Гореща точка за иновации: Как стадионите по света се адаптират към климатичната криза?
Когато климатичните промени се задълбочават, спортът е принуден да търси иновативни – а понякога и изпитани от времето – решения, за да осигури комфорт както на играчите, така и на публиката

Новият стадион на футболния клуб Ал-Ахли в Кайро има необичаен терен – игрището и повече от половината места за зрителите са леко потънали под земята. Това архитектурно решение не само отговаря на местни ограничения за височина, но има и друго предимство: в подземните слоеве температурите са значително по-ниски, което осигурява естествено охлаждане дори при най-жаркото египетско слънце.
„По този начин използваме естествените свойства на околната среда в наша полза“, казва Райън Сикман от архитектурното студио Gensler – екипът, който стои зад проекта. Фасадата на стадиона, пригодена за LED дисплеи, е перфорирана, така че въздушните течения свободно да преминават и да спомагат за вентилацията.
Новото съоръжение в Кайро е само един от многото стадиони, които са адаптирани към реалността, свързана с климатичните изменения. Участието на професионалните спортисти и присъствието на феновете на трибуните стават все по-трудни заради жегите.
В Остин, Тексас, друг проект на Gensler – стадионът Q2 – е ориентиран така, че максимален брой зрители да се намират в сянка по време на мач. Конструкцията е отворена за естествена вентилация, а седалките са от мрежест текстил вместо от обикновена пластмаса – за да не се нагряват при излагане на директна слънчева светлина.
В Катар за Световното първенство през 2022 г. стадионите получават технологични подобрения: бели покриви отразяват слънчевата светлина, а екипът на Zaha Hadid Architects проектира конструкции, които насочват горещия въздух извън съоръжението. Подвижни покриви засенчват терена, а вътрешна охладителна система, захранвана от слънчева енергия, създава „балон“ от хладен въздух около трибуните и игралното поле.
В някои други части на света фокусът се измества към използването на различни материали и пасивни методи. Например стадионът Allegiant в Лас Вегас използва покрив от ETFE – прозрачен, изолационен полимер. Комбинацията от черно и сребристо покритие с инфрачервени отразяващи пигменти намалява нагряването, а тонираните стъкла редуцират отблясъците.
В Саудитска Арабия стадионът King Abdullah Sports City, проектиран от Arup, е вдъхновен от традиционната ислямска архитектура. Екраните около фасадата създават сянка, като едновременно с това вкарват студен въздух, който впоследствие се изтласква нагоре. Перфорираните вложки на покрива, които наподобяват бедуински шатри, допълнително увеличават въздушния поток.
Някои от изброените техники използват и традиционни принципи от селското стопанство. Например подземна циркулация на вода, която по принцип се използва за поддръжка на натурална трева, може да се адаптира по начин, който директно охлажда терена.
„Налага се да си припомним и методи, които сме забравили след масовото навлизане на климатиците“, казва Сикман от Gensler пред Fast Company. „Това са стратегии, които вече са доказани във времето.“
Но въпреки всички тези иновации, откритите стадиони имат своите ограничения. В Кайро традиционно мачовете се провеждат вечер, за да се избегне дневната жега. Световното първенство в Катар също беше преместено за зимния сезон. Но с все по-честите и интензивни горещи вълни е възможно с времето някои дестинации просто да станат негодни за провеждане на спортни събития в определени месеци.
Доклад на Lancet установява, че през 2023 г. хората по света са преживели средно 50 дни с опасни за здравето температури повече, отколкото биха имали без климатичните промени. Това означава, че спортът в сегашния си вид ще трябва да се адаптира не само чрез технологии, но и чрез нови графици, места на провеждане и модели на поведение.