Стартъп компанията Z.ai, известна преди като Zhipu, обяви в понеделник, че новият ѝ AI модел GLM-4.5 ще бъде по-евтин за използване от DeepSeek. За разлика от логиката, върху която са изградени съществуващите модели, Z.ai твърди, че GLM-4.5 е базиран на т.нар. „агентичен“ изкуствен интелект – модел, който автоматично разбива дадена задача на подзадачи, за да я изпълни по-точно.

Новият модел е и с отворен код, което означава, че е свободен за изтегляне и използване от разработчици.

GLM-4.5 е приблизително наполовина по-малък от модела на DeepSeek и за работата му са необходими само осем чипа Nvidia H20, казва в в интервю за CNBC главният изпълнителен директор на Z.ai Джан Пен.

Това са чипове, които Nvidia създаде специално за китайския пазар, за да се съобрази с американските ограничения за износ. От компанията съобщиха този месец, че САЩ ще позволят възобновяване на продажбите към Китай след тримесечно прекъсване, но все още не е ясно кога ще започнат доставките.

По думите на Джан, Z.ai в момента не се нуждае от допълнителни чипове, тъй като разполага с достатъчно изчислителна мощност. Той отказва да разкрие каква е била цената за обучението на модела, като уточнява, че подробности ще бъдат обявени по-късно.

През януари DeepSeek разтърси световните инвеститори със способността си да заобиколи американските ограничения за чипове и да създаде AI модел, който не само се конкурира с ChatGPT на OpenAI, но и го надминава по отношение на разходите за обучение и експлоатация.

DeepSeek заяви, че обучението на модела V3 е струвало под 6 милиона долара, макар че някои анализатори посочиха, че тази сума е изчислена на базата на хардуерни разходи в размер на над 500 милиона долара през годините.

Z.ai обяви, че цената за използване на GLM-4.5 ще бъде 11 цента на 1 милион входни токени, в сравнение с 14 цента при DeepSeek R1, и 28 цента на 1 милион изходни токени, в сравнение с $2.19 при DeepSeek. Токените представляват единици за измерване на данни при обработка от AI модели.

По-рано този месец, подкрепената от Alibaba компания Moonshot представи модела Kimi K2, който според ръководителите ѝ превъзхожда ChatGPT на OpenAI и Claude на Anthropic в някои задачи. Според сайта на компанията, Kimi K2 таксува 15 цента на 1 милион входни токени и $2.50 за 1 милион изходни токени.

В края на юни OpenAI включи Zhipu в свое предупреждение относно напредъка на китайските AI технологии. САЩ също добавиха стартъпа в своя „черен списък“, което ограничава американските компании да правят бизнес с него.

Z.ai е основана през 2019 г. и се говори, че планира първично публично предлагане в Китай.

Компанията е събрала над 1.5 милиарда долара инвестиции от имена като Alibaba, Tencent и Qiming Venture Partners, според базата данни на PitchBook. Сред инвеститорите ѝ са още Prosperity7 Ventures (подкрепен от Aramco), както и общински фондове от градовете Ханджоу и Чънду.

През последните седмици няколко други китайски компании също представиха нови AI модели с отворен код. По време на Световната конференция по изкуствен интелект в Шанхай, Tencent представи HunyuanWorld-1.0 – модел за създаване на триизмерни сцени за разработка на игри. Миналата седмица Alibaba пусна модела Qwen3-Coder за писане на компютърен код.