Сара Джесика Паркър призна, че е живяла с 80 долара на седмица
Преди да стане звезда от „Сексът и градът“ и модна икона, актрисата е управлявала с прецизна точност всеки цент от хонорара си в ситкома на CBS от 80-те Square Pegs
&format=webp)
Преди да стане холивудска знаменитост и да сключва сделки за милиони долари, звездата от „Сексът и градът“ Сара Джесика Паркър живее със скромния бюджет от 40 долара средно за три дни.
Това сподели самата тя в един от новите епизоди на подкаста Call Her Daddy, съобщава CNBC.
Тя се изнася от дома на родителите си едва на 18 години и по това време има събрани само „малко пари в банката“ от ролята си в ситкома на CBS от 80-те Square Pegs.
Затова, докато обикаля конкурсите за нови прослушвания, несигурна кога ще дойде следващата голяма работа, тя харчи спестяванията си „много разумно“, като си позволява да тегли скромните 40 долара около два пъти седмично за покриване на ежедневните си разходи.
Ако се отчетат стойностите на инфлацията в САЩ през 1983 г., когато Паркър е била на 18 години, днес сумата от 40 долара е равностойна на около 132 долара, според калкулатора за инфлацията на индекса на потребителските цени на Бюрото за трудова статистика на САЩ.
Въпреки че актрисата твърди, че в началото на кариерата си е отдадена на желанието да се изявява, отколкото да печели слава или хонорари, тя признава, че финансовата стабилност също е имала значение: „Финансовата печалба осигурява сигурност да можеш да плащаш сметките си“, допълва тя.
Макар че ограниченото бюджетиране на Паркър може да е проработило за нея в краткосрочен план, фокусирането върху ежедневните разходи не е най-ефективният начин за стратегическо планиране и спестяване като фрийлансър, сценичен работник или артист днес, казва Кристофър Хай, главен изпълнителен директор на Icono Capital, компания за финансови консултации.
„Бюджетирането за работещите на свободна практика не трябва да е свързано с разпределяне на стотинки, а с изграждане на система, абсорбираща волатилността“, казва Хай. „Ако разчитате само на екстремни методи за бюджетиране, за да се задържите на повърхността, това значи, че финансовата ви основа е пропукана.“, допълва експертът.
Дори и при непредсказуеми доходи можете да разработите устойчиви стратегии за бюджетиране. Ето как да жонглирате с тези възходи и спадове и да започнете да излизате от режима на недостиг, според финансовия специалист.
Как да упралявате бюджета си при променливи доходи
Първата стъпка към съставянето на бюджет е да разберете какви са действителните ви разходи. За да прецените тази сума, трябва да разгледате внимателно разходите си за последните три месеца.
След като имате добра представа къде отиват парите ви постоянно, можете да спрете да гадаете и да започнете да планирате с реални цифри. Използвайте т.нар. „стратегия на кофите“, при която разпределяте проценти от доходите си в различни „кофи“ всеки път, когато печелите пари.
За разлика от многостепенното бюджетиране, при което определяте фиксирани суми за категориите разходи за всеки месец, при стратегията с кофички разходите се разпределят според процента на приходите ви.
Това може да осигури гъвкавост при колебанията в доходите, които често се налага да преодоляват хората на свободна практика и артистите, казва Хай. „Всеки път, когато печелите някаква сума, тя трябва да се разпределя в определени кофички независимо от всичко“, допълва той и дава следните примерни модели:
• Основни разходи, като наем, храна и транспорт: от 50% до 60%
• Краткосрочни спестявания за покриване на спешни и нередовни разходи, като ремонт на автомобила и тримесечни сметки: от 10% до 15%
• Желания и дискреционни покупки, като вечеря навън или абонамент за стрийминг услуга: от 10% до 15%
• Дългосрочни спестявания и инвестиции: 5% до 10% (Това може да не е задължително в началото, когато парите са изключително малко)
• Данъци, ако сте отговорни за удържането на собствените си данъци - от 10% до 20%
Дори ако сумата, която влагате в спестявания, не ви се струва голяма, ранното изграждане на добри навици може да помогне да постигнете целите си по-късно, казва Хай. Използването на приложение за бюджетиране също може да помогне да автоматизирате тези навици и да свалите част от товара от съзнанието си.
И въпреки че може да е трудно да се спестява при непостоянни доходи, поддържането на фонд за спешни случаи е особено важно, ако има вероятност да останете седмици или месеци без работа.
Експертът препоръчва на работещите на свободна практика да заделят поне шест месеца за основните си разходи за живот, ако е възможно, което е повече от трите месеца, които обикновено препоръчва за работещите на трудов договор.
„Стабилният доход е по-добър от перфектния бюджет“
Ако заделянето на спестявания за няколко месеца не е възможно, което често се случва при хората с нестабилни доходи, следващата стъпка трябва да бъде да откриете възможности за увеличаване на доходите си.
За да помогне за намаляване на финансовия стрес, Хай често съветва клиентите си да започнат работа на непълно време или да разнообразят дейността, която извършват.
Макар че е важно да изградите навици за насочване на доходите към „кофичките за спестявания“, е необходимо първо да измислите как да разширите тези доходи, казва още финансовият експерт.