтарящи се приходи, тъй като предлагат абонаментни услуги с месечни или годишни плащания. Това намалява риска за инвеститорите, тъй като прогнозите за бъдещи приходи стават по-надеждни. Компаниите, опериращи в нишови индустрии и предлагащи AI-усъвършенствани решения, са още по-привлекателни, тъй като за клиентите е трудно и скъпо да сменят доставчика, поради нуждата от подмяна на цялата система. Затова тези компании обикновено задържат клиентите си по-дълго, а приходите им са още по-предвидими.
В заключение, инвеститорите трябва да се фокусират върху компании, които демонстрират устойчив растеж, както и добър марж на печалба от всеки продаден продукт или услуга.